Štvrtok 2. január, meniny má Alexandra, Karina

Pod kožou - žlčník a pečeň

Nedávno som písala o pocitoch, dnes chcem ísť ešte hlbšie. Pozrieť sa pod kožu a odhaliť súvislosti, ktoré vás môžu zaujímať.

Naša duša sa skrýva v oblasti solar plexus, už sám názov hovorí, že keď je v poriadku je to slnko, svetlo a radosť. Keďže k nej patrí ďalších šesť orgánov je dôležité, aby aj tie boli v poriadku. To znamená plnili svoju funkciu nielen fyzickej, ale aj na energetickej úrovni.   Každý z tých šiestich orgánov žlčník, pečeň, slinivka brušná, slezina, žalúdok a nadobličky ovplyvňuje aj náš charakter a tým aj naše správanie. Keď sa pod vplyvom chybných schém správania stratí svetlo zo solaru, čo znamená, že duša nie je šťastná, začnú strádať a meniť sa aj orgány napojené na ňu. Človek je spočiatku iba unavený a cíti sa veľmi nekomfortne.

Žlčník

Ak to nie je dedične inak, prvé sú na rane  žlčník a pečeň. Pôsobia totiž ako záchytná sieť všetkých problémov, na ktoré reagujú zväčša agresivitou. Výchova a okolnosti však donútia mnohých skryť skutočné emócie a nasadiť si zdvorilostnú masku. Toto správa nie je hrobárom žlčníka. Pod vplyvom impulzov z okolia uložený vo svojej maske je v neustálom strese, keď sa k tomu pridá nezdravá strava a alkohol poriadne to človeka potrápi. Podľa čínskej medicíny sa začína dráha žlčníka pri vonkajšom očnom kútiku, takže už odtiaľ ide signál, že niečo nie je v poriadku. Napríklad, keď sa ráno zobudíme a zdá sa nám, že máme akýsi horší zrak, venujme tomu pozornosť. Je to signál, že stále niečo riešite. Máte v sebe nedoriešený problém, podvedome sa ním neustále zaoberáte. Zbytočne, pretože ste si zakryli všetky aspekty riešenia, krútite sa dookola ako pes za chvostom. Horká chuť v ústach po prebudení signalizuje problém so žlčníkom. Na problémy so žlčníkom upozorňuje aj  hodina počas, ktorej sa v noci prebúdzate. Žlčník je najaktívnejší medzi jedenástou a jednou hodinou v noci. Existujú štyri príčiny vzniku migrén, jedno z nich je chorý žlčník. Ak máte stuhnutú šiju a vy sa vyberiete k fyzioterapeutovi alebo na ortopédiu, či k neurológovi s tým, že máte niečo s krčnou chrbticou, je to omyl. Váš žlčník nie je v poriadku a na jeho dráhe, ktorá vychádza zo spodiny lebečnej stuhlo svalstvo, často tam nahmatáte aj hrčky. To sú kŕče. Žlčník nám jasne dáva najavo, venujte sa mi a dajte veci do poriadku, inak budem musieť pritvrdiť.  Teraz ste si mnohí vydýchli, ako dobre, že som sa nekašľal a ten žlčník som si dal vyhodiť, hneď ako mi to lekár navrhol. Musím vás sklamať operácia žlčníka nič nerieši. Možno to, že budete môcť rozšíriť svoj jedálny lístok, ale všetko ostatné ostáva, energetické dráhy ostávajú do konca života. Navyše sa takouto operáciou oslabuje dráha hrubého čreva a problém sa iba prenesie nižšie. Rovnako nepomáha ak si dáte operovať rameno, či vymeniť bedrový kĺb. Náprava je v zmene myslenia. Žlčníková dráha prechádza ramenom, kontroluje svaly medzi rebrami, bedrové kĺby, kolená. O ne sa delí so slezinou a s pečeňou. Keď sa problémy vyriešia a zmení sa životný štýl po návšteve naprávača kostí, ktorý zharmonizuje vzniknuté škody, môže nastať stav úplnej pohody. Kĺby sa neozývajú hoci predtým boleli desiatky rokov. Taká je moja skúsenosť. Ten, kto si myslí, že jednou tabletkou dá do poriadku svoje zdravie bude nemilo prekvapený. Na chvíľu to môže účinkovať, ale vyliečené to nebude a vďaka vedľajším účinkom mnohých liekov nastanú nové problémy.

Zistila som, že najčastejšou príčinou ochorení súvisiacich s žlčníkom, či pečeňou je ľútosť, pocit krivdy, neschopnosť prijať veci aké sú. A každý môže robiť čo chce „žlčnikár vie najlepšie, že to tak nie je, ale ako to je, to nevie. Je to zväčša začarovaný kruh vnútornej agresivity a sebaľútosti. Z ľútosti je najviac rakoviny, vravia odborníci.     

Problém s bedrovým kĺbom je jednoznačne žlčník. O kolená sa okrem žlčníka ešte delí pečeň a slezina. Keď sa robia totálne endoprotézy, určite ich nie je toľko treba. To že kĺb bolí, to nie je záležitosť opotrebovaného kĺbu, to sú bolesti všetkého dookola.

Nedá sa utiecť pred problémom. Ak ho nebudete riešiť, kým ho nepomenujete, tak on sa nezruší. Krivda cvičí s každým tretím. Ľútosť je najzradnejší pocit, ktorý existuje. Všetky ostatné pocity sa dajú človeku vyhovoriť, ale ľútosť nie. Okolo ľútostivého človeka sa chodí ako okolo malomocného, aby sa o neho nikto neotrel, lebo on je ľútostivý a z ľútosti je najviac rakoviny.

Falošná dobrota je tiež zaťažujúci nezmysel. Trápiť sa pre iného je nezmysel, ak mu môžeme pomôcť, urobme to a ak nie, je zbytočné sa trápiť. Je dobré raz za čas spísať si takéto svoje neduhy, pomenovať ich aj s časom kedy asi vznikli. Len čo sa im pozrieme detailne z očí do očí, zmiznú ako letná búrka. Pozrime sa napríklad na krivdu.  Krivda – niekto nám veľmi ublížil, to je fakt, ale pomohlo už niekomu, ak to neprijal a hneval sa do konca života. Nie je lepšie v hlbokej viere vo vyššiu moc si povedať, že je to síce zlé, ale za to, že ti niekto ublížil ho nezabiješ. Treba to prijať ako nevyhnutosť osudu a nezaoberať sa tým. Tu veľmi pomáha učenie Eckharta Tolleho o sile prítomného okamihu. V Novej zemi uvádza príklad zenového mnícha, ktorého ohovorili, že urobil dieťa nezletilej susedke. Celá obec sa od neho odvrátila a zatratila ho, hoci dovtedy chodili k nemu porady. On si len povedal: Aha, tak takto to je. Po pôrode mu rodina dievčiny priniesla dieťa k nemu, aby sa o neho postaral. On zareagoval opäť pokojne situáciu prijal, dieťa začal vychovávať a milovať, aj keď vedel, že nie je jeho. Opäť povedal: Aha, tak takto to je. Dievčina sa neskôr priznala rodine, že dieťa má s mladým  mäsiarom. Rodina sa vybrala robiť poriadky, dieťa mníchovi zobrali a ani sa nepoďakovali. On im ho dal a tíško vo svojej viere poznamenal: Aha, tak takto to je. Ten človek rozhodne nemal chorý žlčník ani ostatné orgány. Chránilo ho to, že nič nehodnotil. Každým hodnotením a porovnávaním dávame možnosť tvorbe negatívnych energií. Nehľadal vinníka, prijal situáciu, nekládol odpor. Stal sa pozorovateľom svojho života. Pre uchovanie zdravia je to krásny spôsob života.. 

Pečeň.

Keďže v tele, rovnako ako v prírode a v živote všetko so všetkým súvisí pri rozprávaní o pečeni sa dotknem aj súvisiacich orgánov. Pľúc a srdca. Pečeň má najväčšiu aktivitu medzi jednou a treťou v noci. Súvisí to aj s častými nočnými úmrtiami. Niekedy si pečeň vezme pre svoju činnosť energiu zo srdca a srdce sa zastaví. Pečeň je naša čistiareň otvorená denne 24 hodín, bez nároku na dovolenku. Špiníme ju nielen stravou, ale jej statočne dodávame aj energetický odpad v podobe našich strachov, zle vyhodnotených situácií, vzťahov, v ktorých prevládala úzkosť, strach, ale aj hnev a kritickosť. Sú tam uložené príbehy našich sklamaní a neúspechov. Najviac ju ničia pocity deštrukcie a krivdy. Má súvislosť z nízkym tlakom, s chudokrvnosťou – nedostatkom železa vtedy sa nedostatočne  prenáša kyslík do mozgu čoho dôsledkom je únava. Dobré je každé ráno začať dychovými cvičeniami. Z hľadiska duchovného, ako píše Miroslav Hrabica, je to málo radosti zo života, priveľa povinností. Dominantní partneri alebo príliš nároční rodičia, ktorí doslova oberú dieťa o radosť a chuť žiť. Potom má malú psychickú odolnosť a je nerozhodné. Chorá pečeň je už iba bonbónik na hrobe zdravého rozumu.  

Ak pečeň dobre nefunguje, tak  sa zhoršuje metabolizmus. Na rad prichádza plynatosť, meteorizmus (vetry), bublanie v tele, sklony k hnačkám, aj nechutenstvo až po nedostatočné čistenie tkanív. Hrozí, že lymfa, ktorá je vytlačovaná z vlásočníc krvného systému do tkaniva, sa niekde zastaví, vznikne z toho lymfatický uzlík, neskôr z toho môže byť nádor.

Čoraz viac ľudí už v mladosti začína mať problémy s kožou a s očami. Očné zákaly- sivý zákal, zelený zákal majú tiež súvislosť s pečeňou, rovnako ako starecké pečeňové škvrny. Nie sú iba dôsledkom nesprávnej výživy, ale aj nesprávneho prístupu k životu. Priveľa stresov, trápenia, strádania. Vďaka zdravej pečeni dokážeme kvalitne rozvíjať naše sociálne cítenie. Za zdravou pečeňou stojí aj naša schopnosť premeny. Pečeň má jednu zvláštnu a vzácnu vlastnosť. Dokáže sa rýchlo zregenerovať. Znova vybudovať svoju štruktúru, obnoviť svoje funkcie, len jej musíme na to vytvoriť podmienky. Tým nám ukazuje, že človek má vždy druhú šancu, ak sa jej nevzdá. Stačí sa zbaviť jedov. Alkoholu, nezdravej stravy, drog a jedovatých myšlienok a postojov. Zbytočné je zmena stravy, ak nezmeníme správanie. Konkrétne, ak sa budeme neustále hnevať, kritizovať, odsudzovať a budeme večne nespokojní, nič nám nepomôže. Ani drahé tabletky, ani najlepší liečiteľ. Je potrebné urobiť kladnú zmenu  názorov v prospech pozitívneho myslenia. Neodsudzovať, nekritizovať, nevidieť svet iba z hľadiska vlastnej dôležitosti. Prijať pomoc a veriť v dobro a vnútornú silu každého z nás.

pokračovanie TU

-


Múdrosť na dnes

„Jediné čo môžete zmeniť, je zmeniť seba. Ale niekedy tým zmeníte úplne všetko."

Čítali ste už ?