Sobota 4. január, meniny má Drahoslav, Diana

Cibuľou proti horúčke

Čauko, ako sa máš? –volal mi priateľ a hneď sa posťažoval, že dcérka má horúčku okolo 40 stupňov. Zrejme s ňou zabehnú na pohotovosť. Halt! Zastavila som ich, neviete, že horúčka aspoň v prý deň vypuknutia choroby je zdravá. Myslia si to aj americkí lekári, ktorí dospeli k záveru, že horúčky, ktoré prekonáme v detstve nám pomáhajú v boji s alergiami. Keď vezmeme do úvahy, žýe všetzko so všetkým súvisí, tak horúčka a soplíky pomáhajú čistiť telo, ale aj dušu od nezvládnuteľných vecí. Takže nádcha v chrípkové, angínové a iné momentálne ochorenia sa vyskytujú zväčša tam, kde treba niečo čistiť, či u nevypovedané veci, nedoriešené veci z minulosti, veci roky zatláčané, ale nespracované. To je aj dôvod, prečo niekto v čase chrípkových epidémií ochorie a iný nie. Poviete si, ale ve´d to je hlúposť, všetko predsa závisí od imunitného systému. Samozurejme, ale imunitný systém závisí od harmónie v nás a v našom okolí.

Keď už teda horúčka u detí, alebo aj u nás dospelých vypukne, skúste s ňou bojovať prirodzenými prostriedkami a nie chémiou.

Keď mala dcérka úpal a nič nedokázalo jej vysoké teploty znížiť, naša susedka detská ekárka mi mimo ordináciu poradila, aby som nastrúhala najemno cibuľu, dala na kúsok igelitu, priložila na chodidlo, prichytila a vsunula do bavlnenej ponožky. Každú hodinu treba „spečenú“ cibuľovú masku vymeniť. Tento malý zázrak dokáže za hodinu znížiť teplotu aj o jeden stupeň. Ak sa k tomu pridajú vlažné obklady na zápästia a kotníky, horúčka nemá šancu.

Druhý veľmi podobný spôsob pochádza z internetu a nazvali ho cibuľové ponožky.

Príprava:

Rozkrájame nadrobno jednu veľkú cibuľu. Rozložíme ju na ľanovú alebo bavlnenú šatku (resp. na dve, ktoré môžeme nahradiť bavlnenými vreckovkami), roztlačíme ju a ohrejeme na obrátenej pokrievke hrnca, v ktorom sa varí voda. Pozor! Cibuľu nikdy neohrievame v mikrovlnnej rúre, lebo sa už po pár sekundách zničia významné vitamíny a liečivé zložky. Okrem toho potrebujeme, aby zahrievaním cibuľa nevyschla, preto je najideálnejší spomínaný hrniec a pokrievka hore dnom. Šatky si dajte na chodidlá tak, aby sa pokrájaná cibuľa dotýkala chodidiel. Natiahnite si hrubé ponožky cez nohy a udržujte ich v teple. Mali by ste ich mať po celú noc. Ráno si nohy umyte v teplej vode a dôkladne vysušte uterákom.

Dobré je, naliať si do lavóra magnéziu, alebo si do vody pridať dve tabletky magnézia a desať minút si v roztoku močiť nohy. Cez chodidlá sa dostane do tela väčšie množstvo magnézia ako cez žalúdok. Čínska medicína v tom má už roky jasno.

A ako sa to skončilo s priateľovou dcérkou, na druhý deň jej nič nebolo.

Tento článok by mal inšpirovať k tomu, aby ste zbytočne pri prvých náznakoch horúčky nechodili k lekárom, či na pohotovosť, lebo práve v stave oslabenia tam môžte chytiť niečo omnoho nebezpečnejšie než pár stupňov teploty nad normál.

-

Erika Vincoureková


Múdrosť na dnes

„Priemerný učiteľ rozpráva. Dobrý učiteľ vysvetľuje. Výborný učiteľ ukazuje. Najlepší učiteľ inšpiruje."

Čítali ste už ?