Piatok 1. marec, meniny má Albín

Regresná terapia. Áno a či nie?

Veľa ľudí sa ma v poslednom čase pýta, čo si myslím o regrese.

Tak ako je pre každého dobré niečo iné, tak je to aj s regresom. Kedysi som v televízii, v ktorej som pracovala, spracovala túto tému aj v dokumente, aj v živom vysielaní. Ohlasy boli rôzne. Jedným sa to zdalo neskutočne dobré a prichádzali listy s prosbou o kontakt, iní nás obvinili zo šarlatánstva a žiadali o sprostredkovanie názoru odborníka. Nemyslím si, že by nejaké bla,bla,bla za alebo bla,bla,bla proti mohlo zmeniť subjektívny zážitok akým je terapia touto metódou. Sama som ju na sebe niekoľko razy vyskúšala a zistila som, že ak sa pre ňu rozhodnete zo zvedavosti, tak sa ďaleko nedostanete. Prvý, aj druhý môj pokus sa skončil zátarasom, moja cesta podvedomím nikam neviedla. Tma a nijaká odozva. Moje ego zabránilo zážitku. Nemala som motiváciu. Šla som s tým, že som redaktorka, problém nemám nijaký, len chcem vedieť, či to funguje. Zlé, zlé, zlé.

Pred tým ako sa rozhodnete navštíviť regresného terapeuta, uistite sa, že viete, aký problém chcete riešiť. Pomôcť by vám mohol aj rozhovor, ktorý každý dobrý terapeut vedie, skôr ako sa pustí do samotného regresu. Aj v prípade regresu existujú dve možnosti. Hypnóza a regres v hladine alfa, kde vlastne intenzívne spolupracujete na prežívaní pocitov a riešení. Pri hypnóze je všetko v rukách hypnotizéra. Skúsila som oboje, ak je ten čo robí hypnózu skúsený a čestný, prečo nie. Aspoň som neriešila otázku, či to, čo som zažila boli iba moje predstavy, alebo som naozaj bola vo svojich minulých životoch. Pri regrese v alfa hladine s nie veľmi skúsenou terapeutkou som mala pocit, že spolu vymýšľame scenáre na akčný seriál, či romantickú komédiu. Druhý raz so skúsenou terapeutkou som začala rozlišovať a presne som vedela rozoznať, či ego vymýšľa, alebo som naozaj trafila na miesto, kde je základ môjho súčasného problému a hlavne som pripustila, že nejaký problém mám. Odchovaná na new age literatúre typu všetko je dobré, všetko je škola, som verila, že dokážem všetko pochopiť. Ukázalo sa napríklad, že na vzťah mojej matky s otcom v čase, keď som bola ešte v maminom brušku som v tom čase bola krátka. A ten vzťah ovplyvnil celý môj životný postoj k partnerom. (Radšej budem sama ako s niekým, kto by ma podviedol). Takýchto prevzatých programov máme v sebe všetci niekoľko desiatok. Preto často konáme tak, že sami nechápeme vlastné rozhodnutie. Často podmienené výchovou. Veľmi veľa ľudí si nesie ako veno nedostatok sebadôvery. Jej zárodok môže byť rovnako vo výchove ako v minulom živote. Podobne občas nechápeme vlastné postoje. Zdajú sa nám čudné, ale rigidne sa ich držíme.

Čo všetko sa dá touto metódou riešiť?

Vzťahy medzi partnermi, medzi rodičmi a deťmi, medzi spolupracovníkmi, susedmi...Choroby. Žiarlivosť, nevera, chamtivosť, nedostatok peňazí, desiatky rôznych blokov, fóbií a strachov.

Ale aj napríklad to, ako prijať smrť, čo so svojimi starnúcimi rodičmi, ako sa pripraviť na smrť, či ako sa rozlúčiť s odchádzajúcimi príbuznými.

Nesmiete však očakávať, že terapeut za vás niečo vyrieši, alebo, že sa ponorí do vašich problémov. Riešenie aj pochopenie závisí od vás. Od miery vašej ochoty prijať signály, meniť svoje postoje a s pokorou k vlastnej duši kráčať po svojej ceste. Nič zvonka na tejto ceste nehľadajte. Všetko je hlboko vo vás. Všetko, čo sa opakuje vo vašom živote je len nepochopenie súvislostí, alebo výhra ega nad prežívaním prítomného okamihu. Všetko, čo vás štve, je iba zrkadlom vašich vlastných tieňov. Ak ste pripravení vybrať sa po cestách svojej duše, potom regres vrelo odporúčam, ak je vaše ego veľký výmyselník a manipulátor, tak ešte chvíľu počkajte. Cestou ku dnu príde ten pravý okamih, keď zatúžite spoznať pravdu.

Erika VincourekováMúdrosť na dnes

„Priemerný učiteľ rozpráva. Dobrý učiteľ vysvetľuje. Výborný učiteľ ukazuje. Najlepší učiteľ inšpiruje."

Čítali ste už ?