Nedeľa 14. júl, meniny má Kamil

Pôst z hľadiska ajurvédy

Každé náboženstvo, každá liečebná metóda zaberajúca sa stravou odporúča niekoľko razy do roka pôst. Čo na to ajurvéda?

Skôr ako začneme s pôstom, musíme vziať do úvahy svoju konštitúciu. V západných kultúrach sa ľudia postia 10, 15, 20 aj viac dní bez toho, aby zobrali do úvahy svoju konštitúciu. Tento nedostatok porozumenia pre vlastnú konštitúciu môže mať zhubné následky. Osoby s konštitúciou vát by nemali držať pôst dlhší ako tri dni. Keď nejeme, prichádza v tele k zvýšeniu ľahkosti a vát (telesný vzduch) je taktiež ľahký. Pokiaľ trvá pôst príliš dlho, príde k narušeniu prvku vát a v dôsledku toho vzniká strach, úzkosť, nervozita a slabosť. Rovnako platí obmedzená dĺžka pôstu aj pre osoby s konštitúciou pitt. Pôst, ktorý trvá dlhšie ako štyri dni vedie k zhoršeniu pitt, zvyšuje prvok ohňa v tele. Takto zvýšený pitt vedie k psychickým , ale aj fyzickým prejavom hnevu, nenávisti a k závratom.

Ľudia s konštitúciou kaf sa môžu postiť dlhšiu dobu. Pôstom získajú príjemný pocit zvýšenej ľahkosti, zbystreného vedomia a otvorenej mysli. Zvýši sa u nich schopnosť chápať súvislosti.

Pokiaľ ste sa rozhodli pre pôst spojený s príjmom ovocných štiav, je dôležité si uvedomiť, že šťava z hrozna je vhodná pre konštitúciu vát, šťava z granátových jabĺčok pre konštitúciu pitt a jablková šťava pre konštitúciu kaf.

Každý deň pôstu vypite asi liter, alebo liter a pol ovocnej šťavy zriedenej vodou. V dobe pôstu tráviaci systém odpočíva. V tomto čase je dôležité nepreťažovať agni (tráviaci oheň). Počas pôstu je tráviaci oheň rozžeravený a pretože nedostáva žiadne nové jedlo, spáli zvyšky, ktoré boli dlho v črevách.

Podľa učenia ajurvédy môže k neutralizácii niektorých toxínov prispieť nielen pôsť, ale aj niektoré druhy korenia, napríklad zázvor, čierne korenie, kajanské korenie, kari. Tieto korenia majú dobrý vplyv vďaka svojim pálivým vlastnostiam. Pitím čajov z týchto korení, môžete napomôcť agni pri spaľovaní toxínov. Pri zachovávaní pôstu si musíte všímať svoje fyzické sily a výdrž. Pokiaľ príde k ich veľkému poklesu energie je potrebné pôst ukončiť. Pôst sa odporúča pri horúčke, nachladení, zácpe, či artritíde a bolestiach spojených s ňou. Rovnako pomáha v prípade, že máte v črevách toxíny. Pre normálneho zdravého človeka je ideálne dlhodobo dodržiavať jeden deň v týždni pôst spojený s príjmom teplej vody. Tento zvyk dopraje tráviacej sústave odpočinok.

Pokračovanie

-


Múdrosť na dnes

„Keď sa budete snažiť porozumieť celému vesmíru, nepochopíte nič. Keď sa pokúsite porozumieť sebe, pochopíte celý vesmír."

Čítali ste už ?