Streda 27. november, meniny má Milan
Slovensko kritizujú za Rómov aj Ficove výroky o migrantoch
Amnesty International kritizuje Slovensko za diskrimináciu Rómov a protiimigračné vyjadrenia.PARÍŽ 22. februára (WebNoviny.sk) - Organizácia Amnesty International (AI) zverejnila dnes výročnú správu o porušovaní ľudských práv vo svete. Slovensko v nej kritizovala najmä za pokračujúcu diskrimináciu Rómov, avšak spomenula aj podľa nej protiimigračné vyjadrenia premiéra Roberta Fica.
Podľa autorov správy Slovenská republika urobila len malý pokrok v oblasti zabezpečenia práva rómskych detí na vzdelanie. Napriek určitému zlepšeniu legislatívneho rámca majú rómski žiaci stále príliš vysoké zastúpenie v špeciálnych školách, triedach pre deti s mentálnym postihnutím alebo v etnicky segregovaných školách a triedach.
Neexistujú pritom dôkazy o tom, že by vláda SR v tomto smere prijímala nejaké efektívne opatrenia na riešenie tejto situácie, píše sa v správe.
Novozavedené protiteroristické opatrenia
Amnesty tiež vyjadruje znepokojenie nad tým, že na Slovensku naďalej absentuje efektívne vyšetrovanie prípadov neprimeraného použitia sily voči Rómom, alebo sa riešenie týchto káuz veľmi preťahuje. V tejto súvislosti AI poukazuje na potrebu zavedenia plne nezávislého a transparentného mechanizmu na kontrolu práce polície.
V kapitole o Slovensku sa spomínajú aj novozavedené protiteroristické opatrenia, ktoré začali platiť v januári tohto roku. AI si konkrétne všíma to, že osoby podozrivé z terorizmu budú môcť byť po novom zadržiavané až 96 hodín bez vznesenia obvinení.
Správa zaznamenáva aj to, že Slovensko, ktoré ako predsednícka krajina EÚ presadzovalo myšlienku udržateľnej migrácie, odmieta povinné kvóty na prerozdeľovanie utečencov z iných členských krajín EÚ. Namiesto toho vyjadrilo ochotu prijať na dobrovoľnej báze 100 utečencov z Grécka a Talianska.
Kaliňák si myslí, že Amnesty preháňa
V časti venovanej diskriminácii Amnesty píše o prípade bratislavského penziónu, ktorý "z bezpečnostných dôvodov" odmietol ubytovať trojicu študentov z Turecka. V rovnakej podkapitole sa spomína aj slovenský premiér Robert Fico, ktorý podľa AI "verejne spája moslimov a utečencov s terorizmom a používa protiimigračnú rétoriku". Amnesty si všíma aj vlaňajšie opakované pochody Ľudovej strany Naše Slovensko zamerané proti prisťahovalcom.
Minister vnútra Robert Kaliňák si myslí, že AI vo svojej kritike segregácie rómskych detí v školách preháňa. Segregácia podľa neho nie je systémová, to znamená, že sa nedeje na základe nejakého oficiálneho rozhodnutia, ale na základe rozhodnutia rodičov, do akej školy dajú svoje deti. Vyjadril však presvedčenie, že zlepšenie podmienok vzdelávania rómskych detí, o ktorom hovorí aj dnes vládou chválená stratégia pre integráciu Rómov, dá šancu na ich integráciu do väčšinovej spoločnosti.
Minister zahraničia Miroslav Lajčák považuje rómsku otázku za komplexný problém, ktorý sa na Slovensku už desaťročia nedarí riešiť. Minister však nepovažuje za problém diskrimináciu, problémom je podľa neho "skôr inklúzia rómskej komunity do života spoločnosti". "Viem, že sa tomu venujeme, aj naša vláda aj všetky predchádzajúce, no fakt je, že s tým výsledkom nemôžme byť spokojní. Je zložitá otázka spolužitia, aj z jednej aj z druhej strany," vyhlásil.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Múdrosť na dnes
„Ako sa zlato a striebro vážia v priezračnej vode, duše sa vážia v mlčaní. Vyslovené slová zavážia iba vďaka tichu, v ktorom sú ponorené."
Čítali ste už ?