Streda 27. november, meniny má Milan
OĽaNO proti Kotlebovým hliadkam navrhuje rómske hliadky
Igor Matovič upozornil, že v roku 2015 fungovali vďaka eurofondom v obciach rómske hliadky, ktoré sa osvedčili nielen podľa verejnosti, ale aj polície.BRATISLAVA 17. januára (WebNoviny.sk) – Receptom na Kotlebove hliadky vo vlakoch môžu byť podľa lídra OĽaNO-NOVA Igora Matoviča rómske hliadky. Matovič toto riešenie ponúka ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, ktorý môže rómske hliadky povoliť.
Ako vysvetlil Matovič, štát má vďaka eurofondom 380 miliónov eur na riešenie rómskej problematiky, ktoré by mohol na tento projekt využiť. Matovič upozornil, že v roku 2015 fungovali vďaka eurofondom v obciach rómske hliadky, ktoré sa osvedčili nielen podľa verejnosti, ale aj polície.
Bezpečnejšie sa vďaka rómskym hliadkam v obciach cítili nielen ľudia žijúci v blízkosti osád, ale aj samotní Rómovia. Dodal, že rómske hliadky boli platené z eurofondov, obce doplácali päť percent.
Odporúčame:
Žitňanská: Kotlebovci nehliadkujú, len sa vozia vo vlakoch
Zákon je podľa Matoviča impotetný
Od nového roka platí novela zákona o dráhach, podľa ktorej "dohľad nad verejným poriadkom, ochranu základných práv a slobôd, ochranu života a zdravia cestujúcich prepravovaných vlakmi osobnej prepravy a na železničných staniciach a ich majetku vykonáva Policajný zbor SR alebo osoba určená prevádzkovateľom dráhy alebo dopravcom".
Tento zákon je podľa Matoviča impotentný, nič nerieši a je potemkinovskou dedinou. "Stačí, že kotlebovci vo vlakoch nebudú hovoriť, že hliadkujú, a tak napĺňajú literu zákona," vysvetlil s tým, že ak dôjde vo vlaku k porušeniu zákona, hocikto môže zasiahnuť.
Matovič si myslí, že keď budú vo vlakoch nasadené rómske hliadky, Kotlebove hliadky s hanbou odídu. Šéf OĽaNO-NOVA informoval, že v roku 2015 bolo do projektu rómskych hliadok zapojených 325 ľudí v takmer stovke obcí. Títo ľudia sú už podľa Matoviča skúsení, možno ich preto nasadiť do vlakov.
Reakcia ministerstva na návrh OĽaNO
Po novom roku, odkedy platí novela, kotlebovci informovali na Facebooku, že naďalej hliadkujú. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská minulý týždeň reagovala, že "chlapci od Kotlebu dnes hrajú mediálnu hru a tvária sa, že vo vlakoch hliadkujú. Treba však povedať, že oni nehliadkujú, lebo nemôžu, len sa vozia vo vlakoch". Ako dodala, ak porušia zákon, na ťahu je polícia. Ministerstvo spravodlivosti podľa nej vytvorilo právny rámec, uplatňovať ho musia tí, ktorí sú za to zodpovední.
Novelou o dráhach ministerstvo spravodlivosti vytvorilo nevyhnutný legislatívny rámec, podľa ktorého chrániť ľudí cestujúcich vlakmi, ich majetok, život a zdravie, môže len polícia, alebo subjekt, ktorý má poverenie od železníc. Uvádza sa to v stanovisku ministerkyŽitňanskej, ktoré agentúre SITA poskytol jej hovorca Peter Bubla.
"Je na železniciach a polícii, akým spôsobom tento rámec zabezpečia. A aj keď si odmyslíme právny rámec, tak nápad dať Kotlebovským hliadkam, ktorých jediným cieľom je politická publicita, ako protiváhu rómske hliadky, je scestný. Najmä preto, že je postavený na priamej konfrontácii. Bezpečnosť vo vlakoch je vecou železničnej polície," uvádza sa v stanovisku, ktoré reaguje na návrh Matoviča.
Zmeny v prepravnom poriadku železníc
Muži v zelených tričkách Kotlebovej ĽS Naše Slovensko vystupujú ako hliadky od apríla minulého roka. S týmto nápadom prišli Kotlebovci po útoku 16-ročného Šimona na 21-ročnú Viktóriu, ktorý sa odohral začiatkom apríla. Páchateľ na dievča zaútočil a následne mu ukradol peňaženku. Polícia ho chytila. Predseda strany Marian Kotleba páchateľa označil za "cigánskeho extrémistu".
Železnice pre túto aktivitu už zmenili prepravný poriadok Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. (ZSSK). Po novom je bez predchádzajúceho písomného povolenia ZSSK vo vlakoch zakázané vykonávať činnosti, ktoré nesúvisia s hromadnou osobnou dopravou a poskytovaním služieb spojených s prepravou verejnosti, a to ani s platným cestovným dokladom.
Bez písomného súhlasu ZSSK je zakázané podnikať alebo vstupovať do vlakov ZSSK za týmto účelom, vykonávať predaj, propagáciu alebo uskutočňovať politickú agitáciu, podporu alebo popularizáciu názvu, značky, programu alebo hesiel politickej strany, politického hnutia alebo kandidáta, umiestňovať alebo rozdávať letáky, respektíve realizovať na tento účel alebo v súvislosti s tým akékoľvek úkony.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Múdrosť na dnes
„Aj keby sa človek všetkého nasýtil, lásky sa nenasýti."
Čítali ste už ?