Utorok 28. máj, meniny má Viliam

To mi neuveríte. Dobrodružná cesta po chrbtici

Sedím v čakárni a chystám sa na filipínsku operáciu. Je tu ticho, ľudia rozjímajú, miestnosťou sa nesie vôňa santalovej tyčinky. Vedľa mňa sedia dvaja muži a chvíľami prehodia pár maďarských slov. Ako dávno som neprehovorila touto rečou! Naposledy pred rokmi...U babičky na prázdninách.

Zrazu mám pocit, že sa potrebujem prihovoriť. „Dobrý deň. Prišli ste až z Maďarska na liečenie?“ Muž sa usmeje a prezradí mi, že sa nechce liečiť, ale chce zistiť, či sa dá toto liečenie naučiť. Chcel by ísť na Filipíny za „učňa“. Slovo dalo slovo a už sa bavíme ako starí známi. Dozvedela som sa, že ten vyšší Janči je operný spevák, ale tento svet pozlátka už pred rokmi opustil. Rád spieva vtedy, keď to jeho duša potrebuje, ale spievať hocikedy a hocikde ho už nebaví. V čase, keď rozmýšľal, že to s tým spevom zbalí, zrazu ťažko ochorel. Jeho chrbtica už nezvládala pochybnosti a iné duševné poryvy. Napokon sa jeho stav natoľko zhoršil, že ochrnul. Mal neskutočné bolesti. Niekoľko týždňov nejedol - len preto, aby ho neposadili na záchod, lebo v tej polohe bola bolesť na zbláznenie. Už sa tešil na operáciu.

V tom čase ho však smola stihla aj tu. Profesor, ktorý ho mal operovať, bol práve v Paríži na pracovnom pobyte. Mal sa vrátiť až o tri týždne. Jančiho zúfalá matka hľadala možnosti, ako mu pomôcť. Jedného dňa priniesla telefónne číslo na liečiteľa chrbtíc – starou húnskou metódou, ktorého v Maďarsku nazývajú csontkovács (kováčkostí). Najskôr sa jej vysmial, ale po čase si uvedomil, že vlastne nemá čo stratiť. Možno sa mu uľaví od bolesti. Tak sa tam s matkou vybral.

Po dvoch návštevách sa jeho zdravotný stav rapídne zmenil, po ochrnutí nebolo ani stopy a bolesti sa tiež stratili. Vtedy si uvedomil, že toto je zázrak a naozajstná pomoc ľuďom. Vedel, že sa to chce naučiť. Vedel, že už nepotrebuje operu. Takto chce slúžiť ľuďom! Niekoľko rokov sa učil naprávať kosti od svojho záchrancu. Ako sa vďaka praxi dostával hlbšie a hlbšie k poznaniu, začal sa mu otvárať svet nervovej sústavy, ukrytý pod svalmi a napravenými kĺbmi a neskôr úplne zákonite aj svet energií. Učil sa pracovať s energiami a s dušou. A tak škola Kostitrasa, ako som si ho v duchu pomenovala, pokračovala ďalej.

Dnes je bežné, že po náprave chrbtice a kĺbov, keď sa uvoľnia všetky energie v tele, začnú ľudia plakať a „vyplavovať zabudnuté boliestky“ z detstva alebo aj minulých životov a on im radí a číta dôvod tohto stavu. Snažila som sa zistiť, čo mu táto nadstavba dala. Niečo som si pamätala z kníh Ruedigera Dahlkeho o chrbtici. Vedela som, že ju prirovnáva k biblickému hadovi. Had ako symbol polarity. Tak som zaviedla reč do sveta reči tela. Pomenovala som to Dahlkeho fenomén. Ihneď sa chytil a začalo sa nesmierne zaujímavé počúvanie. Neskôr mi musel do telefónu všetko zopakovať, aby som to mohla pre vás zaznamenať.

6446703_origTakže po poriadku. Ideme zhora dolu. Začína sa dobrodružná cesta po cervikálnej krčnej chrbtici, ktorá nám môže spôsobovať mnoho nepríjemností a len málokto má túto časť v poriadku.

Zastavenie prvé – stavec C1 – atlas. Ak nie je v poriadku, spôsobuje migrény, bolesti hlavy, závrate, dvojité videnie, stratu pamäti, vysoký krvný tlak, chronickú únavu.

V psychickej rovine: ľudia s týmto problémom majú ťažkosti s nadhľadom, všetko v ich živote musí prejsť prísnou kontrolou mozgu a logiky. Neveria svojej intuícii a vnútornému vedeniu.

Stavec C2: spôsobuje problémy s dutinami na tvári, má na svedomí bolesti uší, hluchotu, choroby zraku, poruchy reči, jazyk.

V psychickej rovine: takémuto človeku chýba rozhľad, nevie nájsť správny smer. Aj keď sa pozerá, nevidí. Nevie si dať dohromady súvislosti.

Stavec C3: jeho vybočenie alebo poškodenie spôsobuje tinitus (pískanie a hučanie v ušiach), bolesti nervov tváre, tiky, zápal trojklaného nervu, bolesti zubov, paradentózu.

V psychickej rovine poškodené C3 a C4 majú takmer rovnaké príznaky: psychickú labilitu, neschopnosť stáť si pevne za svojím názorom, zaujať jasné stanovisko. Takíto ľudia majú neustálu potrebu obhajovať sa, ktorá pramení z permanentného pocitu viny.

Stavec C4 – pri poškodení či vybočení spôsobuje katary, dlhotrvajúcu nádchu, popraskané pery, boľavý nos, polypy, stratu sluchu, poškodenú Eustachovu trubicu.

V psychickej rovine - ako C3.

Stavec C5: má na svedomí chronickú nádchu, chrapot, poškodené hlasivky, bolesti šije, pažerák.

V psychickej rovine sa zasa podobá nasledujúcemu stavcu C6. Človek má často pocit zovretého hrdla, nevie sa ozvať, prehovoriť v pravý čas. Nedokáže sa „prehrýzť“ ťažkosťami.

Stavec C6 súvisí so štítnou žľazou a jej poruchami, so zápalom mandlí, so stuhnutým krkom, s bolesťami nadlaktia a pliec.

V psychickej rovine ide o strnulosť, úzkoprsosť, strach otvoriť sa novým veciam či situáciám a prijať ich bez posudzovania.

Stavec C7 je príčinou vybočených palcov, tzv. haluxov, rovnako ako zápalu úponov na ramenách.

V psychickej rovine predstavuje rôzne formy strachu, pocit utláčania, ponižovania sa, bezbrannosti.

Stavce od C2 po C6 sú zodpovedné za korektnú spoluprácu pravej a ľavej mozgovej hemisféry.

Dostávame sa k Jančiho problémom, ktoré mal na začiatku hľadania svojej cesty. Skúmam, či to sedí. Hovorí o S 1, čo prezrádza, ako sa človek vie vyrovnať s bremenom svojho života. Pokiaľ je táto oblasť zablokovaná, prináša do života neznesiteľné ischiatické bolesti, bolesti v nohách, v chodidlách, v podbrušku. Sprievodný znak je chronická zápcha. Ak je v neporiadku ešte aj kostrč, utrpenie sa zväčšuje. Nasledujú hemoroidy, bolesti pri sedení, znecitlivenie v nohách. V psychickej rovine človeku často chýba uzemnenie. Mnoho ľudí ani netuší, že malo prasknutú kostrč. A tak sa zle orientujú v bolestiach, ktorými trpia.

Podľa Jančiho Olajoša by mal každý človek, počnúc bábätkami, raz do roka absolvovať preventívnu prehliadku a napravenie chrbtice. Svojho najdôležitejšieho nosného systému, od ktorého závisí celý chod organizmu. Prvé problémy s kosťami a kĺbmi sa môžu začať už pri pôrode. Neskôr prídu prvé pády. Pri sánkovačke, na bicykli, na lyžiach. Potom nastúpi nosenie školskej tašky, zlé sedenie celé hodiny počas vyučovania. Obrovské kabelky plné nezmyslov zavesené vždy na tom istom ramene, nevhodná obuv... príčin je nemálo. „Poď a ľahni si na masážny stôl. Pozriem sa, či máš rovnako dlhé obe nohy. Čudoval by som sa, keby si mala. Všimol som si, že stojíš tak, že ľavú nohu máš vždy vpredu. To je jasné znamenie, že potrebuješ napraviť chrbticu. Zrejme nemáš v poriadku ani žlčník. Vidím to z tvojho postoja...!“Dobre, skúsme menej rečí a viac činov!“ rozhodla som sa.

To som však netušila, čo ma čaká. Všetko vo mne praskalo, pukalo, vyskakovalo a zapadalo. Od bolesti som kričala. Nohy som samozrejme nemala rovnako dlhé, ani ruky, ani hlavu som nemala na mieste, o krížoch ani nevravím. Čudujem sa, že som vôbec žila. Keď som si už myslela, že je mučeniu koniec, a s čiernym humorom som sa spýtala, či sa učil u učiteľa v Guantaname, posadil ma a podal mi konečne ruku. Uf, vydýchla som si, ale zbytočne - hneď mi ju skoro vytrhol z kĺbu, potom aj druhú. Ďalej ma zozadu schmatol a zavesil do vzduchu. Nemal s tým problém, pri jeho dvoch metroch výšky a sto kilogramoch živej váhy. Posťažovala som sa na štýl, ktorý zrejme nie je vhodný pre každého, ale on ma vyviedol z omylu. Napráva a lieči rovnako brazílskych futbalistov, ako speváčky z Londýna. Neuveriteľné výsledky má s neplodnosťou: dve-tri pretrasenia, a hniezdočko pre bábätko je pripravené. Darmo bola maternica podľa lekárskych výsledkov v poriadku, keď bol energetický tok zablokovaný a maternica nedostala pokyn: priprav hniezdo pre bábätko.

V čakárni som medzitým svojím krikom rozbúrila tiché vody a ľudia sa začali zaujímať o to, čo sa deje vo vedľajšej miestnosti. Najskôr nakukli, a potom chceli aj oni skúsiť „mučenie“. Napokon sa zdalo, že neexistuje človek, ktorý by nemal problémy s chrbticou. (Čo je zrejme krutá daň nášmu spôsobu života). Ako vraví Janči: „Keď je chorá chrbtica, je chorý celý človek. Keď sa dá do poriadku chrbtica, postupne sa dajú do poriadku aj ostatné problémy. Práve v tejto súvislosti je dobré vedieť, čo s čím súvisí a aký to má dopad v psychickej rovine.“ Napokon som Jančiho presvedčila, že skôr, ako sa dá na učenie u filipínskeho majstra, nech jeho metódu vyskúša na vlastnej koži. Bol vďačný, že to zažil. Precítil ten tok energie a zistil, že má dlhodobé účinky.

Na odplatu chcel aj on ukázať svoje majstrovstvo Paulovi Altesingovi. Tlmočníčka to spočiatku ani nechcela pretlmočiť. Tak som sa vybrala za ním sama. Povedala som mu o možnosti odskúšať maďarského Kostitrasa. „A prečo nie?“ usmial sa Paul. Keď som videla ich nerovnakú hmotnostnú kategóriu, uznala som, že Paul je odvážny muž. Napokon prežil a poďakoval sa za majstrovstvo. Tiež ocenil, že mu má kto dať kosti do poriadku. Takto krásne sa na Slovensku stretli dvaja výnimoční ľudia. Filipínec a Maďar. Apropo, pre všetkých, ktorí si dopriali v jeden deň filipínsku operáciu aj napravenie chrbtice, to bola zatiaľ najlepšia kombinácia. A tak vás, chlapci, pozdravujem do Manily a Debrecínu a želám veľa spokojných klientov!

Thoracic_vertebrae_back4Ďalší prehľad problémov s chrbticou - hrudná chrbtica: Th1 - Th7

STAVEC Th1: bolesti v oblasti ramenného pletenca a ruky až ku končekom prstov, bolesti v zátylku, ramene, tenisový lakeť, zápal šliach na predlaktí, bolesti predlaktia a ruky, necitlivosť prstov, problémy s prieduškami.

V psychickej rovine je to snaha preťažovať sa, byť na všetko sám, chýba dôvera v druhých a ich schopnosti, neustále preceňovanie svojich síl.

STAVEC Th2: zastupuje oblasť srdca. Problémy so srdcom, tachykardia, poruchy rytmu, vysoký krvný tlak, bolesti v hrudníku, koronárne cievy.

V psychickej rovine sa premieta úzkosť, ktorá bráni vyrovnať sa s niektorými udalosťami; môžu prísť nočné mory; človek je uzavretý, nedokáže byť láskavý, zdá sa byť bezcitný a bez radosti. Nevie prejavovať lásku ani náklonnosť a nevie ju ani prijímať, cíti sa nemilovaný a zastiera to chladným správaním.

STAVEC Th3: ovplyvňuje dych, spôsobuje zápal pohrudnice, zápal pľúc, astma, dýchavičnosť, chrípku, dráždivý kašeľ, choré prsia; chronické ťažkosti spôsobuje, ak je stavec posunutý dovnútra.

V psychickej rovine človek ustupuje, nechce nič pre seba, nemá žiadny vlastný názor, bojí sa nadýchnuť, bojí sa pripustiť, že by mohol mať pravdu, prepadá sebaľútosti.

STAVEC Th4: ťažkosti so žlčníkom, bolesti žlčníka, žlčníkové kamene, žltačka, žlčové cesty, migrény.

V psychickej rovine zablokovanie tohto stavca vedie k zatrpknutosti a tvrdosti voči sebe. Človek nič nepustí von a trpí vnútorným hnevom („kypí v ňom žlč“), nedokáže povedať, čo je dôvod jeho trápenia. Potlačená agresivita.

STAVEC Th 5: choroby pečene, chudokrvnosť, nízky krvný tlak, ťažkosti s krvným obehom, únava, artritída, zle pracujúci solar plexus, náchylnosť na pásový opar.

V psychickej rovine ide o zanedbávanie vlastných životných záujmov. Na jednej strane sa človek príliš stará o svoje okolie a na druhej strane to vedie k problémom s ,,vnútorným dieťaťom", človeka potom často premáha smútok a plač. Bojuje sám so sebou a so svojimi potlačenými túžbami.

STAVEC Th6: problémy so žalúdkom, čkanie, poruchy trávenia, pálenie záhy, diabetes.

V psychickej rovine sa jedná o ťažkosti so závislosťou ako takou, na čomkoľvek (alkohol, drogy, cigarety, láska, dieťa, rodina, práca, peniaze, túžby...).

STAVEC Th7: opäť ťažkosti so žalúdkom a čkanie; dvanástorník a slinivka brušná.

V psychickej rovine - ako pri Th 6.

Krčná chrbtica a prvá časť hrudnej chrbtice, čiže po stavec TH 7: ovplyvňuje lakťový kĺb a kolenný kĺb zozadu.

Hrudná chrbtica od TH 8 po TH 12, celá lumbálna časť a kostrč: ovplyvňujú kolenný kĺb spredu, bedrový kĺb, členok (vnútorná aj vonkajšia strana), kĺby na prstoch nôh.

STAVEC Th8: problémy so slezinou a celkové oslabenie imunitného systému, plytký dych.

V psychickej rovine potreba zmeny, rozvoja. Znamená strnulosť, neschopnosť prijať životné tempo, večné starosti o seba aj o iných, starosti so všetkým a so všetkými... Nemožnosť vyrovnať sa so zmenami.

STAVEC Th9: alergie všetkého druhu, dermatitída, kožné vyrážky, choré nadobličky.

V psychickej rovine predstavuje potlačenie vlastnej agresivity. Prejavuje sa tu známy princíp: môj protihráč či protivník je mojím zrkadlom a vidím v ňom vlastné slabosti. To môže v človeku vyvolávať agresivitu, lebo nikto nemá rád konfrontáciu s vlastnou slabosťou a nedostatkami. Nie vždy sa tiež treba držať pravidiel, pretože človek má tendenciu sa do nich zamotať a podriadiť im život. Prestane riešiť konkrétne situácie a vo vnútri sa v ňom stupňuje nenávisť, zlosť a bezmocnosť, ktoré sa snaží potlačiť, aby sa nemusel konfrontovať s tým, čo cíti.

STAVEC Th10: všetky problémy s obličkami, arterioskleróza, chronická únava.

Na psychickej rovine človek nevie prejaviť emócie, bojí sa odhaliť svoje city, pocity, vášne; celkovo môže pôsobiť ako emociálne nezrelý človek.

STAVEC Th11: močovod, obličky, vypadávanie vlasov, akné, zlé trávenie.

V psychickej rovine sa jedná o problémy a ťažkosti pri nadväzovaní kontaktov, strach vo vzťahu, úzkostlivosť, neistota, fixácia na vlastné slabosti, neustále sebaobviňovanie alebo naopak ospravedlňovanie sa typu: „No čo už, ja už som raz taký/á a nič s tým nenarobím.“ Človek sa bojí pri zoznamovaní sa s novými ľuďmi, že povie alebo urobí niečo nevhodné, a tak radšej mlčí, alebo naopak až priveľa ,,tára". Väčšinou to dopadne tak, že nech sa snaží, koľko chce, aj tak sa stane presne to, čoho sa obáva.

STAVEC Th12: problémy s tenkým črevom, nafukovanie, rôzne formy reumatizmu, poruchy rastu,
neplodnosť, problémy s vajíčkovodmi a krvným obehom.
V psychickej rovine sa jedná o ustrašenosť, problém vyrovnať sa s minulosťou, lipnutie na rodičoch, partnerovi, deťoch, zvieratách, domove, majetku, zamestnaní a pod. Problémom je akýkoľvek nový začiatok či zmena - všetko, čo naruší prirodzenú životnú stabilitu a rovnováhu (dieťa začne chodiť na strednú školu a odíde na internát, manžel začne chodiť na týždňovky, preloženie v práci na inú pozíciu...) Pritom to nie sú až také strašné zmeny, ako si človek pripúšťa.

Blausen_0618_LumbarSpinečasť (lumbálna) KRÍŽOVÁ

STAVEC L1: črevné ťažkosti, poruchy prekrvenia hrubého čreva alebo črevného traktu - zápcha alebo hnačka.

V psychickej rovine: ako Th12.

STAVEC L2: kŕčové žily, kolika, prekyslenie organizmu, slepé črevo, stehná, brucho.
V psychickej rovine sú to pocity paniky a kŕčovitého zovretia v oblasti žalúdka.

STAVEC L3,
tzv. ženský stavec: ťažkosti v klimaktériu či v tehotenstve, choré pohlavné orgány, choroby močových ciest, bolesti kolien, vaječníkov.
V psychickej rovine chýba pocit istoty a bezpečia.

STAVEC L4: ischias, zaseknuté kríže, bolesti sedacieho svalstva, dolné panvové svalstvo, bolestivé alebo príliš časté močenie, problémy s prostatou.

STAVEC L5: poruchy prekrvenia dolnej časti nôh a chodidiel (studené nohy a ruky), tvorba kŕčových žíl a opuchy dolných končatín či členkov, nábeh na hemoroidy, slabé bedrové kĺby.

V psychickej rovine ide o nepochopenie života, človek sa sťahuje do seba ako do ulity.

Erika Vincoureková

Vyšlo v časopise Motivácie


János Olajos navštevuje Slovensko pravidelne každé dva týždne.

Ak vás tieto informácie zaujali, pozývame vás na preventívnu kontrolu chrbtice, alebo na jej napravenie a energetizáciu oslabených orgánov.

Kde: Športový klub PENGYM Bratislava

Rezervácie: Erika – 0905 713 753  (ak voláte zo zahraničia 00421 905 713 753)


Viac o Janosovi Olajosovi:

Jeden deň v živote Jánosa Olajosa

 

Jeden deň v živote Jánosa Olajosa

Čitateľov tejto stránky nemusím presviedčať o tom, že psychika a fyzické telo úzko súvisia a sú spojené. Čo v konečnom dôsledku znamená, že všetko so všetkým súvisí.

Čítajte viac


Múdrosť na dnes

„Vyhráva vždy ten, kto miluje, nie ten, kto vie viac."

Čítali ste už ?