Piatok 1. marec, meniny má Albín

Kontroverzný článok

Dnes si pomôžem slovami kolegu Karola Lovasa, možno práve preto, že s každým jeho slovom súhlasím. Takže najskôr dám slovo hosťovi na našej stránke. Píše:

Keď som pred časom napísal spomienku venovanú Grande Dame slovenského divadla Eve Kristínovej, obrátil sa na mňa kamarát s tým, že ide o „kontroverznú“ osobnosť.

Snažil som sa v pamäti vyloviť, čoho kontroverzného sa táto, skoro 90-tnička, v živote dopustila. Našťastie, patrí do doby, kedy nestačilo na prvých stránkach novín ukázať odvážny dekolt alebo si zabudnúť obliecť nohavičky.

Herečky hrali Júlie, Desdemóny, kráľovné i sedliačky, a za to boli odmeňované i kritizované. Zlatokopky ešte len dorastali. V každej dobe, aj v tej existovali pobehlice, ktorými ale vtedajšia väčšinová spoločnosť pohŕdala. Do novín by sa dostali, ak by o tomto druhu dám robili reportáž z odľahlého nevestinca. Dnes bez najmenšieho náznaku kontroverzie udávajú spoločenský tón. My im za to dokonca tlieskame.

Veci sme už dávno prestali nazývať pravými menami. Kým ľudia ako Eva sú pre médiá, ponúkajúce denne v hlavnom menu zlatokopky, kontroverzní. Stačí preto národné cítenie a nacionalistická nálepka, ktorú sa niekto rozhodol bez poznania širších súvislostí a života starej žene prisúdiť.

Pravdou je, čo je v novinách

Grande-negrande, dáma-nedáma, predsa nebude kontroverznou nejaká „pipka“ s nohavičkami točiacimi okolo prsta. Ona, na rozdiel od Evy, zarába novinám peniaze!

Žijeme zvláštny svet, v ktorom nám o čiernej hovoria, že je biela a o bielej, že vlastne nie je. Pravdou je to, čo je v novinách. Oni rozhodujú, čo je pravda. Aj to, kto obstojí a kto umrie ako „kontroverzný“.

Žijeme zvláštny svet a zvykli sme si v ňom tváriť sa, že je nanajvýš normálny. Na našu vlastnú škodu sa nenájde odvážlivec, ktorý by zakričal: „Nebláznite, veď ona nie je nahá! To vy potrebujete figový list!“

„Kontroverzná“ Eva medzitým potichu zbalila kufre. V domove dôchodcov na ňu čaká posledný výstup. Bez verejnej publicity. S pokorou a skromne v tieni mediálneho sveta, pre ktorý je „Grande dame“ príliš stará a nezaujímavá. A to je tá najväčšia kontroverzia, ktorej sa mladí a krásni škandalózne dopúšťajú na starých a skúsených.

Toľko Karol. A rada pridám aj ja pár slov. Najskôr výstižný nápis z brány jedného cintorína. Jedno memento mori:

Čo ste teraz vy, boli sme aj my a čo sme teraz my budete aj vy.

Ale téma bola predsa len iná. Kontroverzná. Keďže aj autor tohto článku aj ja sme boli a sme často považovaní za kontroverzných, tak som sa snažila exaktne pochopiť „našu“ kontroverznosť.

Slovníky uvádzajú desiatky výkladov slova kontroverzný, ani jeden z nich nevyjadruje osobnosť iba prejav. Tak som šla ďalej. Dozvedela som sa, že kontroverznosť vzniká zväčša vo verejnom živote, v politike a má istý mravný význam. No, už to je zaujímavejšie, ale ešte stále nie celkom. Ďalej bola ku kontroverzným ľuďom priradená poznámky, že sú to práve tí, ktorí ihneď rozdelia svojimi názormi, postojmi a správaním spoločnosť na dva tábory. Buď ich milujú, alebo nenávidia.  Stávajú sa ich fanúšikmi alebo inkvizítormi, ktorí by ich najradšej odstránili z povrchu zemského. Ale prečo? Lebo kontroverzní ľudia si stoja za svojím názorom aj vtedy, keď nie je väčšinový, neprebehol médiami a neprináša nijaké výhody. Stačí, že je ich.

Ľudia vystupujúci na verejnosti sú podľa dnešnej „ľúbivej“ politiky komunikácie povinní hovoriť vyvážene. To znamená tak, aby vlk bol nažratý a koza zostala celá. Nie je ťažké naučiť sa takto hovoriť. Tu je šablóna: Opýtajú sa vás, či ten film, ktorý ste práve dopozerali, bol  fakt tak zlý ako písala kritika? Nekontroverzný človek povie, že vo všetkom sa dá nájsť niečo dobré a on to tam ešte chvíľu bude hľadať, lebo každý z umelcov sa naozaj snažil...Kontroverzný človek povie svoj názor, bez ohľadu na istú spoločensky prijatú normu. Dnes nie je problematické stať sa kontroverzným, ak uznávate Putina, venujete sa ezoterike, máte jasný postoj k otázke utečencov, prekáža vám povinná angličtina v školách, prečo by sme si nemohli vybrať reč, ktorá sa nám páči?...je toho ešte veľa, veľa a veľa, čo prekáža „pravdoznalcom“, ktorých názor sa cibrí čítaním svetových tlačových agentúr, samozrejme v angličtine.

No a záver? Podľa mňa byť kontroverzný, to znamená z latinčiny idúci proti  (contra-verdere), možno proti oficiálnemu prúdu, je fajn. Je to  človek vyznávajúci svoj úprimný názor a nebojaci sa ho vyjadriť.  

Takže, ak aj vás niekde niekto zaradil medzi kontroverzné osobnosti. Vitajte v klube a tešte sa.

Myslím si, že problém nemáme my, ale tí, čo sa ešte neodnaučili ľudí súdiť a posudzovať a škatuľkovať, lebo to je omnoho jednoduchšie, ako niečo urobiť, alebo vyjadriť svoj názor a stáť si za ním a pritom ho nikomu nevnucovať.

--- 

Erika Vincoureková


foto: https://www.pinterest.com/aeme7/hannah-davis/


Múdrosť na dnes

„Kto chce hýbať svetom, musí pohnúť najskôr sám sebou."

Čítali ste už ?