Piatok 1. marec, meniny má Albín

Odíďte, keď treba

Kamarátka sa práve odsťahovala od manžela. V slzách mi volala, nech jej pomôžem preniesť nejaké veci na podnájom, ktorý si medzitým našla. Bola som naozaj prekvapená, pretože jej tretie manželstvo sa zdalo byť ideálne. Všade mali spoločné fotografie, spoločné záujmy im umožňovali byť čo najviac spolu a radostne si užívať život. Deti už mali obaja veľké, takže všetko bolo ideálne nastavené. Lenže, napokon sa ukázalo, že ona sa cíti ako väzeň. Keď len na chvíľu chcela byť sama dostavili sa z jeho strany výčitky, vydieranie alebo psie oči.

Rozhodnutie o rozvode padlo až po šiestich rokoch. Dovtedy ju okolie a aj ona sama presviedčali, že sú ideálny pár.

Odborníci tvrdia, že tým úplne najčastejším dôvodom rozchodu je strata ružových okuliarov. Po prvotnej fáze zamilovanosti, ktorá u niekoho môže trvať aj roky, si uvedomíte, že ten človek, s ktorým žijete nie je presne ten, ktorého ste ešte nedávno poznali. Zrazu vám predstava spoločnej staroby akosi zhorkne. Zrazu všetko vidíte inak a hoci podvedome viete, že dôvod je úplne jednoduchý – ten človek vám nesedí, hľadáte nejaké racionálne vysvetlenie. Možno občas pije, ten kamarátkin tiež občas pil a potom bol ukecaný až do zbláznenia...,možno nechodí načas, možno po sebe neupratuje, možno je neustále v depresii a život považuje za ťažký a nezmyselný, tak to robil aj pán X.  Dlho sa to vydržať nedá.  Nejaký dôvod už len nájdete, aby ste to racionálne vysvetlili. No nie je nič zlé na tom, jednoducho povedať, že toto nie je to, čo od života očakávam.

Veľa odborníkov a spisovateľov tvrdí, že po piatich rokoch vzťahu nastane okamih, kedy uvidíte všetko inak a zamyslíte sa. Zrazu si uvedomíte, že chcete žiť svoj vlastný život a robiť veci po svojom a neskladať účty a slobodne dýchať.

Toto všetko vás čaká, ak ste pre spoločný život potlačili svoje vlastné ja. To sa nedá, alebo dá, ale vždy s dôsledkami. Nespokojnosť, napätie, choroby, zmena nálad, pocit vyhorenia.

Nemôžete nikdy stratiť svoje vlastné ja, pretože po istom čase sa to vaše ja vráti, a v silnejšej podobe. Ak obetujete všetky svoje záľuby a budete všetok voľný čas venovať len partnerovi, ak stratíte kontakt s priateľmi, lebo budete len s ním, tak po čase vám to začne chýbať a budete to vyčítať partnerovi. Možno sa najprv budete cítiť ako sebec, že sa chcete venovať sebe a nie tomu druhému, ale je to tá najprirodzenejšia vec. Každý potrebuje aj svoj priestor. Preto je dobré, uvedomiť si hneď na začiatku vzťahu, koľko máte miesta pre seba a nakoľko si vážite samu seba. Potom sa nedostanete do takej situácie, kde odchádzate od partnera, lebo máte pocit, že sa zadusíte. A to dusenie sa prejavuje už na  vašej štítnej žľaze.  

Druhým častým dôvodom rozchodu je, že sa nedokážeme cez niečo preniesť. Cítime, že existuje niečo, čo nás z toho vzťahu ťahá preč. V mnohých prípadoch to ani nedokážeme definovať, ale vieme, že to tam je. Vtedy si treba buď ujasniť vlastné pocity, alebo odísť.

Tretí dôvod je, že sa klameme a žijeme v ilúzii. Na začiatku vzťahu sa neustále prispôsobujeme tomu druhému, aby bol spokojný, aby bola pohoda, aby nám bolo spolu bezproblémovo dobre. Po čase si uvedomíme, že takto sme si nepredstavovali svoj život. Sme z toho unavení a chce sa nám ujsť. Netušíme totiž, kam vzťah smeruje, alebo dobre tušíme, že smeruje k zániku a zdá sa nám, že zbytočne strácame čas.

Takže, ako zistíte, či je váš vzťah v poriadku? Spýtajte sa seba: Som naozaj šťastná/ý? Teším sa na partnera, na domov a jeho atmosféru, alebo sa mi občas zviera žalúdok, len čo sa otočí jeho kľúč v zámke?

Ak sa úprimne snažíte počúvať svoje pocity a telo, rozhodne budete vedieť, či ísť alebo začať komunikovať a meniť spoločne vzťah.

Ak pocítite, že treba ísť, urobte to čím skôr.

--- 

Erika Vincoureková


Múdrosť na dnes

„Kto z hrdosti neprizná chyby, nemá hrdosť."

Čítali ste už ?