Utorok 6. jún, meniny má Norbert

Viete, čo máte v hlave?

Mnohí ju dávajú do súvislosti s tzv. tretím (duchovným) okom, ktoré je na ňu priamo napojené. To je z hľadiska ezoteriky, z hľadiska vedy informuje o dĺžke denného svetla na základe zmien svetla vo vonkajšom prostredí a elektromagnetického poľa, čím pôsobí okrem iného aj na kvalitu nášho spánku. Vďaka šišinke vieme, či je deň alebo noc, aké je ročné obdobie a či sa dni predlžujú alebo skracujú, čo je dôležité najmä preto, aby sme mohli žiť v súlade s prírodou. Ak naše telo nežije v súlade s okolitým prostredím, rýchlejšie sa opotrebováva, čoho dôsledkom sú choroby a predčasné starnutie. Nie nadarmo sa vravievalo, že zdravý spánok je najlepšia prevencia aj liek. Dnes v časoch rýchlych klimatických zmien je činnosť šišinky ešte dôležitejšia. Posledné výskumy dokazujú, že má vplyv aj na dĺžku nášho života, pretože nám pomáha pripraviť sa včas na zmeny v našom vonkajšom prostredí.

Spätosť šišinky s hypotalamom, v ktorom sú zabudované naše biologické hodiny sa prejavuje najmä pri uvoľňovaní hormónu melatonín, ktorého hladina počas dňa klesá a v noci medzi druhou a treťou hodinou kulminuje. Melatoním priamo ovplyvňuje kvalitu ľudského spánku a keďže už vieme, že je tu priama súvislosť so svetlom, treba si uvedomiť, aká dôležitá je pre zdravý spánok úplná tma. Bez blikajúceho budíka, svietiacej zásuvky, osvetleného akvária, neónového osvetlenia z ulice… Ak potrebujete v noci ísť na potrebu alebo sa napiť vody, nezažínajte svetlo, ale majte pripravenú červenú žiarovku, ktorej svetlo nepreruší tvorbu melatonínu. Uvoľnený melatonín sa dostáva priamo do krvi a ovplyvňuje mnoho funkcií v našom organizme. Treba však spomenúť, že aj v tele všetko so všetkým súvisí, takže spojenie s hypotalamom, ktorý riadi nervovú sústavu a endokrinný systém pomáha regulovať všetky biologické funkcie, ale bez svetla prijatého cez oči to nejde. Šišinka informuje ostatné orgány o svetelných podmienkach okolo nás.

Šišinka pracuje súčasne ako žľaza vylučujúca hormón aj ako orgán spojený s mozgom. Najaktívnejšia je v mladosti, kedy bráni predčasnému nástupu puberty a rozvoju sexuálnych funkcií.Nedostatok tmy a tým narušená činnosť melatonínu, čiže rozpor s vonkajším prostredím môže viesť k predčasným prejavom puberty. Melatonín vylúčený v reakcii na tmu sa dostane v tele všade a priamo ovplyvňuje všetky telesné funkcie. Schopnosť šišinky reagovať na svetlo nám dáva harmóniu vo využívaní aktívnych a odpočinkových fáz a udržuje v zdraví náš biorytmus. Takže to ezoterické – sme svetlo platí pre každého z nás. Počas svetla a svetlom priamo ovplyvnených prebieha v tele viac ako sto funkcií. Bez slnečného svetla by sme neprežili. Bola by narušená naša fyzická aj psychická stabilita.

Hoci všetka činnosť šišinky ešte nie je úplne prebádaná, je už dnes jasné, že má regulačné účinky na reprodukciu, rast, telesnú teplotu, tlak krvi, imunitný systém, spánok, náladu, intuíciu, chuť do jedla, motorickú činnosť, rast nádorov, dĺžku života, redukciu stresu.

-


Múdrosť na dnes

„Veľké osobnosti vždy narážali na odpor priemerných ľudí. Priemerná osobnosť nie je schopná rozumieť človeku ktorý odmietol slepo sa držať konvenčných zvyklostí a namiesto toho sa rozhodol vyjadrovať svoj názor odvážne a úprimne."

Čítali ste už ?