Štvrtok 2. január, meniny má Alexandra, Karina

Iný pohľad na chrípku a prechladnutie

Veselá myseľ, polovica zdravia. Toto známe heslo nám môže pomôcť nielen vyviaznuť z mnohých šlamastík, ale nás môže ochrániť aj pred chorobami a epidémiami. Myslí si to profesor Felix Kaufman, česká lekárska kapacita žijúca v zahraničí. Ako konzultant pôsobí v 12 krajinách je členom Oxford Research Institute of Immunology a talianskej psychoneuroimunologickej spoločnosti. Ako odborník imunológ sa nevzdal zdravého sedliackeho rozumu a vedomého prístupu k životu. Zaujímavý je jeho názor, že na epidémiách chrípky majú svoj veľký podiel médiá. A keďže epidémie chrípky prichádzajú zväčša na jeseň a počas slabej zimy je dobré byť pripravený.

Často si vôbec neuvedomujeme, akú významnú úlohu pri vzniku nemocí zohráva psychika. Podľa profesora Kaufmana ľudia podliehajú davovému šialenstvu, ktoré sa šíri z médií. Tento názor získal pri bádaní v epidemiologických štúdiách. Bádanie potvrdilo, že morbidita sa šíri médiami, ktoré sú nástrojom výrobcov vakcín a vitamínov. Oni dobre vedia, kedy treba zvýšiť tlak, aby sa zarobilo viac peňazí. Už desiatky rokov majú v praxi overené, že počas davovej psychózy sa predaju vynikajúco darí a zisky stúpajú. Ľudia si pod vplyvom médií vravia: Keď ju už majú všetci, určite aj ja dostanem chrípku. Všetko je plné vírusov. A naozaj, horúčka stúpne, telo zoslabne a z nosa sa pustí voda. A opäť pod vplyvom médií nesiahnu po kyslej kapuste, jablkách, šípkach a pomarančoch, ale zájdu do lekárne pre drahé „zázraky“ a zabudnú na múdrosť starých mám, že chrípka sa lieči týždeň s lekárom a sedem dní bez lekára. Farmaceutický priemysel sa teší. Predali sa ďalšie tisíce očkovacích látok a imunostimulátorov. Okrem toho tony vitamínov a horúcich nápojov, marťančekov, sirupčekov. Horúce nápoje z lekárne sú dosť nepochopiteľné, ale pod vplyvom médií môže napokon stratiť svoje čaro čaj s citrónom a medom. Nevraviac o iných horúcich dobrotách ako napríklad čaj so slivovicou, čaj s maslom a medom, horúce pivo s vaječným žĺtkom, varené víno... Mnohí tak isto pod vplyvom médií uveria očkovaniu. Podľa profesora Kaufmana je to zbytočné a nebezpečné. „Som zásadne proti očkovaniu chrípky, pretože vždy na to umrie niekto, kto nemusel, keby sa nedal očkovať a vedľajšie účinky sú tiež brutálne napr: ochrnutie, roztrúsená skleróza, psoriáza, reumatická artritída. Samozrejme o týchto prípadoch médiá mlčia, to by mohlo poškodiť zisky farmaceutického priemyslu. Toto viem zo špeciálnych štatistík. Ak by som pripustil očkovanie tak iba pre rizikové skupiny s vakcínou pripravenou na mieru“. Aj na otázku ako je možné, že ľudia, ktorí pravidelne cvičia a otužujú svoje telo, jedia zdravú stravu predsa ochorejú má profesor Kaufman jasnú odpoveď. Je to preto, lebo sa venujú iba svojmu telu a nie aj mysli. Iba silný duch, vie zabrániť vzniku choroby. Napriek tomu sú ľudia, ktorí neprisahajú na ducha, ale na C –vitamín. Tak si o ňom niečo povedzme.

Vitamín C

Patrí medzi prvé objavené vitamíny. Už v roku 1747 bol dokázaný jeho účinok v boji proti skorbutu a následnému vypadávaniu zubov. Neskôr sa dokázal jeho blahodarný účinok pri posilňovaní imunitného systému. Z prírodných zdrojov ho získavame najmä z ovocia. Významným zdrojom sú však aj zemiaky a kapusta, paprika, paradajky, petržlen a paštrnák. Zaujímavé je, že v tele všetkých živočíchov okrem moriek, ľudoopov a ľudí sa vytvára samovoľne. Jeho najvýznamnejšou vlastnosťou je, že pôsobí proti vzniku nádorových ochorení a pomáha pri hojení rán.

Znesiteľná dávka je denne 60 miligramov, v prípade chorôb z prechladnutia je možné zvýšiť ju na denný prísun 500 miligramov, ale iba raz denne a maximálne tri dni.

Predávkovanie vitamínom C vedie k vzniku obličkových kameňov, k hnačkám, ku zvýšenému močeniu, vyrážkam. Môže tiež poškodiť priamo DNA, čo prispieva k vzniku rakoviny a môže spôsobiť predčasné starnutie.

Čo je chrípka?

„Chrípka“ je vírusová infekcia s relatívne krátkym, niekedy dramatickým priebehom. Svojim obetiam spôsobuje celý rad ťažkostí a problémov (zimnica, vysoké horúčky, dávenie, únava a bolesti kĺbov, bolesti hlavy, celková slabosť, nechutenstvo, sucho v ústach, bolesti hrdla, červené oči, zápal). Človek sa cíti na umretie a okolie si myslí, že mu nič nie je. Veď má iba chrípku. Čo je to oproti takej mozgovej mŕtvici. Pravda je uprostred. Pacient zväčša prežije, občas aj napriek očkovaniu. Okolie rýchlo prestane ohovárať alebo diagnostikovať hypochondriu, lebo ich akosi začne škriabať v hrdle, zalieva ich pot...Najhoršie je podľahnúť okoliu a fámam, že o nič nejde a hrať sa na hrdinu. Jednak nakazíte kopec ľudí a po druhé si škodíte. Chrípku treba jednoducho vyležať. V dôsledku oslabenia imunity totiž môže nastať váš boj aj s ďalšími nepriateľmi ako sú plesne, chlamídie, bakteriálne infekcie, rôzni cudzopasníci atď. Druhotnou infekciou je často aj zápal pľúc alebo ťažkosti s trávením, hnačky, dehydrovanie. Tieto vedľajšie účinky sú často omnoho nebezpečnejšie ako chrípka sama. A úmrtie pre tieto príčiny sa často pripisuje chrípke. Preto je potom jednoduché vyvolať v ľuďoch strach z pandémie chrípky.

Keď sa nepodarí naladiť myseľ a choroba klope na dvere,skúste tieto rady:

Nohy v suchu

Treba dbať najmä na nohy v suchu a v teple. Súčasná móda mladých chodiť aj v zime v teniskách vhodných skôr do telocvične ako do snehu, praje prechladnutiu a nedostatočná hygiena (myslím umývanie rúk) zasa chrípke. Pri prechode z prekúreného prostredia do chladného nepodceňujte vhodné oblečenie, samozrejme nie podľa rád z novín, ale podľa sily vlastnej otužilosti a imunitného systému. Niekto so zdravou termoreguláciou ochorie práve kvôli príliš teplému oblečeniu. Stáva sa to zväčša deťom, ktoré mamičky s dobrým úmyslom naobliekajú. Existuje dokonca časť lekárov a vedeckých štúdií, ktoré tzv. náhlu smrť novorodencov pripisujú prehriatiu organizmu. Podceniť chlad je tiež nebezpečné, pretože chlad vás strasie a zdroje energie určené pre ochranu tela pred škodlivými vplyvmi sa minú na zohriatie organizmu. Obranyschopnosť sa zníži a bacily majú otvorené dvere. Dôležité je udržiavať stálu teplotu tela vhodným oblečením.

Keď sa už stane, že sa nám zdravie vymklo z rúk a z nosa nám tečie a oči máme ako angorský králik odporúča známy bulharský liečiteľ Kostov piť veľa šípkového alebo lipového čaju. „Vôbec treba zvýšiť príjem tekutín, aby sa premývala lymfa a všetko nedobré šlo čo najskôr z tela von. Príjem jedla treba znížiť na minimum. Jesť skôr ľahké jedlá v malom množstve, alebo ak nemáme chuť na jedlo, pokojne si dať pôst, či dokonca hladovku.“ Deťom odporúča Kostov cmúľať stvrdnutý med zmiešaný s troškou sódy bikarbóny. Pomalé uvoľňovanie liečivých látok z medu deťom vhodne zvyšuje imunitu. Pri prechladnutí si kúpeme nohy v slanej horúcej vode, potom si dáme bavlnené ponožky a ľahneme si. Na zvýšenie imunity a pri problémoch s pľúcami do fľaše medu nastrúhame celý citrón (predtým dôkladne umytý), pridáme za hrsť nadrobno posekaných mletých vlašských orechov všetko zmiešame a konzumujeme aj niekoľko lyžíc denne“.

Homeopatka Hela Guothová odporúča kúpiť si alleum cepa CH 30 (inak je to cibuľa) nechať rozpustiť dve guľky v dvoch dcl vody a dať si každú hodinu lyžičku tejto medicíny. Ak sme však situáciu nezvládli a opuch slizníc je čoraz väčší a nejde už iba o prechladnutie, ale zrazu sa hlási horúčka a nastupuje chrípka, treba rozpustiť v pohári vody dve guľôčky belladony a dať si prvý deň jednu lyžičku každých desať minút. Neskôr stačí tri razy denne. K tomu kúpeľ vo vlažnej slanej vode a masáž medom. Táto masáž je trošku bolestivá, ale vytiahne všetky toxíny z tela. „Najlepšie je,“ vraví Hela Guothová „keď človek cíti, že na neho niečo lezie, dať si krajec chleba s masťou (bravčová, husacia, kačacia) v krajnom prípade s olivovým olejom a na neho nakrájať päť strúčikov cesnaku. Preventívne môžete skúsiť aj nasekanú cibuľu zaliať medom alebo posypať cukrom a po piatich hodinách si  dať každé dve hodiny lyžičku z tohto sirupu. Chcem upozorniť, že po dvadsiatich štyroch hodinách treba sirup pripraviť znova, lebo sa stáva toxickým.“

Nebojte sa horúčky

Horúčka je občas zdravá, myslia si americkí lekári, ktorí dospeli k záveru, že horúčky, ktoré prekonáme v detstve nám pomáhajú v boji s alergiami. Štúdia potvrdzuje takzvanú hygienickú hypotézu, ktorá predpokladá, že náš imunitný systém treba čo najskôr aktivovať, najlepšie už počas prvého roka života, infikovaním tela. Obranyschopnosť sa potom posilní a človek neskôr nepodlieha tak často alergiám. Táto hypotéza napriek tomu, že je známa už dlhšie, nebola doteraz hlbšie skúmaná. Jej potvrdenie by mohlo viesť k lepšej prevencii astmy a alergie. Pod vedením Adama Kennetha z Národného inštitútu pre výskum alergií a infekčných chorôb USA vznikla štúdia, ktorá skúmala zdravotné záznamy zhruba osemsto detí . Výskum potvrdil, že ak deti neprekonali do svojho prvého roka ani jedno infekčné ochorenie sprevádzané horúčkami, do siedmich rokov polovica z nich trpela niektorým druhom alergie. Aj lekári, ktorí sa zúčastnili tohto výskumu potvrdzujú, že nájsť kľúč ku vzniku alergií nie je také jednoduché a ďalšie výskumy určite prinesú nové poznatky, tento však považujú za akýsi kľúč k hlbšiemu poznaniu tejto civilizačnej choroby.

Horúčky sa netreba báť, upozorňujú aj ďalší lekári, pretože práve vďaka nej telo ničí vniknuté vírusy. Je nesprávne pri prvých príznakoch horúčky jesť lieky na stiahnutie horúčky, alebo ich pchať do svojich detí. Samozrejme nechať malé dieťa alebo starého človeka dva dni s horúčkou nad 39 stupňov Celzia je životu nebezpečné. Pri teplote do 38,5 však netreba podliehať v prípade chrípky alebo prechladnutia zbytočnej panike. Dôležité je neprechodiť prechladnutie, chrípku, horúčku, či zápal močového mechúra (v tomto prípade treba ihneď nasadiť borievkovú kúru. Jesť sušené borievky, zapíjať borievkovým čajom a vylepšiť borievkovým kompótom a džemom). Doprajte si pokoj v posteli. Bez televízora, práce aj spoločnosti. Iba vy a vaša choroba. Neprijímajte návštevy. Jednak, aby ste vy niekoho nenakazili, ale aj preto, aby váš oslabený organizmus nemusel bojovať s ďalšími vírusmi, baktériami, plesňami, či cudzopasníkmi.

Dobrým posilňovačom imunity sú ešte : koloidné striebro, olej z trezalky, olej z dobromysle, bobkové listy, čaj zo strúhaného zázvoru s citrónom a medom, či čaj z hlivy ustricovej..

Čo nás oslabuje?

Stres, chlad, ťažké jedlá, mäso, presladené nápoje, sladkosti, tučné syry, nedostatok pohybu, strach, že ochorieme a vypadneme z práce, sledovanie médií a ich katastrofických scenárov o náraste ochorení a ich nebezpečenstve.

Čo nám pomáha?

Uver v zázrak a zázrak sa stane!

Tieto slová z Biblie dnes už potvrdzuje aj vedecký výskum. Profesor Richard Wiseman z Katedry psychológie na Univerzite v Hertfordshire je presvedčený, že každý z nás môže ovplyvniť svoje šťastie a úspech nosením talizmanov. Pričom vôbec nejde o to, či je to stará minca, drahý kameň alebo kus povrazu z obesenca. Podľa pána profesora stačí prinútiť mozog k tomu, aby vďaka talizmanu nadobudol pocit spokojnosti. Ľudia, ktorí uveria, vyhrali. Zdá sa im, že osud im ide po ruke a prináša samé víťazstvá. A keby náhodou prišla prehra, určite je to iba signál k tomu, že vďaka talizmanu príde o chvíľu ešte väčšie šťastie. Profesor Wiseman dokazuje, že osoby, ktoré dokážu uveriť v moc talizmanu, sa cítia o 30% spokojnejší ako ostatní. Práve radosť a viera v dobré výsledky prináša ľuďom pocit bezpečia, ochrany a istoty. Celý vedecký výskum bol založený na jednoduchom princípe. Skúmanej stovke Britov darovali viktoriánsku penny s čarovnou mocou pre šťastie. Dobrovoľníci potom denne zapisovali svoje úspechy v oblasti vzťahov, financií, zdravia a šťastia. Optimistické je, že sa im zázračne darilo.

Nezabudnite darovať na Nový rok všetkým svojim blízkym a priateľom čarovnú maličkosť pre šťastie.

Môže to byť zázračný náramok z červených nití, čínska, či iná minca, malé prasiatko, mačička, mini vrecúško s kameňmi vybranými podľa dátumu narodenia, korytnačka, čínsky znak pre OM, hracia kocka, srdiečko, krížik, jedna tarotová karta, žolík, kominárik atď. Fantázii sa medze nekladú, dôležitá je story, ktorú pridáte a hlavne viera toho komu darček venujete, ale to už je v jeho rukách. Vy ste urobili všetko, ako bolo treba.

E.V.

winter

Múdrosť na dnes

„Tak ako najsilnejší vietor nepohne pevnou skalou, tak ani ohovárka, ani chvála nepohne múdrym človekom."

Čítali ste už ?