Štvrtok 21. november, meniny má Elvíra

Pod kožou - slezina, pankreas, nadobličky a obličky

Slezina

Slezina je orgán, o ktorom sa ešte pred takými 20 rokmi hovorilo, že je celkom zbytočný a tak sa k nemu lekári stavali. Keď nevedeli ako riešiť problém s krvou, vyoperovali slezinu a čakali, čo to prinesie. Dnes vieme, že slezina hrá hlavnú úlohu pri tvorbe obranyschopnosti organizmu. Reaguje pri všetkých infekčných chorobách. Jej správna funkcia podporuje ľudskú aktivitu pri hľadaní zmyslu života. Rovnako ako je cintorínom nefunkčných krviniek, je aj skladiskom energetických produktov našich nešvárov a hnevov.  Slezina pomáha pri odstraňovaní práve tých nečistôt, ktoré lymfa uvoľňuje z krvi a sú tlačené cez svalové vlákna. Nabaľuje na seba tuky, cukry, kdečo, čo potom do seba naberú vlásočnice. Pretlačí sa to cez slezinu, slezina to vytiahne a tak to v tele funguje. Keď slezina začne chátrať, dôsledky sú zreteľné, lebo z krvného riečiska sa stane stoka. Poškodenie sleziny nastáva pri pocitoch osamelosti. Bolia od toho kolená z vnútornej strany a je to cítiť pri chôdzi z kopca alebo zo schodov. Ak nás bolia kolená pri ceste do kopca, je to pečeň a žlčník.

Keď sa toto stane a vy viete o čom je reč, dobre je dať si otázku: kto mi chýba, prečo sa trápim…? Bez pohľadu do svojho vnútra to nevyriešime. Uvedomme si, že zase si vytvárame v sebe nejaký blok.  Ten sa prejaví na našom zdraví a budeme to my, kto ho spôsobil. Nie niekto z nášho okolia. Všetko je našim dielom. Prežívanie života v srdci je spoľahlivým riešením cesty ku zdraviu. Ak upadneme do sebaľútosti, ak sa budeme umárať krivdami, ktoré sa nám stali, tak sa náš život premení na slzavé údolie. Pozrime sa na veci optikou sebapoznania a nájdime príčiny, prečo sme stvorili tie veci, ktoré nás netešia, ktoré nám spôsobujú problémy. Aby to malo význam, zakážme si hádzať vinu na okolie. Všetko je iba o nás. Každý sme strojcom svojich nálad, ilúzií, predstáv, sebaklamu, neúspechu - skrátka z tohto pohľadu sme tvorcami svojho osudu. Urobme si poriadok v sebe, pozrime sa na seba pohľadom nezávislého pozorovateľa a prijmime opatrenia  k rozvoju. Všetko sa zmení, lebo sme to, čo vyžarujeme a ak nebudeme vyžarovať nepriateľstvo a neúspech, tak k nám neprídu. Ak sme v pohode, táto pohoda z nás vyžaruje a takých ľudí stretávame. Stretávame sa s ľuďmi podľa hesla  –Vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá. Tak sa potom ničomu nečudujme.

Slinivka brušná – pankreas

Slinivka je symbolizovaná sladkosťou a odráža prijímanie lásky v našom života. Sem patrí aj láska, s ktorou žijeme svoj život. Zanietenosť pre život, chuť žiť. Jedným z ochorení pankreasu je cukrovka. Pojem starecká cukrovka – je vlastne nezmysel. Znamená iba toľko, že vo vyššom veku sa cukrovka vyskytuje najčastejšie. Dnes to však už pomaly neplatí. Ide skôr o neodhalenú cukrovku, ktorá zatiaľ ešte nie je životu nebezpečná, ale vďaka nášmu pocitu nedostatku lásky, narastá každým dňom. Najmä u tých, ktorí lásku chcú viac prijímať ako dávať. Tá “starecká“ zväčša pramení v tom, že deti odišli, nechali nás tak. Keď naše partnerstvo bolo založené hlavne na výchove detí a na napĺňaní ich života, táto strata veľmi rýchlo oslabí pankreas. Pankreas promptne reaguje na naše pocity vnútorného nešťastia. Keď je to nešťastie dlhodobé, neutíchajúce a stresujúce vyvinie sa z toho rakovina pankreasu. Kto má málo tráviacich enzýmov v slinivke, nevidí v ľuďoch to krásne a nedokáže sa tešiť na každý nový deň. Má zablokovanú rieku lásky. Odblokovať ju pomôže viera v zmysluplnosť života a hľadanie pozitívnych vecí v ľuďoch a v situáciách. Zväčša na to človek potrebuje partnera. Niekoho s kým môže zdieľať bez obáv svoje pocity a názory.

Nadobličky

 Je to najcitlivejší orgán endokrinného systému. A keď sme spomínali, že všetko so všetkým súvisí, tak si treba uvedomiť, že nadobličky často zlyhávajú, ak nie je v poriadku žlčník a pečeň. Nadobličky vyrábajú šesťdesiat látok. Patria sem všetky antialergény. Vďaka funkčnosti nadobličiek nespoznáte, čo je alergia, vitiligo, padanie vlasov,  AIDS, SARS, atď. Vytvárajú adrenalin a noradrenalin sú to látky prenášajúce vzruchy, súvisia s našou aktivitou so spracovaním strachov. Z duchovného hľadiska ide spôsob prijímania reality. S nadobličkami ide ruka v ruke naša nálada. Ich zlou funkčnosťou sa dostávame do sklesnutosti, únavy, podráždenosti. S tým súvisí potom kvalita vzťahov. Už len zamyslieť sa sám nad sebou je obrovský štart pre človeka, už len to chcenie: chcieť začať riešiť svoje vzťahy , to je prvý krok k liečbe. Hoci len tým, že si nebudeme pripúšťať veci, ktoré nemôžeme zmeniť. V tejto súvislosti mi napadajú múdre slová Františka z Asisi, ktorý hovoril: Bože, daj mi pokojnú myseľ, aby som prijal veci, ktoré zmeniť nemôžem. Daj mi silu, aby som zmenil veci, ktoré zmeniť môžem. A daj mi múdrosť, aby som rozlíšil jedno od druhého.

Obličky

Sú dve a to jasne naznačuje, že ich duchovný význam sa týka partnerstva a vzťahov. Keď sa v nich tvorí piesok, znamená to, že to v súkolí našich vzťahov škrípe. Z toho vyplýva, že kvalita obličiek je priamo úmerná kvalite našich vzťahov. Dodržiavanie pitného režimu na tom nič nezmení. Dá sa žiť život iba pre seba, s jednou obličkou, ale to už nie je plnohodnotný život. Obličky udržuje v kondícii naša radosť z ľudí, naša ochota, náš úsmev a vytváranie radostnej atmosféry.

-


Múdrosť na dnes

„Veľké osobnosti vždy narážali na odpor priemerných ľudí. Priemerná osobnosť nie je schopná rozumieť človeku ktorý odmietol slepo sa držať konvenčných zvyklostí a namiesto toho sa rozhodol vyjadrovať svoj názor odvážne a úprimne."

Čítali ste už ?