Sobota 21. december, meniny má Bohdan

Vajce zdravé nezdravé?

Je dosť ťažké v živote, overiť si osobne všetko, čo sa už roky traduje. Pritom je často základom „múdrych“ rád omyl alebo zámerná lož. Dnes v čase informačného boomu by sme už mnohé rady mohli korigovať. Nadbytok informácií síce máme, ale väčšina z nich je pre nás a náš každodenný život úplne zbytočná. Ja osobne sa momentálne zameriavam na tie, ktoré súvisia so zdravým. A tak vám prinášam niečo o mojich obľúbených vajciach.

Popísali sa o nich už stohy informácií a často veľmi mätúcich. Raz sú zdravé, potom nezdravé, treba ich konzumovať veľké množstvo, potom iba jedno vajce za týždeň, niekedy je v poriadku bielok, inokedy žĺtok. Vedecky overenou pravdou zatiaľ ostáva, že sú zdravé. Ľahko stráviteľné, majú vysokú výživnú hodnotu a obsahujú plnohodnotnú bielkovinu. Táto bielkovina je vzorom pre posudzovanie biologickej hodnoty iných bielkovín. Majú ideálne zastúpenie nenasýtených mastných kyselín.

Zo zdravotného hľadiska je dôležitý pomer nasýtených a nenasýtených mastných kyselín, ktorý je u vajec priaznivejší ako u mnohých iných živočíšnych tukov. Patria medzi základné a biologicky najcennejšie potraviny. Obsahujú nerastné látky (vápnik, fosfor, železo a horčík) a vitamíny – popri vitamínoch skupiny B najmä vitamín A v žĺtku, menšie množstvo vitamínu D a lecitín. V zdravej výžive, sa uplatňuje najmä žĺtok, ktorý obsahuje značné množstvo železa, dobre ho nahradí pri strate krvi alebo po hladovke. Je jedným z riešení pri chudokrvnosti. Lecitín využijú nervové bunky, fosfor je potrebný pri formovaní tukovej premeny a vitamín D je potrebný pre všetky bytosti. Práve význam vitamínu D pre ľudský organizmus tohto roku nezávisle potvrdili dva vedecké tímy. Takže heslo z čias budovania komunizmu denne vajce, nebolo až také hlúpe.

A kde je tá bludná informácia? Nuž jedna vravela, že D –vitamín je dôležitý iba pre tehotné ženy a dojčiace matky a druhá, že v poslednom období mnohí svetom uznávaní odborníci v racionálnej výžive varujú pred nadmerným konzumovaním vajec, pretože najmä žĺtok podporuje v organizme zvýšený obsah cholesterolu. Mnohí dokonca odporúčajú skonzumovať len jedno vajce do týždňa. Preto najmä starší a obézni ľudia by si mali radšej odoprieť vaječný žĺtok a konzumovať viac bielkov. Toto nepodložené tvrdenie zasiahlo Ameriku natoľko, že si ľudia vyznávajúci racionálnu výživu, objednávali, či pripravovali praženicu iba z bielkov.

Pritom holandské vedecké štúdie dokazujú, že v istých prípadoch môže byť zvýšená hladina cholesterolu dokonca liečivá. A naopak nízka hladina cholesterolu môže byť príznakom choroby. Napríklad pri poškodení pečene alebo pri zvýšenej činnosti štítnej žľazy. Holandské výskumy poukazujú pri zvýšenej úrovni na nižšiu úmrtnosť na rakovinu a na infekčné ochorenia. Holandskí vedci sa dokonca pýtajú, či znížená hladina cholesterolu vôbec nejakým spôsobom ovplyvňuje zdravého človeka. Vyhľadávaním informácií z odborných časopisov sa dá urobiť záver, že zatiaľ neexistuje žiadna štúdia, ktorá by potvrdzovala negatívny účinok konzumácie vajec na zdravie človeka, alebo by priamo viedla k náchylnosti na infarkt, či artériosklerózu ako o tom hovoria novodobé mýty. Rozvádzať správy o zlom a dobrom cholesterole je pre potreby tohto článku zbytočné.

Ešte pár zaujímavostí o vajíčkach:

Ak chceme zistiť ich čerstvosť, stačí, ak ich ponoríme do vody. Čerstvé vajce klesne na dno, staršie sa vo vode vznáša, alebo dokonca vypláva na povrch.

Vajcia treba ukladať špičkou dolu.

Bielka, ktoré nám zostanú nazvyš, uchováme tak, že ich dáme do pohára, zalejeme studenou vodou a odložíme do chladničky.

Žĺtka zalejeme olejom alebo mliekom a dáme do chladničky

Žĺtok od bielka najľahšie oddelíme tak, že do vtiahneme do zmačknutej plastovej fľaše od nejakého nápoja a uvoľnením fľaše ho zasa vzdušným prúdom položíme tam, kde ho chceme mať.

Ak chcete získať hustú penu z vaječných bielkov, musia mať pri šľahaní izbovú teplotu.

Surové bielka čistia mäsové vývary a rôsoly. Na jeden liter vývaru pridáme dve mierne vyšľahané bielka. Potom vývar zohrejeme a necháme odstáť a precedíme ho.

Nadrobno nasekané vajcia zvýšia hodnotu akejkoľvek pomazánky.

Vajcia pri varení neprasknú, keď ich na tupom konci prepichneme tenkou ihlou.

Ak má žĺtok zelenkastú farbu, neznamená to, že je zlý. Zrejme sa len vajcia dlhšie varili a uvoľnilo sa z nich viac síry.

-


Foto: wikipedia


Múdrosť na dnes

„Radosť, ktorá nie je zdieľaná, zomiera mladá."

Čítali ste už ?