Štvrtok 3. apríl, meniny má Richard

Karmaterapia a celiakia

Karmaterapia, najnovší hit v USA v oblasti alternatívnej liečby. U nás už dávno známy a využívaný ako regresná terapia. Na Slovensku je viac dobrých odborníkov v tejto oblasti. Mňa najviac zaujal pohľad na duchovné príčiny chorôb súvisiace s minulými životmi, ktoré sa prejavujú v súčasnom živote. Dá sa samozrejme vystopovať u jednotlivých diagnóz a niekoľko článkov z tejto oblasti prinesieme, ale momentálne je „vychytená“ diagnóza celiakia. Začneme práve ňou. Trápi tisíce ľudí a niekoľko z nich aj z môjho okolia, tak som sa rozhodla pozrieť sa jej na zúbok. Napokon ma viac ako medicínske príručky zaujali názory a prax Milady Ragasovej a tak som ju požiadala o povolenie dať vám k dispozícii jej ucelený pohľad na celiakiu.

1. CELIAKIA

Celiakia je z medicínskeho pohľadu vrodené autoimunitné ochorenie. To znamená, že je to geneticky podmienené ochorenie. Človek sa s celiakiou rodí, prejaviť sa však môže kedykoľvek. Toto ochorenie sa z medicínskeho pohľadu nedá vyliečiť = doživotná choroba, jediným možným spôsobom liečby je bezlepková diéta. Chronické postihnutie sliznice tenkého čreva spôsobené precitlivenosťou na lepok, ktorý sa nachádza na povrchu obilnín (pšenica, jačmeň, ovos)..

Za najškodlivejšiu bielkovinu pri vzniku celiakie sa považuje gliadin. Je to časť bielkoviny, ktorá sa dá z  gluténu (lepku) alkoholom extrahovať.  

U človeka s ochorením na celiakiu jeho imunitný systém útočí aj na vlastné antigény. Antigény môžu byť  cudzorodé látky. V prípade, že sa takýto antigén dostane do ľudského tela, naruší jeho rovnováhu. Zdravý ľudský organizmus reaguje na prítomnosť antigénu tým, že sa ho snaží vypudiť von z tela, alebo zničiť. Každý človek má však aj antigény, ktoré sú  mu vlastné. Proti nim zdravý imunitný systém neútočí, lebo sú mu nápomocné.

Problém  s celiakiou vznikol pravdepodobne už pri neolitickej revolúcii. Vtedy sa ľudia začali postupne usádzať a pestovať obilniny. Niektorí z nich znášali jedlá z obilnín veľmi zle, mnoho ich aj  zomieralo. Je pravdepodobné, že ich tenké črevo nebolo zvyknuté na novú potravu. Po konzumácii potraviny s obsahom gluténu  došlo k vyhladzovaniu klkov a k vzniku celiakie. Posolstvo prapredkov tak zmenilo genetickú informáciu (=dedičné znaky), súvisiacu s funkciou tenkého čreva. Následkom zlej genetickej informácie zlyhávajú kontrolné mechanizmy a dôjde k chrleniu protilátok imunitným systémom, aj proti vlastným antigénom - to je základ každého autoimunitného ochorenia. Obzvlášť bombarduje protilátkami transglutaminázu = enzým štiepiaci lepok. Okrem toho sa v tenkom čreve začnú produkovať látky vyvolávajúce zápal sliznice tenkého čreva. Zápal spôsobí vyhladenie klkov v čreve (povrch tenkého čreva sa zmenší). Ak sa celiakia dlhodobo nelieči, telo sa vyčerpáva, je oslabnuté, postupne mu vypovedajú orgány, až môže nastať celkový kolaps.

Z pohľadu iného ako medicínskeho, problémy s tenkým črevom poukazujú na to, že človek príliš zabŕdol do analýzy, že sa zaoberá príliš veľkým množstvom detailov, kritiky a množstvom nedôležitostí. Takisto tenké črevo súvisí s intelektom, spracováva látkové dojmy a mozog spracováva tie nelátkové – duševné dojmy zo sveta. Ľudia s problémami s tenkým črevom by si mali uvedomiť čo je pre nich  naozaj dôležité a zaoberať sa len tým. Rovnako  odstrániť prílišné kritické správanie, ktoré pri celiakii je mnohokrát  obrátene voči sebe. Pri celiakii sa dá hovoriť aj    o neschopnosti prijať nové myšlienky, nové smery.

-

Pokračovanie o príznakoch a terapii TU


Múdrosť na dnes

„Ľudia nie sú horší než boli. Iba spravodajstvo o ich činoch je dôkladnejšie."

Čítali ste už ?