Piatok 3. január, meniny má Daniela, Radmila

Nebude zo psa slanina a z vlka baranina

Včera večer sa skončil 2. medzinárodný kongres čínskej metafyziky, na ktorý sme s radosťou prijali pozvanie. Atmosféra bola veľmi príjemná, prednášky od majstrov z Číny, Švédska, Francúzska, Poľska, Čiech...boli síce odborné, ale vedené s takým humorom a nadhľadom, že aj laika v tejto oblasti potešili. Všetci prednášajúci tvrdili, že humor ich robí ľudskými a podľa ich skúseností práve humor pomáha pochopiť niektoré zložitejšie veci, alebo si osvojiť niektoré techniky. Veľa sa hovorilo aj o dýchaní, ktoré je základom života. Prednášajúci sa zhodli v tom, že človek nepotrebuje k životu veľa. Stačí, ak má lásku, zdravú stravu, úprimné srdce (myslí pravdu, hovorí pravdu), má dostatok zdravého spánku a dostatok kyslíka.

Zišlo sa tu veľa usmievavých ľudí, ale nie tých „slniečkových“, ktorí sa usmievajú hoci nevedia prečo, len aby náhodou neboli ani na sekundu negatívni a stále opakujú, že všetko je dobré, všetko je v poriadku. Vládla tu pohoda a veľa vedomostí. Napriek tomu, že každý z prítomných, či už v sále alebo na pódiu mal isté penzum vedomostí z oblasti čínskej kultúry, medicíny, či astrológie, vládla tu chuť učiť sa navzájom. Sama som sa za tento víkend veľa naučila, ale ako vždy, podelím sa s vami o zážitky. Nahrali sme rad pekných a cenných rozhovorov. Čo bolo pre mňa najväčším prekvapením? Hoci si myslím, že viem čo to o zdravej výžive, prekvapila ma napríklad Slzovka obyčajná Coix lacryma-jobi.

Dnes, v časoch, keď čoraz viac ľudí trpí na intoleranciu lepku nie je o nej príliš počuť, pritom jej účinky sú podľa výživového odborníka Martina Kanovského na medicínskej úrovni. Je to bezlepková rastlina, ktorá na rozdiel od rôznych bezlepkových keksíkov a iných predražených výrobkov nezaťažuje organizmus škrobmi.

Slzovka obyčajná je jednou z najdlhšie pestovaných obilnín na svete. Podobá sa jačmeňu. V staroveku slúžila ako základná potravina v Grécku, Egypte, Palestíne...

Podľa tradičnej čínskej medicíny posilňuje funkcie sleziny a odstraňuje z tela vlhkosť. V našom žalúdku sa vyskytujú prirodzené hlieny a vlhkosť. Keď konzumujeme nadmerné množstvo zahlieňujúcich, chladných a vlhkých potravín, akými sú napríklad mlieko, mliečne výrobky, cukor a sladkosti všeobecne, žalúdok kontrolovaný slezinou nedokáže túto nadmernú vlhkosť a chlad spracovať. Z toho vzniká množstvo ochorení nielen tráviaceho traktu, ale sú to aj alergie, ekzémy, produktívny chronický kašeľ a zahlienenie, cysty, myómy, únava, pocit ťažoby na tele alebo v nohách. Slzovka pomáha predchádzať týmto problémom. Detoxikuje organizmus a podporuje trávenie tukov. Taktiež pomáha odstraňovať bolesti, ktoré sú spôsobené usadením vlhkosti vo svaloch, kĺboch a pokožke – kŕče, oslabená hybnosť kĺbov, bolesti šliach, rôzne atrofie, podkožné tukové útvary, opuchnuté ruky, nohy...

Má liečivé účinky pri chronickom kašli so žltým hlienom, sekréciou z nosa a celkovo pri problémoch s pľúcami. Zároveň prináša úľavu pri črevnom abscese alebo hemoroidoch.

Je účinným liekom pri liečbe sivého zákalu. Odporúča sa denne skonzumovať misku slzovky (200ml).

Varí sa 1 hodinu v pomere 50g na 1 liter vody, alebo sa môže povariť v tlakovom hrnci cca 30 minút. Podáva sa ako príloha namiesto ryže, na raňajky ako zdravá obilnina na sladko alebo na slano, do šalátov a hlavne polievok ako závarka.

Tehotné ženy ju nesmú konzumovať, lebo by mohli prísť o dieťatko.

S Martinom Kanovským s Nutrivital sme sa rozprávali aj o tom, aká dôležitá je pre zdravie človeka slezina. A veľmi pragmaticky sme hovorili o drahej strave. Vraj je to iba fáma, že zdravá výživa stojí mnoho peňazí. Možno prvý mesiac, kedy si treba zaobstarať rôzne drahšie prísady alebo nástroje, alebo komodity v Bio kvalite, ale potom to je už zväčša lacnejšie ako tá nezdravá strava, ktorú konzumujeme, napriek tomu, že vieme o jej nekvalite. Je to vec zodpovednosti k sebe samému. Pravdou vraj je, že na čas je dobrá zdravá strava náročnejšia. V čase prípravy je rozdiel medzi tým, či varíme kašu na malom ohni za stáleho miešania, alebo si zalejeme instantnú kašu z vrecúška.

S majstrom z Francúzska Francoisom Hainrym sa sa cvičilo tai-či, a so šamanom zo Švédska Zhongom Xianom Wu zasa iné techniky dýchania a cvičenia. Dôležité je cvičiť, nájsť si svoju vlastnú cestu, ktorá vyhovuje našej náture, dynamike a životnému štýlu. Rovnako dôležité je pri každom cvičení sa vedieť úplne koncentrovať, nájsť svoje ťažisko, svoj pevný bod, fyzický aj psychický, mať radosť z cvičenia, nič nepreháňať a nerobiť nič nasilu. Treba si všímať jednak energie v nás aj okolo nás a to nielen v čase cvičenia, ale aj pred tým a potom.

Mnohí majstri odporúčali meditácie, ale zasa bola zhoda v tom, či vieme, čo sú to meditácie. Spievalo sa Óm, ale majster Jacek Kryg upozornil, že pokiaľ pri spievaní nebeskej hlásky Óm nevychádza zvuk z bránice a nerozochvieva celé vnútro, ale prúdi z hrdla a vibruje iba tam, je treba cvičenie opraviť. Vo vlastnom záujme. Nesprávny postoj, spôsob dýchania, cvičenia prinášajú viac škody ako osohu a môžu dokonca škodiť. Rovnako je to aj s myšlienkami a schémami správania. V dospelosti už musíme vedieť rozoznať, čo je v našom správaní a postojoch naše a kedy sme to iba ako deti prevzali, ale nestotožnili sme sa s tým. Je načase zbaviť sa všetkého zbytočného. Lipnutie na čomkoľvek škodí zdraviu. Na viacerých prednáškach zaznelo spojenie toxiny od otca a matky. Znamená to, že ako deti nevyhnutne prijímame od svojho otca hranice a obmedzenia podľa jeho chápania sveta, za odmenu dostávame ochranu. Rovnako nás matka obmedzuje často svojou prehnanou starostlivosťou a za odmenu nás vyživuje psychicky aj fyzicky. V istom veku však musíme vedieť rozlíšiť, čo je naše a čo sme získali vplyvom prostredia ( starí rodičia, priatelia, škola, pozitívne vzory z médií... ). Aby sme neubližovali našej psychike alebo neochoreli pod tlakom cudzích vplyvov, začneme hľadať seba a zmysel života. Niekomu sa to podarí skôr a niekomu neskôr. O tom sú všetky tieto podujatia. O pochopení seba samého a zmyslu vlastného života. Ako vravia zen mudrci- Cestu máš pod nohami.

A to bola ďalšia z dôležitých tém nesúcich sa ako červená niť všetkými prednáškami o I-tingu. O tomto orákulu hovorili štyria prednášajúci, každý zo svojho pohľadu praktika a majstra I-tingu. Ceremoniál jedného z možných výkladov stavania hexagramu sme pre vás nahrali s Jackom Krygom. Kým ho zavesíme na web nájdite si 50 stoniek rastlinky rebríčka. Budete ich potrebovať. I-ting je orákulum, to znamená, že odpovedá na otázky. Nie je to veštba, ale odkrývanie vnútorného pohľadu na „neriešiteľné“ problémy v našom živote. Každý z nás nájde na svojej ceste iba to, čo má v sebe. Takže je zbytočné hľadať niečo z vonka. Nikto z vonka nám nepomôže. Nemá ako. Nevie sa presne vcítiť do nás. Nemá našu DNA. Každého večná duša je iná. Aj keď spejeme k jednote. Takže aj keď existuje iba 64 výkladov I tingu v skutočnosti je ich viac ako 800 a dobrý majster vás dokáže naviesť na vaše pochopenie situácie a jej riešenie. Či chceme, či nie naše správanie a chápanie sveta zmeníme iba ťažko. Ešte nikdy nepomohlo tigrovi, keď sa hral na zajaca, ani zajacovi, keď sa rozhodol správať ako tiger. To vraví Jacek a naši múdri predkovia hovorievali. Nebude zo psa slanina, ani z vlka baranina.

Erika Vincoureková


Pár snímkov z kongresu:

Image1_3

-

Image10

 -

Image8_2

-

Image6_2

Image2_5

-

Image4_4


Múdrosť na dnes

„Tajomstvo zdravia pre myseľ a telo nie je v smútku za minulosťou, v obavách pred budúcnosťou, alebo v predvídaní ťažkostí, ale je to žiť v prítomnom okamihu múdro a naplno."

Čítali ste už ?