Piatok 3. január, meniny má Daniela, Radmila

Jed, ktorým sa kŕmime každý deň

Všetko je, samozrejme, v prvom rade o peniazoch. Aspoň v dnešnom svete. Napriek tomu, že na Slovensku pri výbere potravín zväčša rozhoduje cena, je dôležité informovať o škodlivosti niektorých lacných (možno chutných produktov), ktoré nielen, že sú nezdravé, ale ovplyvňujú celé generácie. Súčasné, aj budúce. Jednou z takýchto potravín je kukuričný sirup. Možno ste si teraz povedali, to ja nepoužívam, mňa sa táto informácia netýka. Omyl! HFCS (high Fructose corn syrup) ako sa odborne kukuričný sirup nazýva, je pridávaný do všetkých spracovaných potravín ako sladidlo a konzervačná látka, obsahujú ho sirupy a šumivé nápoje, mäso, pizza…

 V čom spočíva jeho nebezpečenstvo?

Dlhodobo je spájaný so stučnením pečene, s diabetom a obezitou, čo sa napokon neustále potvrdzuje.

Štúdie, ktoré nebezpečenstvo dokazujú

Nová štúdia skúma následky jeho používania na mozog. Štúdia z Kalifornskej univerzity v Los Angeles ( UCLA ) skúmala účinky HFCS na krysách, ktoré majú chémiu mozgu podobnú ako človek. Krysy boli trénované v bludisku po dobu piatich dní, kým sa začala experimentálna strava. Bludisko malo len jeden východ a obsahovalo vizuálne značky, aby si krysy lepšie zapamätali cestu. Krysy boli rozdelené do dvoch skupín, obe dostávali roztok HFCS, ale jedna z nich navyše dostávala omega – 3 mastné kyseliny. Krysy boli v bludisku testované šesť týždňov. Bolo zistené, že krysy, ktoré dostávali iba HFCS mali značne zhoršenú schopnosť nájsť trasu k východu z bludiska. Pri bližšom pohľade na mozgové tkanivo krýs bolo zistené, že inzulín mal malé, alebo takmer žiadne účinky na mozgové bunky u potkanov z HFCS skupiny. Autori štúdie vyslovili podozrenie,  že konzumácia vysokého množstva HFCS by mohla blokovať schopnosť inzulínu regulovať to, ako mozgové bunky ukladajú cukor ako zdroj energie pre myslenie. Krysy mali problém medzi sebou komunikovať, jasne myslieť a vybaviť si trasu a to všetko v priebehu šiestich týždňov

Na Newyorskej univerzite zistil profesor Anthony Sciafani, že kým laboratórne krysy konzumovali jedlo pre potkany, mali normálnu váhu. Ale hneď po tom, ako začali jesť potraviny zo supermarketu, začala ich váha radikálne stúpať. Cukru nemali nikdy dosť: jedli potraviny s obsahom cukru bez prestania.

Od polovice sedemdesiatych rokov sa vážne debatovalo o nebezpečenstve srdcových chorôb a o tom, čo ich spôsobuje už aj v akademických kruhoch. Americký odborník na výživu Ancel Keys tvrdil, že srdcové choroby spôsobuje tuk, britský výskumník na University of London profesor John Yudkin dokazoval, že srdcové choroby spôsobuje cukor. Lenže potravinársky priemysel cukor potreboval, a tak boli zistenia profesora Yudkina potlačené, a Yudkin bol exkomunikovaný z vedeckej obce.

Z iných štúdií vyplýva, že fruktóza, (pozor, nie tá prírodná z ovocia!) dokonca vytvára aj povlak na spermie a obézni muži sú tak menej plodní . Jeden vedec k tomu poznamenal; že sa proti obezite nemusí nič robiť, pretože obézni ľudia jednoducho vymrú. Strašidelné  slová, ale možno reálne.

V časopise Nature uverejnili komentár, v ktorom citovali viacerých vedcov. Súhrnne sa dá povedať, že ich práce potvrdili, že fruktóza (pozor, nie tá prírodná z ovocia!) vyvoláva procesy, ktoré vedú k toxicite pečene a vyvolávajú celý rad ďalších chorôb.

Denník New York Times informoval o štúdii, ktorá zistila, že muži, ktorí pijú najčastejšie sladenú limonádu, dostávajú infarkt o  20 % častejšie, než muži, ktorí sa sladeným nápojom vyhýbajú, alebo ich pijú iba výnimočne.

Ešte dve závažné informácie. Vedci teraz už vedia, že cukor, ale aj fruktóza (opäť upozorňujem, nie tá prírodná z ovocia) prostredníctvom svojej metabolizácie v hrubom čreve, čo je druhý ľudský mozog, vyvoláva drogovú závislosť, rovnako ako cigarety alebo alkohol. Dokázané je aj to, že vďaka metabolizácii sa vytvára z cukrov okolo pečene tuk, ktorý vyvoláva choroby ako cukrovka typu 2.

Ďalším dôležitým dôkazom je, že jedným z dôsledkov obezity je aj to, že v našom tele  prestane fungovať hormón leptín. Ten normálne telo produkuje, aby dalo najavo, že sme už sýti, keďže sa u obéznych stáva nefunkčným, telo si neuvedomuje, že nemá stále jesť a oni nie sú nikdy nasýtení, čo ich núti stále zaháňať hlad.

Trocha (špinavej) politiky

V roku 1971 sa pripravoval americký prezident Richard Nixon na prezidentské voľby. Ak mal vo voľbách zvíťaziť, potreboval niečo urobiť s rýchlo rastúcimi cenami potravín a súčasne chcel dostať farmárov na svoju stranu. Jeho poradca Earl Butz mal radikálny plán, ktorý zmenil potraviny a tým zmenil tvar ľudského tela. Nastal boom obezity. Kukurica sa stala motorom pre obrovský rast lacných potravín, ktoré zaplavili supermarkety. Nixon vyhral voľby, farmári sa stali milionármi, cena väčšiny potravín nestúpala. No, hotový raj. Všetko bolo v poriadku okrem zdravia obyvateľstva, ale to nikomu nedovolili dávať do súvislosti. Veď nový objav vyrábaný z kukurice, ktorá sa medzitým stala najčastejšie pestovaným GMO produktom,  obsahuje glukózu a fruktózu, tak nemôže škodiť. Všetko začalo byť sladšie a trvanlivosť potravín vzrástla z niekoľkých dní na niekoľko rokov.

copy1Keďže bol kukuričný sirup o dve tretiny lacnejší, dokonca ani firma CocaCola neváhala a začala ho dávať do nápojov namiesto cukru. Ostatné potravinárske firmy jej príklad rýchlo nasledovali. Ešte stále sa usudzovalo, že zdravotné riziko nie je nijaké, hoci obezita sa už vylievala z brehov. Potravinársky priemysel argumentoval tým, že každý občan je sám zodpovedný za to, koľko kalórií konzumuje, lenže tlstli aj ľudia, ktorí nekonzumovali veľa a športovali pravidelne. V polovici osemdesiatych rokov začala byť obezita naozaj vážny problém, ale ešte stále ju nikto nedal do súvislosti s kukuričným sirupom.

Potravinársky priemysel vytvoril nový druh potravín „s nízkym obsahom tuku“. Lenže vznikol problém. Keď odstránite z potravín tuk, chutia ako lepenka. Bolo potrebné tuk niečím nahradiť – a potravinársky priemysel ho nahradil cukrom a z finančných dôvodov cukor zasa kukuričným sirupom, ktorý začali dávať takmer do všetkých produktov. Mäsom počnúc, zákuskami, limonádou a pizzou končiac.

Tesné väzby medzi politikmi a potravinárskou lobby nedávajú príliš veľa nádeje na to, že by bol svet varovaný pred nebezpečnými potravinami, tak ako je to u cigariet, ale zdravotný stav obyvateľstva možno napokon k tomu politikov donúti. Ak sa už predtým v lobbingu nespojí potravinárska a farmaceutická lobby. Milovníci konšpiračných teórií naznačujú, že by mohlo ísť o zámer. Potravinársky priemysel mohol také potraviny, ktoré vyvolávajú drogovú závislosť a spôsobujú, že nikdy nemáte pocit sýtosti, vytvoriť zámerne. (Dúfam, že nie!)

Riešenie

Ako vraví životná skúsenosť; dobré so zlým ruka v ruke chodí. Napokon sa nájde na všetko liek. Vrátim sa na začiatok k pokusu s krysami. Omega – 3 mastné kyseliny, ktoré podávali jednej skupine krýs spolu s kukuričným sirupom, ochránili mozgy krýs pred účinkami HFCS. Ich pamäť vykazovala menšie zmeny a boli schopní vzájomne lepšej komunikácie. Keďže krysy majú podobnú chémiu mozgu ako ľudia, jasne z toho vyplýva, že človek, ktorý nepodlieha reklame a nevylúči zo svojho života tuky obsahujúce omega -3 mastné kyseliny si prirodzene chráni zdravie.

Prirodzené zdroje Omega-3 mastných kyselín

To, všetci vieme sú orechy, semienka a ryby, ale je tu jedna trestuhodne zanedbávaná komodita. Jedna veľmi užitočná, zdraviu prospešná, ale neustále hanobená látka Konopa- cannabis sativa L.

Zo starých, múdrych kníh, sme pre vás pripravili recept na chutnú prílohu.

Do ohňovzdornej  misy, alebo do hrnca dajte jednu šálku konopného semiačka /cca 2 dcl/ a to isté množstvo slnečnicového semiačka. Prelejte to  4 dcl vody a podľa želania pridajte pomletý sezam s troškou soli. Premiešajte a nechajte jednu hodinu odstáť. Zmes potom vložte do rozohriatej rúry, kde ju necháte cca 5 min. Občas premiešajte. Podáva sa ako príloha k rôznym jedlám. Namiesto konopného semiačka môžete použiť aj iné a môžete ich predtým pomlieť, ak to tak máte radšej. Nejde o dodržanie receptúry, ale o podporu zdravia. Variujte podľa chuti, ale bez kukuričného sirupu, prosím.

Semiačko, semiačko, čo v sebe skrývaš?

Cca 30% konopného semiačka sa skladá zo základného vlákna a cca 10% vlákna je rozpustných vode, čo pomáha pankreasu pri jeho činnosti a reguluje hladinu cukru v krvi. Ostatná vláknina pomáha pri procesoch vylučovania, ako aj pri procese regulovania hladiny cholesterolu. Mnoho ľudí vďaka opatrnému výberu potravy a užívaniu za studena lisovaného konopného oleja mohlo prestať užívať lieky, alebo inzulín a teraz žijú normálnym životom, bez strachu a neželaných komplikácií spojených s cukrovkou.

Ďalší recept pre zdravie

Ak zalejete vodou konopné semiačko na 24 hodín, pridáte obľúbené byliny alebo cesnak, či mak a potom ho vymixujete, môžete z neho na horúcom slnku, (alebo ho vysušte iným spôsobom) dokonca urobiť placky, ktoré sú veľmi chutné, zdravé a nahradia menej zdravý chlieb.

A ešte niečo navyše

Keď sa konzumuje konopné semiačko a na kožu sa nanáša konopný olej, zvyšuje sa prietok krvi cez kapiláry, zlepší sa energetická bilancia a tým sa podporuje a zlepšuje látková výmena a imunita. Jedením konopného semiačka a pitím konopného oleja sa zlepšuje transport minerálov a zabezpečujú sa zásoby minerálov. Taktiež sa reguluje hladina cholesterolu v krvi. Ďalej sa znižuje riziko a vedľajšie účinky jedál rýchleho stravovania. Koriguje sa hladina glykémie v krvi ako aj tukov. Viditeľne čistí kožu, to znamená, pomáha pri aknóznej pleti a ekzémoch. Esenciálne kyseliny z konope výrazne ovplyvňujú vývoj a činnosť nášho mozgu.

konnopnyKONOPNÝ OLEJ

Konopný olej musí byť taktiež lisovaný za studena, ak chceme zachovať jeho kvalitu a účinky. Aj keď je povolené lisovanie do 45 st. C, trváme na 17-25 st. C. Takto lisovaný olej uchováva  v sebe všetky prírodné vlastnosti a ako taký sa môže použiť nie len na potravinárske a profilaktické účely, ale sa môže použiť aj pri liečebných procesoch. Konopný olej sa môže miešať so zeleninovými a ovocnými šalátmi, krémami a môže sa dodávať aj k jedlu, ktoré nie je príliš horúce. Denná dávka oleja sa môže pohybovať od 3-6 polievkových lyžíc. Konopný olej sa môže, aj sa to odporúča, používať neohraničene dlho aj v kombinácii s používaním iných olejov lisovaných za studena. V prípade, ak používame nejaký iný za studena lisovaný olej, môžeme znížiť dávku konopného oleja.

Na konci, ak sa nás niekto opýta, prečo sme sa rozhodli používať konopu, môžeme pokojne odpovedať: Preto, lebo konopa je dokonalý prameň kvalitných mastných nenasýtených kyselín vo vynikajúcom pomere Omega 3 aOmega 6  tri ku jednej.

Zdroj: Britské listy, Dr.Ac.Boris Subotič, internet – spracovala Erika Vincoureková

Múdrosť na dnes

„Kto chce hýbať svetom, musí pohnúť najskôr sám sebou."

Čítali ste už ?