Streda 19. jún, meniny má Alfréd

Nešťastie nechodí po horách ...

Na svete sa v poslednom čase zvyšuje agresivita, vyčíňa počasie, prírodné katastrofy sa množia ako mravce. Nežijeme v ľahkej dobe a nešťastie nechodí po horách. Ak vás postihne, je dobre vedieť, že veci, ktoré sa v tom čase dejú sú v poriadku. Patria k prežitiu. Psychológovia nemajú pochybnosti o tom, že tragédie nás robia silnejšími a niekedy z nás dokonca urobia lepších ľudí.

Fázy, ktorými musíte prejsť, ak vás postihlo veľké nešťastie

1 Prežívate šok

Nemôžete uveriť tomu, čo sa stalo. Cítite sa otrasení, bezmocní. Konáte ako automat, nepamätáte si, čo a komu ste hovorili, čo ste kde položili a pod.

2 Začínate si uvedomovať pravdu

Stávate sa precitlivelou. Často vás zachváti hnev, máte chuť na všetkých kričať. Máte pocit viny a utkvelo myslíte na to, že keby ste konali inak, k nešťatiu by neprišlo.

3 Izolujete sa

Ste vyčerpaní zo stáleho stresu a napätia. Váš organizmus odmieta poslušnosť a neviete sa na nič sústrediť.

Pozor! Najnebezpečnejšie sú krajné reakcie. Ak vy, alebo niekto z vašich blízkych odmieta akceptovať, čo sa stalo a správa sa, akoby nič – alebo naopak, nie je v stave fungovať, stráca chuť do života, je v depresii a neprijíma žiadnu pomoc, mal by vyhľadať psychológa.

Ohrozená rodina

Navzájom sa obviňujete za to, čo sa stalo. Vy očakávate, že vás ten druhý obklopí starostlivosťou, robíte mu výčitky, pretože vás dráždi ticho a apatia.

Pocit bezradnosti je veľký úder – najmä pre muža. Preto často prerastá do agresivity. Pod vplyvom stresu a napätia sú muži čoraz výbušnejší, často vyvolávajú scény, odmietajú najbližšie okolie. Ak je to čo len trocha možné, snažte sa o utrpenie podeliť. Rozprávajte sa o ňom. Opisujte svoje pocity. Bolesť, prežívaná v osamelosti, je najbolestivejšia. Tragédie z nás môžu urobiť aj lepších ľudí. Často až dlhší čas po nich oceníme duchovné hodnoty a nájdeme pravý zmysel svojho života.

Ako sa postaviť proti zlému osudu?

Krok prvý odpustite si

Predovšetkým sa neobviňujte za to, čo sa stalo. Budúcnosť nemôžete odhadnúť a preto uverte, že to tak malo byť. Náhoda neexistuje, všetko má svoju príčinu a dôsledok. Len my nevieme mať taký nadhľad, aby sme videli veci v pravom svetle.

Krok druhýzbavte sa hnevu

Vyplačte sa – na veky večné, ak na to máte chuť, vyberte sa za mesto a tam, kdesi ďaleko, sa z celej sily vykričte, dupaním sa snažte zbaviť nepríjemnej energie.

Krok tretínájdite si cieľ

Máte deti alebo iných ľudí, ktorí sú od vás závislí a pre ktorých musíte byť silná. Vedomie, že vás potrebujú, by malo urýchliť vašu mobilizáciu. Časom uvidíte, že ste silnejšia, ako ste predpokladali.

Krok štvrtýhľadajte seberovných

Úľavu v utrpení nájdete vo chvíli, keď sa budete môcť porozprávať s ľuďmi, ktorí prežili podobné nešťastie a smútok, ako vy.

Krok piatypomôžte iným

Skutočnosť, že sa vás dotklo nešťastie spôsobí, že budete omnoho citlivejší voči krivdám iných ľudí. Pomôžte niekomu a pocítite spokojnosť. Ak niekoho liečite, liečite aj seba, ak pomáhate, pomáhate aj sebe. Nenadarmo sa hovorí: To, čo robíš, sebe robíš.

-


foto: https://www.flickr.com/

Múdrosť na dnes

„Tak ako najsilnejší vietor nepohne pevnou skalou, tak ani ohovárka, ani chvála nepohne múdrym človekom."

Čítali ste už ?