Nedeľa 22. december, meniny má Adela

Nebezpečné vitamíny

Aj vitamíny môžu byť nebezpečné. Únavu a čas keď na nás niečo lezie a ešte nevieme čo, často premáhame kilogramami pomarančov, citrusov, banánov, jabĺk. Je to síce múdre a ak k tomu pridáme ešte prírodné ovocné šťavy aj účinné, ale ...

Vitamíny náš organizmus nepochybne potrebuje, najmä vitamín C. Pomaranče však obsahujú aj sacharidy. Okrem toho môžu prekysliť a príliš ochladiť náš organizmus, telo potom potrebuje priveľa energie na svoje zahriatie, nadmerné množstvo vitamínu C sa v tele mení na kyslinu šťaveľovú, z ktorej môžu vzniknúť obličkové kamene. Preto je nutné pridať aj ďalšie tekutiny najmä vodu. Veľké množstvo ovocných štiav môže takisto podráždiť sliznicu a u citlivých ľudí dokonca vyvolať alergiu alebo vyrážky.

Prírodné či umelé?

Ešte pred pár rokmi považovali lekári vitamíny za zázrak, bez ktorého nemôžu dobre pracovať naše orgány a systémy ( hoci dodnes sa nevie ako vlastne vitamíny v tele pôsobia), ale jedno je už jasné, že ani s nimi sa to nesmie preháňať. Ich nadbytok môže byť nebezpečný. Netýka sa to ani tak vitamínov prírodných, ktoré dostávame do tela v primeranom množstve z potravín, ale najmä tých z tabletiek, ktorými sa dnes kŕmia milióny ľudí na svete. Najmä pri diétach siahajú ľudia po vitamínoch, ktoré sa dnes bežne nazývajú potravinovými doplnkami. A média za účinnej pomoci reklamného trhu ich v tom podporujú. Vedecky sa však dokázalo, že účinnosť týchto prípravkov je minimálna. Posledný výskum amerických vedcov, ktorý mal potvrdiť, že napríklad beta-karotén je účinný v boji proti niektorým druhom rakoviny potvrdil, že syntetický vitamín nemal nijaký kladný účinok pri liečbe. Účinný je iba ten z naozajstnej mrkvy.

Preto odporúčajú vedci a lekári využívať najmä prirodzené zdroje vitamínov. A ak už neviete žiť bez potravinových doplnkov( už existuje aj takáto závislosť) potom vám radíme výrazne znížiť odporúčané dávky uvedené na obaloch.

Tajomstvá prenikania a vzájomného pôsobenia vitamínov v našom tele vedecký svet ešte len odhaľuje, preto musíme byť dvojnásobne opatrní, aby sa nestalo, že v mene zdravia si zdravie zničíme.

(Nat)


Múdrosť na dnes

„Omyl je bez chyby."

Čítali ste už ?