Piatok 4. apríl, meniny má Izidor

Liečiť treba človeka, nie chorobu

Keďže sa momentálne dostávam často do styku s ľuďmi, ktorých dlhodobo bolí chrbát, ramená alebo majú pocit ťažkých nôh, začala som hľadať príčiny. Už viac razy mnou spomínaný kováč kostí Janos Olajos vraví, že dôležité je hľadať príčiny a nie liečiť dôsledky. V tom je iný jeho pracovný postup, než oficiálny postup lekárov. Tým nechcem podceňovať lekárov, len chcem povedať, že liečenie dôsledkov je často neefektívne. Moje skúsenosti sú také, že mnoho ľudí príde a povie: ... lekári mi nevedia pomôcť, bol som na ortopédii, na neurológii, absolvoval som magnetickú rezonanciu, vzali mi krv, ležal som nemocnici, operovali ma ... Nič sa nenašlo, nič nepomohlo a mňa neuveriteľne bolí ...(medzi lopatkami, v krížoch, ramená, krčná chrbtica...). Lekár povedal nech si kúpim Ibuprofén.“ Nuž tu už nastupuje prinajmenšom údiv.

Poviem konkrétny prípad. Žena 43 rokov, dva roky trpí neznesiteľnými bolesťami chrbta, kolien, členkov. Celá bola opuchnutá., aj jej po celom rade vyšetrení odporúčali, aby si kúpila Ibuprofén, rozpráva so slzami v očiach: „Na Vianoce som už bola na tom tak zle, že som chcela spáchať samovraždu. Stále dookola som sa pýtala seba aj okolia, kto mi pomôže, ak nie lekár. Od koho sa mám dozvedieť, čo mi je? Bez ich pomoci si neporadím a keď oni nevedia, čo mi je, tak som vlastne odpísaná.“ Samozrejme pod vplyvom bolesti a nešťastia, ktoré prináša, sa mení celková atmosféra v rodine, vzduch hustne a cítia to rovnako deti ako manžel. Domov sa mení na neistý príbytok. Žena je dnes už v poriadku a jej rodina je zasa šťastná. Celý problém bol vtom, že jej prestal pracovať lymfatický systém. Príčinou bol nedostatok pohybu. Ten spôsobili bolesti, čiže bludný kruh sa začal. Riešenie sa dá nájsť iba v prípade, keď lekár alebo liečiteľ pracuje z pohľadu celostnej medicíny. Lieči človeka, nie chorobu. A navyše aj s ohľadom na psychiku a časovú os, na ktorej sa dajú objaviť už prvé príznaky, nájsť vhodná liečba, či prevencia.

Opäť budem konkrétna: Bolesti ramien, chrbtice, únava, poruchy spánku, zápcha, ťažké nohy môžu byť pre skúsené oko odborníka signálmi, že sa jedná o budúcu Parkinsonovu chorobu. Keď sa objaví aj zmena reči treba konať. Zmena spočíva v intenzite hlasu, človek rozpráva ticho, monotónne. Zmení sa aj jeho písmo. Je malé a neupravené. Neskôr sa v dôsledku stuhnutosti svalov človek ohne a bolesť mu nedovolí kráčať rezko. Chodí pomaly a šuchtavo. A prichádza už jasný typický znak – trasenie. Neskôr aj demencia. Parkinsonovu chorobu vyvolávajú nízke hladiny dopamínu v mozgu. Táto látka funguje v tele ako prenášač biologickej informácie medzi bunkami. Podieľa sa na riadení pohybu. Človek sa narodí s približne 400-tisíc dopamín nervovými bunkami. Klinické prejavy sa objavia až vtedy, keď pôvodné množstvo neurónov klesne pod 20% pôvodnej úrovne a kompenzačné mechanizmy vyrovnávajúce stratu neurónov sa vyčerpajú.

Keďže je táto choroba už roky na postupe a postihuje čoraz viac ľudí, dobre je vedieť aj niečo o prevencii, alebo možnostiach nasadenia ťažkých bojových jednotiek našej obrany už v čase prvých príznakov.

Jednou z možností, ktorá pomáha udržať vysokú hladinu dopamínu v tele je bulharský jogurt obsahujúci veľké množstvo baktérie Lactobacillus bulgaricus a Strepcoccus Thermophilus. Toto zázračné duo robí jogurt živým a zdravým a plným D-laktátu, ktorý podľa posledných vedeckých výskumov bráni znižovaniu hladiny dopamínu v mozgu.

Inou možnosťou je využitie prístroja UltiCare LT-99, ktorý pracuje na báze pulzného magnetického poľa.

Ďalšia možnosť je hlboká mozgová stimulácia, špeciálne cvičenia atď. atď.

---

Erika Vincoureková


Múdrosť na dnes

„Predtým, než si diagnostikujete depresiu a nízke sebavedomie, uistite sa prosím, či nie ste obkolesený blbcami."

Čítali ste už ?