Letný kašeľ
Čo s tým? Pokiaľ je kašeľ skôr suchý, volíme byliny, ktoré obsahujú slizovité komponenty, ktoré môžu sliznice chrániť (ibištek, slez, skorocel, podbeľ, ...). K tomu môžeme pridať byliny s protizápalovým účinkom, aby sme zmiernili akútny útok zápalu (šalvia, tymián, materina dúška, lipa, cibuľa, cesnak, ...).
Niektoré z týchto bylín sa rovnako uplatnia aj ako podpora odkašliavania a uvoľnenia dýchacích ciest. Formu užívania volíme podľa vlastného uváženia. Odporúčame kombinovať liečbu. Vzhľadom na to, že slizovité látky sú termolabilné a pritom terapeuticky cenné, kombinujme sirupy s čajmi, ktoré zabezpečujú vylúhovanie ostatných účinných zložiek.
V pokročilejších štádiách kašľa volíme už iba byliny podporujúce vykašliavanie, ktoré obsahujú určité množstvo saponinov (hlavne tymián, majorán a prvosienka). Môžeme priradiť ešte rastliny s upokojujúcim účinkom.
Pokiaľ sa jedná o tzv. čierny kašeľ alebo ľahšiu formu tuberkulózy, kombinujeme predpísanú liečbu antibiotík s odvarmi z bylín obsahujúcich kyselinu kremičitú: tymián, pľúcnik, praslička. Ani pri liečbe bylinami netreba zabúdať na pravidelný prísun C vitamínu v prirodzenej forme. Čerstvé ovocné šťavy. Jahody, čučoriedky alebo mimoriadne zdravé granátové jablko.
Niekedy sa stane, že zápal postihne aj hlasivky a namiesto krásnych slov vyludzujete iba chrapot.Väčšinou ide iba o krátkodobú poruchu, ktorá sa opäť sama upraví. Pokiaľ trvá dlhšie, je potrebné urobiť podrobné vyšetrenie, aby sa vylúčila možnosť vážnejšej choroby. Troj, štvordňový chrapot obvykle spôsobuje infekčné ochorenie horných ciest dýchacích. Z bylinných prípravkov sú v tomto prípade najvhodnejšie sirupy, napr. skorocelový, sirup z materinej dúšky alebo z tymiánu.
Veľmi účinné sú aj zábaly. Osvedčil sa hlavne známy Priessnitzov zábal – buď samostatne alebo s cibuľou. 15 – 20 dg cibule nakrájame na drobno, podusíme bez soli na niekoľkých lyžiciach vody, pridáme lyžičku feniklu a trochu anízu. Len čo bude cibuľka sklovitá, rozotrieme ju na plienku, zaistíme gázou a priložíme na krk či hrudník. Navrch ešte priložíme igelit a teplý šál. Tento zábal je veľmi účinný aj pri zdurení lymfatických uzlín.
Osvedčený je aj tzv. chrenový lieh. Vyrobíme ho tak, že do fľaše vložíme jemne nastrúhaný chren (asi do 1/3) a zalejeme 60 % alkoholom. Macerujeme asi jeden deň a potom precedíme. Do tohto prípravku namočíme vatu a priložíme ju na postihnuté žľazy, previažeme teplým šálom a necháme pôsobiť do rána. Bude to síce páliť, ale pre rýchle vyliečenie musíme niečo vydržať. Hrdlo sa vám vylieči za deň, hoci je možné, že na krku budete mať ešte pár dní vyrážky. Tie napokon tiež ustúpia. Pri veľmi citlivej koži neodporúčame túto liečebnú metódu.
Potom je lepšie dať si na vatu zohriatu soľ, omotať okolo hrdla, na to položiť plienku, alebo inú bavlnenú látku, na ňu igelit a hodvábnu šatku.
Ak ste niekde na konferencii, učíte alebo musíte účinkovať, prvú pomoc pri chrapote vám zaistí aj pivo s vajcom. Fľašu piva zohrejete takmer na bod varu a vmiešate do nej dve surové žĺtka z vajíčka a lyžičku medu. Čo najteplejšie na pár dúškov vypijete. Chrapot prestane takmer ihneď, ale o tri hodiny je opäť všetko po starom.
-
Múdrosť na dnes
„Nič neprekvapí ľudí viac ako zdravý rozum a jasné jednanie."