A čo tak dať si kávičku?
O tom či je káva zdravá alebo škodlivá sa už popísali haldy papieru a tisíce písmeniek na internete. To riešiť v tomto článku rozhodne nemienim. Ja som ten, kto kávu pije a snaží sa o nej dozvedieť čo najviac. Pri hľadaní informácií o káve som okrem starých známych vecí zistila, že obsahuje prírodné antioxidanty. A vôbec nie málo. Približne 200. A prečo potrebujeme v poslednom čase toľko ospevované antioxidanty?
Chránia nás pred oxidačným stresom, teda pred vplyvom účinku voľných radikálov, ktoré poškodzujú rôzne štruktúry v našom tele, ak ich tvorba nie je v rovnováhe s tvorbou antioxidantov. Oxidačný stres môže spôsobiť kardiovaskulárne ochorenia, nádorové ochorenia, stavy únavy, oslabenie orgánov, nervov a kostry.
Antioxidanty poznáme prirodzené, telo si ich dokáže vytvárať, prírodné a umelo vyrobené. Samozrejme lepší účinok majú tie prirodzené a prírodné, ktorých zdrojom je často rastlinná ríša. A to sú: káva ovocie, zelenina, orechy, ale aj tymian, cesnak, šalvia, oregano, rozmarín, klinček, kurkuma, kardamon, škorica...
Pirodzené sú vitamín A,E,C, selén, zinok, meď, ale aj glutan, superoxid, dismutáza, laktoperoxidáza, koenzým Q 10, nikotínamid, melatonín, karotenoidy,flavinoidy a celý rad ďalších.
Chutná, zdravá, čierna...
Pre tých, čo si do kávičky pridajú pri varení na arabský spôsob ešte kardamon a škoricu sa množstvo ochranných antioxidantov zvýši. Vplyv na uchovanie antioxidantov má nielen spôsob prípravy kávy, ale aj odroda a praženie. Pri pražení vznikajú a uvoľňujú sa tzv. hnedé melanoidy s významnými antioxidačnými účinkami. Dôležitá je aj farba a čerstvosť.
Zaujímavé je, že vďaka antioxidantom a ďalším zložkám obsiahnutým v káve ju odporúča väčšina výživových poradcov. Presnejšie jednu šálku kávy denne. Zistilo sa, že už v takomto množstve zlepšuje toleranciu glukózy a znižuje riziko cirhózy. Treba však čestne podotknúť, že najmä vtedy, ak sa pije v pohode, bez stresu a chmúrnych myšlienok. Zrejme tomuto stavu napomáha už svojím zložením. Kofeín v nej stimuluje nervový systém. Zvyšuje pozornosť, logické myslenie a výkonnosť. Ale s kávou je to ako s láskou, nájdete v nej hlavne to, čo je vo vás najlepšie.
Tak ako prehnaná láska, tak môže škodiť aj prehnaná dávka kávy. Všetkého s mierou, píše sa v Biblii a život túto pravdu overil. Odporúčaná dávka je maximálne 4 kávy denne, ak ste úplne zdraví. „Ľudia, ktorí majú problémy s vysokým tlakom, kardiaci, alebo tí, čo majú zvýšenú tvorbu žalúdočnej kyseliny, vredové ochorenie žalúdka, ochorenie žlčníka a pankreasu, alebo ktorí majú problémy so štítnou žľazou, by mali denné dávky znížiť „-odporúča MUDr. Milan Beier a dodáva, že „súčasne si treba uvedomiť močopudný účinok kávy a dbať preto na kvalitný pitný režim. Obličky, ale aj lymfatický systém a kardiovaskulárny systém to ocenia. Nedodržanie tohto pravidla môže viesť k zvýšenému krvnému tlaku, bolestiam hlavy, zápche, zvýšeniu kyslosti, páleniu záhy...“
Umelé je len umelé...
S umelo vyrobenými antioxidantmi je to tak, ako so všetkým umelo vyrobeným. Účinok je slabší a nikdy nie je jasné, kedy sa vlastnosti výrobkov zvrátia. Wikipédia prináša informácie o tom, že posledné výskumy ukazujú, že u niektorých antioxidantov dochádza pri dlhodobom užívaní v čistom stave k tzv. zvratu antioxodantu, kedy sa jeho antioxidačný účinok zmení na prooxidačný (vysoko nežiadúci účinok). Táto vlastnosť, ktorej mechanizmus nie je ešte pochopený, bol pozorovaný pri ß-karoténoch (provitamín A), vitamíne E, vitamíne C a flavonoidoch. Pri antioxidantoch prijímaných prirodzenou cestou žiadny zvrat zaznamenaný nebol.
Recept na arabskú kávu.
Vezmeme džezvu alebo malý hrniec naspodok nasypeme cukor, pridáme čerstvo pomletú kávu, zalejeme čerstvou vodou, pridáme kardamon, klinček, škoricu a postavíme variť. Nemiešame. Po čase sa nám začne vytvárať pena až potom kávu pomiešame. Necháme tri razy zovrieť a odstavíme ju. Výborná je aj keď zostane stáť dlhšie. Môžeme ju popíjať viac razy za deň. Nesmie sa prihrievať. Ak nemáte radi studenú kávu, prelejte si ju do termosky. Skvelá je aj s mliekom alebo so šľahačkou.
-
NaKr
Múdrosť na dnes
„Veľké osobnosti vždy narážali na odpor priemerných ľudí. Priemerná osobnosť nie je schopná rozumieť človeku ktorý odmietol slepo sa držať konvenčných zvyklostí a namiesto toho sa rozhodol vyjadrovať svoj názor odvážne a úprimne."