Viete čo je CRP?
Poznáte to? Dcéra vám odovzdá zdravé dieťa a odíde na služobku. Vy sa tešíte z vnúčika aj z toho, že môžete aspoň trochu mladým pomôcť. Celý deň sa hráte s malým (konkrétne dva a pol ročným) a večer si užívate ten pocit spiaceho dieťaťa. Je úžasný, aké má červené líčka, a pusku ako malina, to asi preto, že som s ním bola celý deň na detskom ihrisku. Moja pýcha rastie. Idem ho prikryť a zblízka si užiť ten nebeský pokoj, ktorý vyžaruje spiace dieťa. Keď som sa ho dotkla, bolo jasné z čoho sú líčka červené. Mal vysokú horúčku, ťažko dýchal a mňa pochytil strach omnoho väčší, ako keď boli moje deti malé.
Len nijaká panika, vravela som si. Nevolaj nikomu z rodičov, nebuď ho, kým dýcha. Otvor okno naplno a chystaj nastrúhanú cibuľu do ponožky, aby stiahla horúčku. Ešte spiacemu som priložila na nohy nastrúhanú cibuľu a obula na to ľahké ponožky. Našla som starú cumľovú fľašu a dala som mu ju do ústočiek, aspoň trochu automaticky potiahol. Viem, že treba dať veľký pozor, aby sa telo pri horúčke nedehydratovalo. O hodinu horúčka trošku klesla. Nemohla som sa dočkať rána. Pohotovosť som nechcela volať, zrejme sú aj dôležitejšie prípady, ako detská horúčka a navyše absolútne dôverujem iba doktorke Lukyovej, ktorá lieči moje deti aj vnúčatá celé roky. Či už ľahkými liečikmi, sirupčekmi, homeopatikami, ale občas, aj keď pri tom obe trpíme, aj antibiotikami. Ráno sa malý zobudil a vyzeralo to na prechladnutie. Mal soplík, bol malátny, ale srdiečko tĺklo ako o život, horúčka neustupovala, naopak stúpala do závratných výšok. Viem, že prvý deň je zbytočné chodiť s prechladnutým dieťatkom k lekárovi, ešte tam nachytá, taký oslabený, niečo horšie. Pre istotu som však zavolala do ordinácie. Vraj mám rozhodne prísť. Môže to byť šarlach a tam sú ohrozené aj obličky aj srdiečko. „No, ale ako to zistíte hneď prvý deň? Vždy ste vraveli, že choroba sa musí rozvinúť, aby bolo jasné o čo ide?“ pýtam sa. „To bolo pred pár rokmi. Teraz mám na to prístroj. Za pár minút budeme vedieť, čo to je.“
„Tak, čo?“ profesionálne vyzvedám, po vstupe do ordinácie „žiadajú ľudia toto vyšetrenie alebo ešte stále chcú na všetko antibiotiká?“
„Žiaľ, antibiotiká sú hit naďalej a aj keď prístroj s absolútnou presnosťou vyhodnotí, či chorobu spôsobil vírus alebo to boli baktérie. Napriek tomu rodičia často odmietnu túto možnosť diagnózy. Možno za to, že ju musia zaplatiť.“ Dohodli sme sa však, že to bude skôr v tom, že si tak už za posledné roky zvykli, keď mnoho lekárov predpisovalo „antibiotiká pre istotu“ alebo „na požiadanie“, nespôsobili tým iba návyk, ale aj jeho dôsledok. Telo si zvyklo a dnes treba predpisovať omnoho silnejšie dávky ako kedysi. A všetci vieme, že po vybratí antibiotík je náš organizmus oslabený, imunita je veľmi nízka. Ja som rozhodne neváhala a s radosťou som prijala možnosť, že vnuk nebude zbytočne vystavený dôsledkom užívania antibiotík (napokon sa im nevyhol, ale mala som čisté svedomie). Vyšetrenie nazvala pani doktorka CRP. Ide o kvantitatívne stanovenie C-reaktívneho proteínu (CRP) v ľudskom sére na základe turbidimetrického imunotestu. Robí sa z krvi. Krv sa berie z prsta a dnes je na to taká metóda (alebo skvelá sestrička?), že malý si ani nevšimol, kedy mu pichla do pršteka. „C-reaktívny proteín je akútnym príznakom zápalového procesu. V prípade akútneho zápalu sa koncentrácia CRP zvyšuje rýchlejšie než rýchlosť sedimentácie červených krviniek.“ Poučila ma pani doktorka. Ľudskou rečou povedané, dve minúty po vpichu výška tohto enzýmu stúpa a podľa hodnôt lekár zistí, či treba liečiť antibiotikami. Absolvovali sme ešte jedno vyšetrenie, ktoré potvrdilo, že ide o šarlach a tak to, čo kedysi trvalo týždne, kým prišli výsledky, ktoré potvrdili diagnózu, bolo jasné presne o dve minúty. A vynaliezavá doktorka Lukyová ešte vložila lakmusový? papierik do moču a bolo podľa sfarbenia bolo jasné, že obličky nie sú ohrozené, podľa doktorky sme mali zistiť, „či nie je dehydratovaný a nemusí mu naordinovať perorálnu rehydratáciu“, čo v prípade šarlachu môže byť dosť zlá komplikácia. Z Mýtnej som šla spokojná s úsmevom. Ten som stratila až doma, keď som zistila, že chuť predpísaného antibiotika v sirupe je taká strašná, že malý odmietal čo len vôňu toho lektváru. A začala sa nová kalvária, ale to už je o tajných metódach. Inak získala som ich od zverolekára.
---
SV
CRP a jeho význam pre diagnostiku
Zvýšenie CRP sa vyskytuje napríklad pri infekčných stavoch, reumatoidnej artritíde, infarkte myokardu, zhubnom nádore, atď. Aj keď nemá veľkú diagnostickú hodnotu, je veľmi užitočný pri sledovaní a monitorovaní uvedených chorôb a v niektorých prípadoch tiež pre diferenciálnu diagnostiku.
Múdrosť na dnes
„Veľké osobnosti vždy narážali na odpor priemerných ľudí. Priemerná osobnosť nie je schopná rozumieť človeku ktorý odmietol slepo sa držať konvenčných zvyklostí a namiesto toho sa rozhodol vyjadrovať svoj názor odvážne a úprimne."