Štvrtok 2. január, meniny má Alexandra, Karina

Priveľa zbytočných chorôb

(Seriál - Centrum tradičnej čínskej medicíny)

Nerád, ale predsa sa musím vyjadriť. Je to moja povinnosť. Denne vidím priveľa zbytočných chorôb. Sme svedkami odporúčaní rôznych autorov v rôznych médiách, ktorí sa vyhlasujú za nutričných guruov a tlačia ľudí svojimi radami prakticky do priepasti, z ktorej je ťažké dostať sa von.

Uvediem príklady odporúčanej zdravej výživy, ktoré vôbec nie sú zdravé. Radia ráno vypiť limonádu, alebo ovocnú šťavu. Zjesť krajec, alebo dva celozrnného chleba, a za najzdravšie považujú zjesť na raňajky nejaké ovocie. Na obed by to malo byť opäť nejaké ovocie, varený karfiol s celozrnným chlebom a trochu vareného kuraťa, z ktorého sme odstránili kožu. Nedajbože, aby sme si dali kúsok mastného mäsa, alebo aby sme si upiekli mäso na bravčovej masti. Musí to byť olej a nie masť, aby sme si nezvýšili cholesterol, lebo ten nám upcháva cievy. Keď pečieme koláče, nemáme používať maslo, lebo obsahuje cholesterol, ale máme použiť margarín, ktorý je overene bez cholesterolu. Atď, atď.

Všetko je individuálne

Zvlášť sa rozvinulo vegetariánske a vegánske hnutie ako in, ako filozofická formulácia celoživotného štýlu bez toho, aby sa hlbšie rozmýšľalo o následkoch takéhoto správania, ktoré sa môže skončiť katastroficky.

Prečo to hovorím? Možno aj vy ste toho názoru, že treba jesť zeleninu, každý deň usilovne cvičiť do vyčerpania, alebo sa prejedať vitamínom C, alebo inými výživovými doplnkami, ktoré predražujú váš moč.

Možno ste aj vy skúšali jesť stravu, o ktorej vám tvrdili, že vďaka nej 100%-ne schudnete.....a tak ďalej a tak ďalej, alebo sa vďaka nej vyliečite zo svojej choroby, ale nejako sa vám to nepodarilo.

Pýtate sa, ako je to možné, keď ste sa dodržali všetky návody a boli ste trpezliví, ale zdravotné ťažkosti vás neopustili. Naďalej chodíte od lekára k lekárovi, sedíte nespočetné hodiny v čakárňach a keď sa dostanete dovnútra na vaše veľké prekvapenie zistíte, že ste v poriadku a všetky vaše výsledky sú negatívne. Spočiatku vás táto správa poteší, veď kto by sa netešil, že je „zdravý“, ale keď vaše problémy pretrvávajú, strácate dôveru a čo je ešte horšie po viacerých návštevách lekára s negatívnymi výsledkami vás označia za hypochondra, alebo vám odporučia návštevu u psychiatra. Hľadáte riešenie, blúdite hodiny na internete, kde zistíte, že na základe vašich príznakov to môže byť viacero chorôb. A ste opäť úplne na začiatku cesty. To vás deprimuje a vy neviete, ktorým smerom sa máte vydať.

Tak čo, je to aj váš príbeh?

Ako my v našom centre ČTM reagujeme na tento „neriešiteľný“ deprimujúci stav nášho klienta?

Ako prvé je potrebné urobiť vstupnú konzultáciu, kde zisťujeme celkový zdravotný stav človeka. Zároveň vysvetlíme klientovi, že pri prvom stretnutí sa ešte nemôžeme zodpovedne rozprávať o princípoch stravovania a taktiež mu nemôžeme dať v tejto oblasti nejaké rady, nakoľko ešte nevieme základnú informáciu, a to je, do akej metabolickej skupiny klient patrí. Preto hneď pri prvej návšteve pošleme klientovi e-mailom Metabolický test s otázkami a odpoveďami A, B a C, ktorý si klient doma vyplní a jeho výsledky zapíše do svojej karty, ktorú od nás obdrží po ukončení vstupnej konzultácie.

V tejto karte sa tiež nachádzajú ďalšie testy a úlohy, ktoré je klient povinný vyplniť a zapísať ako informáciu pre úspešný priebeh nasledujúcej konzultácie.

Ako druhá potrebná informácia je podrobné zapisovanie stravy. To znamená o ktorej hodine, koľko, čoho klient zjedol, alebo vypil.

Tretí krok je meranie bazálneho metabolizmu, t.j. meranie činnosti štítnej žľazy, ktoré sa vykonáva hneď ráno ešte pred vstaním z postele a to meraním teplôt pod jazykom a pod oboma pazuchami.

Ako štvrtý krok je zisťovanie, či má človek plesňové ochorenie t.j. Candidu. Vykonáva sa staromódnym spôsobom pomocou pohára s vodou.

Piaty krok je test na zistenie syndrómu hiatálnej hernie (vysunutie žalúdku z jeho normálnej polohy), ktorá spôsobuje nepríjemné tráviace problémy.

Klient od nás dostane presné návody a vysvetlenie k vykonaniu všetkých potrebných testov, ktoré budeme potrebovať na ďalšej konzultácii k precíznemu individuálnemu nastaveniu spôsobu stravovania.

Po vysvetlení všetkých domácich úloh prechádzame na anamnézu a samotnú diagnostiku. Hneď pripomeniem, že mi neurčujeme presné diagnózy, ale hovoríme o odklone činnosti orgánov od normálu, t.j. či orgán pracuje priveľa, alebo nedostatočne. K tomuto zisteniu nám pomáhajú osvedčené novodobé prístroje ako napr. rozšírené EKG, kde vidíme ako nám pracujú systémy v organizme, ako napr. systém adaptácie, vegetatívny systém, kardiovaskulárny systém, ako aj ako pôsobí psychický stav na zdravie organizmu.

S ďalšími prístrojmi môžeme usmerniť pozornosť na činnosť tráviacich orgánov ako aj na činnosť orgánov na detoxikáciu nášho tela, stav vitamínov, minerálov, ako aj iných makro a mikroelementov, aminokyselín, stav prsníkov u žien, ako aj stav prostaty u mužov a ešte mnoho iných informácií.

Na koniec našej prvej konzultácie dáme klientovi na základe vyšetrenia a zistenej anamnézy naše rady a názory a tiež odporučenia, aké výživové doplnky by mal klient užívať vzhľadom na výsledky a zistenia z prvého sedenia s tým, že na ďalšie odporúčania a rady si klient musí počkať do nášho druhého sedenia – konzultácie, kde nám poskytne potrebné odpovede na všetky naše už spomenuté otázky.

V budúcich článkoch sa budeme podrobne venovať konkrétnym diagnózam a zdravotným problémom, ktoré najviac trápia ľudí. Čakáme aj na vaše podnety, čo by vás najviac zaujímalo, z ktorých vyberieme tie najžiadanejšie.

Dr.Boris Subotić

www.centrumctm.sk


Múdrosť na dnes

„Jediné čo môžete zmeniť, je zmeniť seba. Ale niekedy tým zmeníte úplne všetko."

Čítali ste už ?