Streda 30. október, meniny má Šimon, Šimona

Zdravie v jeseni

Začiatok jesene patrí žalúdku a slezine. Nerovnováha v žalúdku a v slezine spôsobuje najmä príliš silné prežívanie starostí, či už o seba, o budúcnosť, alebo o svojich blízkych, preto si dávajte na jeseň pozor na prehnané prejavy účasti. Či už voči priateľom, ktorí si k vám chodia vyliať žiaľ, alebo starým rodičom, či chorým súrodencom, ktorí vás oberajú svojím egoizmom o silu.

Výbuchy hnevu, frustrácia a podráždenosť trebárs aj nad neradostnou politickou situáciou, horúcou dejinnou jeseňou a prázdnou peňaženkou ohrozujú žlčník a pečeň. Najmä vtedy, ak navyše zapíjame žiaľ sladkým mokom z jesenných viníc. To si radšej namiesto hádky v krčme, či sledovania televíznych novín doprajte prechádzku na čerstvom vzduchu, bicyklovanie, či inú pohybovú aktivitu.

Bez pohybu nie je život

Isté a nekonečné vo vesmíre je len jedno. Pohyb. Bez pohybu neexistuje život. Kým sa hýbeme uteká pred nami aj smrť. Všimnite si, ako vás choroba dokáže zložiť na lopatky. Ohnutá postava, pomalý dych, a neistý krok, oči bez života a lesku.

Každá bunka v našom tele žije, každá sa pohybuje  istou frekvenciou, ktorou sa odlišuje od inej, hoci môžu byť toho istého druhu a existovať môžu vedľa seba. V každom našom orgáne, napr. v žalúdku, slezine, v pečeni je každá bunka rozoznateľná podľa vlastnej frekvencie. Tak ako nie je rovnaká Anča Pôstková a Anča Nagyová, tak sa nepodobajú ani bunky a ich pohyb. Ale súčasne má každá skupina buniek aj niečo spoločné. Presne ako tie dve Anky - majú trebárs spoločné napríklad vaječníky a maternicu. A to napríklad nemá Mišo. Napokon sa pohyb a charakteristická frekvencia jednotlivých buniek zlúčia do spoločnej frekvencie orgánu. Citlivý terapeut dokáže jasne rozlíšiť frekvenciu sleziny, žalúdka, pankreasu, či pečene. Dnes to dokážu diagnostikovať aj prístroje, ktoré v Centre klasickej čínskej medicíny používajú najmä na preventívne prehliadky a liečbu rakoviny. V práci s najmodernejšími prístrojmi sa spája čínska tradičná medicína (ČTM) so západnou medicínou a takáto liečba je vhodná rovnako pre vyznávačov školskej medicíny ako vyznávačov alternatívy.

Podľa tohto ponímania žalúdok, slezina a pankreas patria do jedného domu, ktorý voláme zem. Tieto orgány majú k sebe veľmi blízko a vo svojej práci sa navzájom dopĺňajú. Napriek tomu sa dajú dobre odlíšiť podľa ich špecifickej frekvencie. Podľa ČTM sú s každým prvkom spojené isté emócie. So zemou sú spojené starosti a súcit. S drevom hnev a frustrácie, s ohňom radosť a smiech, s vodou je spojený strach a s kovom zasa smútok. Ale o tom až inokedy.

Spoločné zákony

Všetky tieto frekvencie majú svoje zákonitosti. Zákony, ktorými sa riadi náš organizmus, platia aj v spoločnosti. Ako v prírode, tak i v spoločnosti vládnu zákony spoločenských vzťahov. Veda sa snaží tieto zákony čoraz viac skúmať a vytvoriť systém. Darí sa jej to raz viac a raz menej úspešne. Naša spoločnosť a aj my sami žijeme v prirodzenom prostredí, ktoré na nás vplýva, ale aj my vplývame na toto prostredie. Mnohí, žiaľ, s týmto nesúhlasia a tvrdia, že sú to hlúposti.

Príklad, ktorý uvádza Dr. Subotič je v súlade s ČTM a pochádza z jeho prostredia. Tento prípad dokazuje, že človek funguje v spoločnosti podobne ako bunka v organizme a všetko sa riadi zákonmi prírody. Pozrime sa napríklad na seba. Pozostávame z rôznych buniek, rôznych tkanív, rôznych orgánov a celú vec ešte komplikuje duchovná a psychická sféra komponentov. Žijeme a pracujeme. Pohybujeme sa. Máme svoju vlastnú frekvenciu. A predsa ste napríklad muž a máte sestru. Všetko, čo platí pre vás, platí aj pre ňu, avšak v niečom existujú aj rozdiely. To vyvoláva iné povinnosti pre vás a iné pre ňu. Spolu so sestrou žijete v jednom byte. Ona má svoju vlastnú frekvenciu, ktorá sa odlišuje od vašej. Žijú s vami aj otec a mama. Aj pre nich platí to, čo pre vás, ale aj oni sa v niečom odlišujú od vás a sestry a majú aj iné aktivity a povinnosti. A hoci ste rodina a pochádzate z nich, všetci máte svoj vlastný pohyb a svoju vlastnú frekvenciu. Bývate spolu, a každý z vás bojuje, aby osobitne jemu bolo dobre. Tým, že žijete spolu, uľahčujete život celej rodine. Ak nikto nepoľaví vo svojej činnosti, je vašej rodine dobre. Jej vibrácia je pozitívna, zdravá. Máte aj susedov, ktorí fungujú podľa rovnakého modelu, ale oni majú iné povinnosti. Teraz si predstavte, že na rovnakom princípe pracuje celé sídlisko, celé mesto, štát. Každý z nás má svoju frekvenciu, rodina má svoju frekvenciu, sídlisko svoju, mesto svoju a keď prídete tam, kde sa žije na vašej vlne, môžete povedať, že sa vám nejaké mesto, či miesto na svete páči viac, ako iné. Z toho jasne vyplýva, že tak, ako je to vo vnútri, tak to funguje aj vonku. Tak ako je to vo vás, tak je to okolo vás a v celej spoločnosti, v jej procesoch. Všetko so všetkým súvisí, všetci sa navzájom ovplyvňujeme, ale pre naše zdravie je dôležité, aby sme žili podľa zákonov, ktoré platia vo vesmíre..

„Pritrafila sa“ sa chybička

Niečo sa napríklad pokazí na pracovisku. Predpokladajme, že vo vašej rodine ide všetko vynikajúco. Mama sa stará o rodinu, vy študujete a otec má prácu. Ak o prácu nechce prísť, musí poslúchať šéfa. Šéf však pre neho nie je autoritou. Tu nastáva problém. Disharmónia. Otec si svoje povinnosti plní, avšak šéfa ako autoritu neuznáva a takto to trvá istý čas. Potom sa s otcom začína niečo diať čoraz viac a viac odmieta poslušnosť. Zistil, že moc a autorita nemusia ísť spolu ruka v ruke. Takáto malá disharmónia je prvým krokom k nepochopeniu človeka človekom. Číňania by na to povedali, že je to malá depresia jangu. ( Jang sa vždy viaže k duchovnej sfére). Keď sa malé nepochopenie a konflikty prehĺbia, dochádza k veľkému deficitu jangu, čo prináša do života rôzne choroby, ktoré môžu poškodiť aj jin (našu materiálnu, fyzickú podstatu). Nakoniec máme z toho deficit čchia konštatujeme, že človek nemá viac energiu ani na život, ani na boj.

image__5_Jin a jang

Z napísaného vyplýva, že ak je jin a jang v rovnováhe, všetko je v poriadku. Rozmenené na drobné to znamená, že v rovnováhe je náš fyzický aj duchovný svet. V rovnováhe sú naše bunky, ale aj naše vzťahy. Jin a jang sú v harmónii v určitých situáciách a v určitý čas. Byť v harmónii znamená, že sa navzájom znášajú so všetkými svojimi odlišnosťami. Nie vždy je to tak. Banálny príklad:

Idete cez mesto a vidíte, ako deti jedia zmrzlinu. Doteraz ste boli v pohode. Zrazu jin spôsobí, že sa začnete oblizovať a jang začne dobiedzať, že by bolo fajn líznuť si aspoň kôpku mrazenej dobroty. Ešte chvíľu zvádzate vnútorný boj. Nie, nemôžem, držím diétu- hovoríte si v duchu. Napokon neodoláte. Päť minút nato ste už vo veľmi dobrej nálade, lebo zmrzlina bola chutná, sladká, chladná. Ani ste si neuvedomili, že kôpka zmrzliny dokázala rozbúriť pokojnú hladinu vašich emócií. Bola to malá disharmónia. Viete si predstaviť, čo by urobilo s vaším žalúdkom, keby ste stretli na ulici svojho manžela, manželku v intímnom objatí s cudzím človekom?

Ležíš mi v žalúdku

Prečo je to tak? Prečo takéto veci cítime v žalúdku? Prečo dostávame žalúdočné a dvanástorníkové vredy? Prečo psychika útočí presne na prostredie žalúdka? Čo o tom hovorí ČTM a čo hovoria vedci, ktorí objavili nové fakty o našom druhom mozgu v žalúdku, ktorému Číňania už pred 7000 rokmi hovorili abdominálny mozog?

Z anatomického hľadiska rozdeľuje ČTM žalúdok na tri časti a priraďuje mu nasledovné funkcie. V prvom rade je to žuvanie. Len dobre požutá predpracovaná potrava nám padne na úžitok. Zle požutá strava vplýva veľmi negatívne na naše trávenie a aj na našu náladu. Dobre požutá strava sa čiastočne rozkladá už v ústnej dutine. Prehltnuté sústo ide pažerákom do žalúdka. Položili ste si niekedy otázku, či môžeme jesť a piť, keď visíme dole hlavou? Áno. Aj v takomto prípade ide potrava rovno do žalúdka. Na tomto príklade je jasne vidieť, že úlohou žalúdka je zachytiť potravu. V žalúdku vládnu sily jin vo forme žalúdočných štiav, ako aj sila jang, ktorá je popri sile jin druhou neoddeliteľnou súčasťou energie čchi žalúdka. Pomocou týchto dvoch energií žalúdok mieša stravu a čiastočne ju aj rozkladá. Takto spracovanú esenciu roznáša čchi sleziny po celom tele. Zostatok nevyužitej stravy odchádza do tenkého čreva. Tento proces má na starosti čchi žalúdka, ktorá musí byť dobrá a silná, aby zvládla tento proces. Ak je slabá, strava sa zadržuje v žalúdku, hnije, človek grgá, páchne mu z úst, nemá apetít. Vidíme teda, že od životnej energie čchi závisia všetky ostatné orgány zang-fu (tak sa nazývajú naše vnútorné orgány rozdelené na orgány jin plné a jang duté). Nesmieme zabudnúť ani na slezinu, ktorá musí pracovať synchrónne so žalúdkom. Slezina je najväčším orgánom nášho lymfatického systému.

Pitný režim

Od dávna vieme, že slezina má v našom tele za úlohu transformovať a transportovať tekutiny. Od dobrej aktivity sleziny závisí aj tvorba čchi našej krvi. Nezabudnime, že slezina vyrába krv, ktorá v pľúcach dostáva nám všetkým dobre známu farbu. Preto jej ČTM venuje veľkú pozornosť. Hlavnou úlohou sleziny je filtrovať, hromadiť a čistiť krv. Slezina má rozhodujúcu úlohu v práci nášho imunitného systému. Vyrába protilátky, ktoré neutralizujú a odstraňujú votrelcov. Ak žalúdok a slezina nespolupracujú nastáva problém a telu hrozí nebezpečenstvo.

Z toho vyplýva, že na jeseň je mimoriadne dôležité vytvoriť okolo seba atmosféru harmónie, láskavosti a pokoja v nás a okolo nás, aby sme sa vyhli žalúdočným vredom, žlčníkovým záchvatom, alebo oslabeniu imunity, pretože k začiatku jesene sa viaže zvýšená činnosť žalúdka, sleziny a žlčníka.

Dahlia_paintingAko vytvoriť harmóniu

Keď je žalúdok v poriadku, je aj sila piatich zang (vnútorných) orgánov dobrá. Znamená to, že dobrý lekár musí najprv vytvoriť harmóniu medzi slezinou a žalúdkom. Mimochodom aj pulz je celkom závislý od kvalitnej práce žalúdka, lebo päť zang orgánov berie svoju silu zo žalúdka. Preto sa aj pulz môže hmatať na tchajjinovej dráhe pľúc na ruke. Podľa pulzu na ruke môže lekár určiť ďalšiu liečbu a prognózu ochorenia.

Zopakujme si, že na fyzickej úrovni riadi žalúdok prevod, skladovanie, rozkladanie stravy a zabezpečuje priechodnosť a klesanie stravy do tenkého čreva. Podľa ČTM je žalúdok spätý aj so slezinou a pankreasom a priamo s tenkým a hrubým črevom a srdcom.

Podľa teórie piatich elementov patrí slezina, pankreas a žalúdok k elementu zem, prináleží im otvor úst a jazyk, regulujú prácu svalstva, ich úlohou je transformácia a transport v tele. Patrí im ročné obdobie babie leto, pocit vlhkosť, farba žltá, chuť sladká a smer stred. Žalúdok ovplyvňuje okrem fyzických procesov aj psychické procesy, ktoré tiež výrazne vplývajú na naše zdravie. Zodpovedný lekár musí vždy pri posudzovaní pacienta vziať do úvahy stav tela, psychiky, duše, ročné obdobie a prítomný čas.

Vieme, že psychika má obrovský vplyv na naše telo pozitívny alebo negatívny. Keď napríklad konflikt v práci alebo rodine dosiahne vrchol, náš žalúdok a okolie solar plexu začína reagovať. Najskôr diafragmentálny nerv, bránica, potom pankreas, slezina a žalúdok (buďme veľmi šťastní, ak sa do toho nezapletie ešte pečeň a žlčník). Všimli ste si, že keď prestáva fungovať porozumenie medzi okolím, keď sa rozbíjajú priateľstvá, alebo keď nás premôžu starosti, reaguje na to najskôr slezina, pankreas a žalúdok?

Liečba

Ako takto navodený stav liečiť? Ako pomocou tela a vnútorných orgánov vplývať na psychiku a ducha s cieľom navrátiť rovnováhu? Najlepšie by bolo odstrániť dôvod, príčinu. Ak to nie je možné, každý dobrý akupunkturista vie, že na tele existujú body, ktoré sú prepojené s vnútornými orgánmi. Tieto orgány podľa teórie piatich elementov v sebe nosia okrem fyzických aj psychické a duchovné vlastnosti. Medzi psychické vlastnosti, za ktoré môže slezina, pankreas a žalúdok patria zlé porozumenie s okolím, rozpad priateľstva, manželstva, starosť, obscesia ( utkvelé chorobné predstavy ). Ak teda použijeme akupunktúrne body na tele, vplývame nie len fyzickú úroveň, ale aj na psychiku človeka. Takouto prácou na dráhe žalúdka a žalúdočných bodov môžeme liečiť alebo pomáhať v prípade maniakálnych psychóz, nespavosti, neurózy, stresu a obscesie..

Akcia a reakcia

V prírode sa všetko riadi svojimi zákonitosťami a inak tomu nie je ani tu. Sila akcie sa rovná sile reakcie. Na to by mali pamätať tí, ktorí hovoria, že duch je dôležitejší ako telo. Tiež by na to mali myslieť tí, ktorí tvrdia, že kvôli duchovným veciam sa máme zriecť vína, ovčieho syra, slaniny, či ryby na grile. To sú úchylky, spôsobené jangovými vibráciami. Nezabudnite, že svoj pokoj musíte vždy nosiť so sebou. Samotný jang, keď má vysokú frekvenciu ešte neznamená vysokú duchovnosť, ako si to niektorí myslia. Príklad. Káva je horká, horké veci povzbudzujú srdce, napriek tomu káva iba povzbudzuje, ale nevyživuje, čiže rozptyľuje rozum, prináša neprirodzený stav. Človek akoby sa vznášal. Je to príjemné, to vedia aj tí, ktorí fetujú. Tí tiež preferujú jang. Avšak preferovať iba jang je zlé, lebo keď tí, ktorí lietajú, sa spúšťajú do kráľovstva jin, vtedy za svoj výlet draho zaplatia ( rozkladom osobnosti, frustráciami a negatívnym postojom ku svetu.) Ako vysoko vyleteli, tak hlboko klesnú. Rovnako nezdravé je, preferovať iba tmavé sily v živote, napríklad prežieranie sa, priveľa alkoholu, príliš veľa spánku, leňošenie, neproduktívnosť, ohováranie, nechuť k vzdelávaniu, alebo inej produktívnej činnosti. Veľa jinu v živote tiež škodí. Za tieto výlety sa tiež draho platí. V podstate tým istým ako za priveľa jangu. Zdravím, niekedy životom, či psychickými poruchami. Riešením je rovnováha. Všetko s mierou, alebo žiť podľa hesla: V zdravom tele zdravý duch.

Všetko s mierou

Je známe, že strava vplýva na našu náladu. Niektorí ľudia obľubujú niektoré chute, to znamená, že si prirodzene vedia vybrať, čo im pomáha. V malom množstve strava kladne ovplyvňuje ich vnútorné orgány. Ale ľudia sú často frustrovaní, nevyrovnaní, zjedia síce to dobré, čo im spája dušu so zemou, ale niekoľkonásobne to preženú a robia to často. Potom sa dostaví opačný efekt, alebo musia pre svoje uspokojenie zjesť oveľa viac stravy. A vieme, ako sa to prejaví na tele. Čo však máme jesť, aby sme udržiavali rovnováhu a aby nám jedlo neškodilo? Filozofia ČTM hovorí, že by sme mali minimalizovať predsudky v strave. Je povolené jesť všetko. Treba sa však v strave riadiť ročnými obdobiami ( jesť hlavne veci, ktoré prináša to ktoré ročné obdobie. Stravu treba upraviť podľa pravidiel kyslosti a zásaditosti. Mali by sme pri každom stolovaní dostať do seba päť chutí. Sladké, kyslé, horké, slané a štipľavé jedlo. Nedostatok niektorej chuti môže priniesť deficit činnosti orgánu, ktorému tá chuť patrí. Sladká chuť napríklad patrí k slezine, pankreasu a žalúdku. Nemali by sme žiť bez nej. Je to rovnako nezdravé ako sa vzdať soli, či citrónov. Stravu treba ešte posudzovať podľa smerovania nahor alebo nadol alebo disperzie a pod. Ak chceme ľahkou stravou vytvárať vibrácie na zvýšenie duchovného potenciálu, musíme súčasne cvičiť telo aspoň ľahkými taoistickými cvikmi. Podľa teórie piatich elementov.

Nestálosť a premenlivosť

Vieme, že príroda je nestabilná (spomeňme si na letné tropické horúčavy). Tak isto je aj teória piatich elementov veľmi blízka prírode, ale nemôže myslieť na všetky výkyvy prírody. Vieme, že v ČTM existujú príklady z prírody a spôsob liečby, ktorý sa nezhoduje s telesnými a emocionálnymi vzťahmi opísanými v teórii piatich elementov. Nič nie je dokonalé, ani ČTM. Ak toto lekár pripustí, môže liečiť napríklad neurózy aj cez iné meridiány než iba cez žalúdok, slezinu a pankreas. Takýto postup ho vráti na pravú cestu v liečbe a súčasne naplno pochopení ČTM . Príroda nás učí, že nič nie je tak fixné, aby to vždy muselo byť na rovnakom mieste.

Vráťme sa na začiatok učenia ČTM, ktorá už pred 5000 rokmi zdôrazňovala nestálosť a premenlivosť vibrácie v prírode. Mnohí, ktorí sa zaoberajú fixnými kvalitami, matematickými závermi prírodných zákonov, si niekedy bijú hlavu o stenu a celý život premárnia pri hľadaní chyby vo výpočte namiesto toho, aby sa riadili radou ČTM a do svojej matematiky začlenili parameter premenlivosť“.

Vo sfére večného sa veci veľmi pomaly menia. Iba ľudia, ktorí mali čas pre seba, mohli objaviť, že v človeku existuje bioenergetické pole (v tom čase to zisťovali bez elektronických prístrojov). Pravda, ktorá platila pred 7000 rokmi, platí aj dnes. Táto veta má svoju hodnotu aj dnes ako orientácia a potvrdenie, že akupunkturisti robia dobre, keď pracujú podľa ČTM napriek niektorým nedokonalostiam. V tom čase boli ľudia nasmerovaní viac na seba a preto mohli dosiahnuť vyššie méty duchovných a psychických sfér. Dnes by sme tiež mohli mať čas, venovať sa sebe a svojim myšlienkam, ale napriek tomu sme sami a bez seba. Odchádzame. Absorbuje nás práca a zvlášť zázraky techniky, ktoré sa musíme učiť krotiť. Napríklad počítače, riadenie auta vo veľkej rýchlosti, do ktorej človek ešte vždy nedorástol, to všetko absorbuje všetky ľudské sily, vyčerpáva človeka a odcudzuje ho od seba samého. Nezabudnime, že vývoj techniky sa zďaleka neskončil. Na takýto boj s progresom nie je človek ešte pripravený a mnohí z nás za to platia sklamaním z toho, že toto všetko, čo je okolo nás, nemôžeme zvládnuť naraz. Silíme sa do niečoho, na čo nie sme ešte pripravení (možno stvorení). Dôsledkom je často choroba. Tá nás učí, nájsť si čas pre seba. Ale nasleduje ešte niečo horšie. Choroba nájde aj našu peňaženku. Aj to bolí. Preto mám pre vás radu urobte si jesennú preventívnu prehliadku zdravia. Chorobe je lepšie predchádzať, ako ju liečiť. Preventívna prehliadka zaberie pár minút času. Moderné diagnostické zariadenia ju neustále zdokonaľujú. Liečba akejkoľvek maličkosti vás oberie o celé mesiace času, síl a v dnešných časoch vás bude stáť aj veľa peňazí. Rozumný človek eliminuje problémy, potom s nimi nemusí bojovať. Správna výživa, pravidelný pohyb a nezanedbaná sexuálna aktivita sú základnými atribútmi zdravého životného štýlu. Samozrejme, že aj tieto atribúty musia byť v rovnováhe.

Základné pravidlá

1. Jedlo vychutnávajte a pri jedle myslite na veci, ktoré vo vás nevyvolávajú emócie. Nejedzte keď ste nahnevaní, alebo veľmi smutní.

2. Každé sústo dôkladne požujte, aby šlo do žalúdka dobre natrávené. Trávenie škrobov sa začína v ústach. Každé sústo požujte najmenej 21 krát.

3. Nepite po jedle ľadovú vodu. Vsaďte na izbovú teplotu. Chladná voda donúti žalúdok, aby sa stiahol. Piť ihneď po jedle nie je zdravé.

4. Používajte čo najmenej horúce tuky, ak už, tak si vyberajte tie, ktoré najmenej škodia. Napríklad kokosový olej.

5. Nejedzte neskoro večer, žalúdok nevie v noci potraviny spracovať. Dôležité sú výdatné raňajky.

6. Nejedzte jedlá z mikrovlnky.

7. Strukoviny dopredu namáčajte, vodu zlejte a potom ich varte v čerstvej vode. Ak nie ste si istí, či na niečom nie je priveľa chémie, omyte to zmesou jablčného octu a vody.

8. V zime by ste sa mali vyhýbať citrusovému ovociu, okrem citrónov. Číňania tvrdia, že zahlieňuje a ochladzuje organizmus.

9. Kozie mlieko je zdravšie ako kravské mlieko. Mlieko a mliečne výrobky tiež zahlieňujú.

10. Raz do týždňa si doprajte semená akéhokoľvek druhu, či klíčky. Sušené ovocie pred konzumáciou namočte do minerálnej vody.

11. Nezabúdajte, že bunky, ktoré dopravujú do mozgu vaše emócie patria k vášmu imunitnému systému.

-

 

Pripravené v spolupráci s Dr. Ac. Borisom Subotičom http://www.centrumctm.sk/

autumn2


Múdrosť na dnes

„Sila ducha sa pozná podľa jeho veselosti."

Čítali ste už ?