Utorok 16. apríl, meniny má Dana, Danica

Helioterapia

Dôvody chorôb hľadajú dnes ľudia v baktériách a všelikde inde, len nie vo svojom správaní sa k sebe samým a okoliu. Napokon hlcú tony rôznych liekov, ktoré ešte viac zhoršujú ich biedny zdravotný stav. Často z „pracovných dôvodov“ zanedbávajú takého liečiteľa ako je slnečné - denné svetlo.

Pritom je jednoduché overiť si jeho účinky. Slnečné svetlo má neuveriteľný význam pre celý živočíšny aj rastlinný svet a zvlášť pre človeka. Keď je krásny slnečný deň cítime sa hneď lepšie, radostnejšie a máme lepšiu náladu. Oddávna sa toto svetlo využívalo v liečbe – tzv. helioterapia. Aj v súčasnej medicíne je už dlho známe, že slnečné - denné svetlo, ktoré pôsobí na pokožku, vytvára rad dobrých biologicko-chemických procesov a pretvára provitamíny na vitamíny. Vystavovanie sa dennému svetlu je zdravé, ale aj tu platí ako všade inde. Všetkého s mierou. O jeho účinkoch hovorí aj známa veta:Kam nechodí slnko, chodí lekár.“ Dr. Ott, veľký agitátor slnka ako prameňa blahodárnych účinkov pre človeka tvrdí, že sú všetky vlnové dĺžky svetla užitočné a potrebné pre človeka, ale pritom súhlasí s tým, že priveľa UV žiarenia môže byť škodlivé, no pripomína, že určité množstvo je nevyhnutné pre udržiavanie života a dobrej imunity. Ak niektoré zo spektier  nich chýbajú v „ svetelnej potrave“ , stretávame sa s rôznymi chorobami. Dr. Ott zistil, že vlnová dĺžka svetla  v rozmedzí od pomarančovej, ružovej po červenú farbu  čo nie je tak ďaleko od vlnových dĺžok žiarovky  u laboratórnych zvierat vyvoláva vypadávanie srsti, ukladanie kalcia v srdci a rozvíjanie veľkých rýchlorastúcich nádorov.

Slnečné svetlo sa skladá z vyváženého spektra farieb a vrcholy kriviek grafu sa prikláňajú k modro-zelenému v oblasti viditeľného spektra. No modrá je presne tá vlnová dĺžka, ktorá najviac žiarovke chýba.

Slnko, t.j. denné svetlo nepôsobí len cez kožu. My vnímame prírodu a farby pomocou zraku, to znamená cez oči. Už dávno je dokázaná existencia neurologickej cesty, po ktorej cestuje svetlo cez naše oči do hypotalamu, cez neho farba vplýva na rozvoj duše a tela. Farby vplývajú na hypofýzu, centrálny nervový systém, periférnu a autonómnu nervovú sústavu, vieme aj prečo je to tak. Všetko so všetkým súvisí. Je jasné, že farby vplývajú na určité orgány, ktoré vylučujú hormóny a tieto hormóny prenášajú určité správy do iných častí tela a takto sa kruh uzatvára. Počas dňa sa ľudské telo plní slnečnou energiou pomocou farieb a cez noc, keď nevidíme farby, telo odpočíva, a regeneruje sa. Je známe, že ľudia, ktorí pracujú v noci a ktorí vidia málo svetla vyzerajú vyčerpane a sú neustále unavení. Taktiež  spoločným znakom pre tých, ktorí pracujú v uzatvorených priestoroch s režimom klimatizácie a neónového osvetlenia je, že sú permanentne vystavení stresu a oveľa ľahšie ochorejú. Keď farby vchádzajú do nášho tela, najviac ovplyvňuje náš systém tá farba, ktorej je najviac. Takže, ak prevláda oranžová farba, vyprovokuje v nás pocit hladu. Zelená farba upokojuje organizmus a dáva väčšiu možnosť  koncentrácie a rýchleho učenia. Ak na nás dlho a silnejšie vplýva žltá farba, povzbudí pankreas k väčšiemu vylučovaniu pankreatických fermentov. To znamená, že tak človeka povzbudíme k väčšej aktivite. Napríklad, ak bol niekto dlho chorý a ležal v posteli, urobíme mu dobre, ak ho uložíme do priestoru žlto-zelenej farby, ktorá bude vplývať na jeho fyzický stav na rozdiel od červenej a fialovej, ktorá nám prináša psychickú rovnováhu. Viac sa dozviete o pôsobení farieb a svetla v článkoch o colorterapii, ktoré uverejníme čoskoro na tejto stránke.

j0443915


Múdrosť na dnes

„Nesnaž sa prevyšovať ostatných, ale sám seba."

Čítali ste už ?