Nedeľa 11. máj, meniny má Blažena

Helioterapia

Dôvody chorôb hľadajú dnes ľudia v baktériách a všelikde inde, len nie vo svojom správaní sa k sebe samým a okoliu. Napokon hlcú tony rôznych liekov, ktoré ešte viac zhoršujú ich biedny zdravotný stav. Často z „pracovných dôvodov“ zanedbávajú takého liečiteľa ako je slnečné - denné svetlo.

Pritom je jednoduché overiť si jeho účinky. Slnečné svetlo má neuveriteľný význam pre celý živočíšny aj rastlinný svet a zvlášť pre človeka. Keď je krásny slnečný deň cítime sa hneď lepšie, radostnejšie a máme lepšiu náladu. Oddávna sa toto svetlo využívalo v liečbe – tzv. helioterapia. Aj v súčasnej medicíne je už dlho známe, že slnečné - denné svetlo, ktoré pôsobí na pokožku, vytvára rad dobrých biologicko-chemických procesov a pretvára provitamíny na vitamíny. Vystavovanie sa dennému svetlu je zdravé, ale aj tu platí ako všade inde. Všetkého s mierou. O jeho účinkoch hovorí aj známa veta:Kam nechodí slnko, chodí lekár.“ Dr. Ott, veľký agitátor slnka ako prameňa blahodárnych účinkov pre človeka tvrdí, že sú všetky vlnové dĺžky svetla užitočné a potrebné pre človeka, ale pritom súhlasí s tým, že priveľa UV žiarenia môže byť škodlivé, no pripomína, že určité množstvo je nevyhnutné pre udržiavanie života a dobrej imunity. Ak niektoré zo spektier  nich chýbajú v „ svetelnej potrave“ , stretávame sa s rôznymi chorobami. Dr. Ott zistil, že vlnová dĺžka svetla  v rozmedzí od pomarančovej, ružovej po červenú farbu  čo nie je tak ďaleko od vlnových dĺžok žiarovky  u laboratórnych zvierat vyvoláva vypadávanie srsti, ukladanie kalcia v srdci a rozvíjanie veľkých rýchlorastúcich nádorov.

Slnečné svetlo sa skladá z vyváženého spektra farieb a vrcholy kriviek grafu sa prikláňajú k modro-zelenému v oblasti viditeľného spektra. No modrá je presne tá vlnová dĺžka, ktorá najviac žiarovke chýba.

Slnko, t.j. denné svetlo nepôsobí len cez kožu. My vnímame prírodu a farby pomocou zraku, to znamená cez oči. Už dávno je dokázaná existencia neurologickej cesty, po ktorej cestuje svetlo cez naše oči do hypotalamu, cez neho farba vplýva na rozvoj duše a tela. Farby vplývajú na hypofýzu, centrálny nervový systém, periférnu a autonómnu nervovú sústavu, vieme aj prečo je to tak. Všetko so všetkým súvisí. Je jasné, že farby vplývajú na určité orgány, ktoré vylučujú hormóny a tieto hormóny prenášajú určité správy do iných častí tela a takto sa kruh uzatvára. Počas dňa sa ľudské telo plní slnečnou energiou pomocou farieb a cez noc, keď nevidíme farby, telo odpočíva, a regeneruje sa. Je známe, že ľudia, ktorí pracujú v noci a ktorí vidia málo svetla vyzerajú vyčerpane a sú neustále unavení. Taktiež  spoločným znakom pre tých, ktorí pracujú v uzatvorených priestoroch s režimom klimatizácie a neónového osvetlenia je, že sú permanentne vystavení stresu a oveľa ľahšie ochorejú. Keď farby vchádzajú do nášho tela, najviac ovplyvňuje náš systém tá farba, ktorej je najviac. Takže, ak prevláda oranžová farba, vyprovokuje v nás pocit hladu. Zelená farba upokojuje organizmus a dáva väčšiu možnosť  koncentrácie a rýchleho učenia. Ak na nás dlho a silnejšie vplýva žltá farba, povzbudí pankreas k väčšiemu vylučovaniu pankreatických fermentov. To znamená, že tak človeka povzbudíme k väčšej aktivite. Napríklad, ak bol niekto dlho chorý a ležal v posteli, urobíme mu dobre, ak ho uložíme do priestoru žlto-zelenej farby, ktorá bude vplývať na jeho fyzický stav na rozdiel od červenej a fialovej, ktorá nám prináša psychickú rovnováhu. Viac sa dozviete o pôsobení farieb a svetla v článkoch o colorterapii, ktoré uverejníme čoskoro na tejto stránke.

j0443915


Múdrosť na dnes

„Obávame sa smrti nie preto, že sme príliš milovali život, ale preto, že sme príliš málo milovali ľudí."

Čítali ste už ?