Štvrtok 2. január, meniny má Alexandra, Karina
V Rooseveltovej nemocnici sa podarila unikátna operácia
Pacientovi s rakovinou močového mechúra vytvorili banskobystrickí urológovia z tenkého čreva nový.BANSKÁ BYSTRICA 6. novembra (WebNoviny.sk) - Lekári Urologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici uskutočnili unikátny robotický zákrok. Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje, 2. novembra vytvorili pacientovi s rakovinou močového mechúra z tenkého čreva nový
Možnosťou aj chirurgické odstránenie postihnutého orgánu
Rakovina močového mechúra je život ohrozujúce ochorenie. Jednou z možností liečby je chirurgické odstránenie postihnutého orgánu. Pacient je však po takomto zákroku odkázaný na umelý vývod z brušnej dutiny, čo je pre neho nepríjemné a nepohodlné. Jeho každodenný život už nikdy nie je taký ako pred zákrokom.
"Tím banskobystrických urológov po prvý raz na Slovensku dokázal pacientovi po odstránení mechúr nahradiť. S pomocou robotického chirurgického systému mu ho vytvorili z niekoľko centimetrového kusu jeho vlastného tenkého čreva," uviedla Maťašeje.
Na priebeh prvého zákroku dohliadal renomovaný urológ profesor Stefan Siemer
Vymodelovaný mechúr na záver napojili na močovody a močovú rúru. "Je to najzložitejší zákrok, aký sa v urológii robí. Za použitia robotickej chirurgickej technológie je pre pacienta šetrný. Cely zákrok sa uskutoční bez toho, aby sme pacientovi otvorili brucho," vysvetlil postup operácie Jozef Babeľa z urologickej kliniky. Pomocou štyroch vpichov zavedú ramená robota s nástrojmi do dutiny brušnej a operatér ich ovláda na ovládacej konzole, kde sleduje operačné pole v 3D zobrazení.
Na priebeh prvého zákroku dohliadal renomovaný európsky urológ profesor Stefan Siemer z univerzitnej nemocnice v nemeckom Homburgu, ktorý uskutočnil stovky podobných zákrokov. "Tento tím je skvele vyškolený a má množstvo skúseností. Ja im dávam už len drobné rady a tipy. Operácia trvá niekoľko hodín, ale výsledok je pre pacienta skvelý," priblížil svoju účasť profesor.
Robotický chirurgický systém má FNsP od roku 2011 a uskutočnili na ňom viac ako 1 100 zákrokov. Používajú ho pri chirurgickej liečbe niektorých onkologických ochorení v urológii a gynekológii, chirurgii a najnovšie aj v krčnom lekárstve.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Múdrosť na dnes
„Nesnaž sa prevyšovať ostatných, ale sám seba."
Čítali ste už ?