Utorok 16. apríl, meniny má Dana, Danica

Pre šťastné konce

Tak ako má všetko svoj začiatok, tak to má aj svoj koniec. Končia veci krásne, príjemné, tragické, končia vzťahy, životy našich blízkych... A či sa už rozchádzame s človekom, alebo obľúbeným domom, alebo zamestnaním, dobrovoľne, alebo z donútenia, patrí to k najstresujúcejším zážitkom nášho života a v našej mysli to zanecháva niekedy aj nikdy nemiznúce šrámy.

   Občas sú natoľko hlboké, že nám bránia vrátiť sa k plnohodnotnému životu. Či už ide o neochotu vyskúšať nový vzťah, strach hľadať novú prácu, alebo neúspech v novo nájdených možnostiach, kvôli uviaznutosti v tom starom. Najčastejšie nás do takejto patovej situácie dostáva rozchod s partnerom (alebo naopak neochota, tento rozchod podstúpiť) a to najmä v prípade, že išlo o dlhodobejší vzťah, v ktorom boli aj spoločné deti a majetok.

   V mladosti je človek dynamický, dravý, má presné predstavy a je tak trochu arogantný, občas ukončí aj vzťah, na ktorom stačilo trochu popracovať a mohol fungovať. Vo vyššom veku je zasa občas príliš premýšľavý, prípadne plný strachu zo samoty, zlyhania, či ublíženia blízkemu. Je teda jedno, či ostávate vo vzťahu v ktorom trpíte preto, lebo nechcete ublížiť partnerovi, deťom, alebo naopak ste z nejakého vzťahu zdupkali bez premýšľania a teraz sa tým trápite a vyčítate si to. V oboch prípadoch si ubližujete a bránite si v možnostiach nového vzťahu nezaťaženého minulosťou.

  V prvom prípade je potrebné si uvedomiť, že ak s niekým ostávate iba kvôli tomu, že máte obavu, či život bez vás zvládne, či vy zvládnete život bez neho, či neublížite deťom, rodičom, alebo vášmu spoločnému psovi, tak ubližujete všetkým spomínaným. Napätie a ovzdušie plné mŕtvej energie bolesti, je stresujúce pre vás, partnera, deti a aj toho spoločného mazlícka.

Príslovie indiánov z kmeňa Dakota hovorí, "Keď zistíš, že ides na mŕtvom koňovi, zosadni". Naša kultúra nás naučila namiesto zosadnutia hľadať spôsoby, ktorými sa na takom koňovi dá jazdiť. Pravda je však taká, že aj keď vynaložíme veľa vynaliezavosti a námahy, zistíme, že to nejde. A potom sa s omnoho väčšou námahou, ako na začiatku problémov koňa, teda nevyhovujúceho vzťahu, práce... zbavíme,  alebo sa presvedčíme, že nemáme právo na šťastie a zotrváme v ňom do konca. Pravda je však taká, že pre dobre fungujúci vzťah sú potrební dvaja spokojní ľudia. Je veľmi pravdepodobné, že vaša nespokojnosť prináša nespokojnosť aj vášmu partnerovi. Čo ak práve tým, že vo vzťahu zotrvávate, aby ste mu neublížili mu v skutočnosti ubližujete? Bránite mu v tom, aby si našiel vyhovujúcejšieho partnera a nútite ho, aby aj on sedlal mŕtveho koňa. Každý človek potrebuje vo vzťahu dávať a aj prijímať a niekde na zemi, žije vhodný partner pre každého.

Takže ak ste sa aj vy ocitli v podobnej situácii uvedomte si, že to čo vás popoženie ďalej, je svieži vietor. Prevetrajte svoje myšlienky, porozprávajte, vypočujte si aj názor druhej strany a rozhodnite sa správne.

  Ak ste sa práve zbavili svojho mŕtveho koňa, rozišli sa so svojou láskou, prišli o milovaného príbuzného, alebo sa len sťahujete z obľúbeného bytu, vyskúšajte si tento rozchodový rituál.

Potrebovať budete pokojné miesto, kde budete sami, čas, list bieleho papiera, čiernu sviečku a pero s čiernou tuhou.

Na list papiera napíšte poďakovanie tomu, s kým alebo čím sa lúčite. Spomeňte si na všetko pekné, čo ste spolu prežili. Svadba, spoločné hry, zábava, dovolenky, starostlivosť o deti...

Pod to napíšte, čo všetko vás daný človek, alebo zamestnanie... naučil. Napríklad, svojou ľahostajnosťou si ma naučil samostatnosti, svojim klamaním trpezlivosti...

A ako posledné napíšte odpúšťam ti a vymenujte všetky veci o ktorých si myslíte, že ich je potrebné odpustiť.

Ak má byť rituál funkčný, musíte každú z napísaných statí skutočne precítiť.

 Na záver, keď napíšete všetko čo vás s daným človekom, alebo vecou spájalo a podvedome stále spája, spáľte list papiera v plameni čiernej sviečky a popol vyhoďte do povetria, alebo zakopte v zemi. Ak ste rituál urobili správne, mali by ste okamžite pocítiť úľavu a hlavne by ste už pri písaní mali dosť vecí pochopiť.  

-


Múdrosť na dnes

„Kto chce hýbať svetom, musí pohnúť najskôr sám sebou."

Čítali ste už ?