Piatok 1. marec, meniny má Albín

Čo ukrýva mozog. Typy človeka

Existuje obrovské množstvo spôsobov, ktorými sa ostatní snažia určiť, povahu človeka. Povedz mi čo čítaš a ja ti poviem kto si, povedz mi čo ješ a ja ti poviem kto si, povedz mi kedy si sa narodil a ja ti poviem kto si... Prečo sú ale ľudia natoľko rozdielni a prečo preferujú práve to, čo preferujú? Ak sa rozhodneme pre vedecké vysvetlenie, musíme sa pozrieť na určujúci orgán osobnosti, mozog.

Hormóny a neurotransmitéry, prenášače nervových impulzov ovplyvňujú našu psychiku viac ako si dokážeme predstaviť. Naše telo si ich vytvára, aby ovplyvňovalo procesy, ktoré v ňom práve prebiehajú.

Niektoré tíšia napätie, iné bolesť, bojujú so zlouz náladou, dodávajú energiu, alebo túžbu. A každé telo ma chémiu mozgu trochu inú. Existujú však typy ľudí, ktorých telá preferujú niektoré z týchto látok. A na základe tejto preferencie môžeme ľudí rozdeliť do viacerých skupín.

Toto delenie priniesol svetu nemecký lekár a psychoterapeut Josef Zehentbauer.

Človek endorfínový

Na tohoto človeka majú najväčší vplyv endorfíny. Endrofíny sú ópioidné peptidy (zlúčenina z viacerých aminokyselín - 31), ktoré produkuje hypofýza (predný lalok – adenohypofýza), hormóny šťastia. Majú účinky podobné morfínu. Pôsobia ako neurotransmitery a neuromodulátory, teda prenášače nervového impulzu. Vplývajú na náš spánok, náladu a aj endokrinnú reguláciu.

Vlastnosti: Tlmia bolesť a zvyšujú pozitívnu náladu, ich nedostatok prináša pocity úzkosti, kolísanie nálady, plačlivosť, nespavosť a zhoršenú psychickú výkonnosť. 

Človek serotonínový

Prevláda sérotonín. Sérotonín, chemicky 5-hydroxytryptamín, skrátene 5-HT je derivát aminokyseliny tryptofánu. Primárne sa nachádza v tráviacej sústave, krvných doštičkách a centrálnej nervovej sústave zvierat, vrátane človeka. Pôsobí ako neurotransmiter, teda pomáha pri prenose nervových signálov a vazokonstriktor. Je teda  látkou, ktorá pôsobí zužovanie ciev. Ovplyvňuje proces spánku a termoregulácie. Často je zjednodušene považovaný za hormón, ktorá prispieva k pocitu pohody a šťastia.

Vlastnosti:Introvertné správanie, premýšľavosť, súcit a empatia. Vysoká úroveň hladiny sérotonínu, môže spôsobiť aj nežiadúce účinky ako hnačku, zrýchlený srdečný tep, halucinácie, nevoľnosť, stratu koordinácie a zvracanie. Naopak jeho nízka hladina spôsobuje depresie a sklony k agresivite. 

Človek oxitocínový

Prevláda oxytocín. Je to neuromodulátor, teda látka ktorá zosilňuje alebo zoslabuje nervový vzruch na synapsiách (koncoch nervov). Oxytocín vyvoláva rôzne procesy v tele, ako schopnosť dôverovať niekomu, špeciálne pri sexe a narodení dieťaťa, kde vzniká vzťah medzi partnermi, alebo vzťah medzi matkou a dieťaťom. Zároveň tak vplýva aj na uvoľňovanie materského mlieka, posilňuje kontrakcie maternice. Ďalej vplýva na reguláciu telesnej teploty a spánkových cyklov. 

Vlastnosti: Ľudia čo majú v krvi vyššiu hladinu oxytocínu si pamätajú detaily rozhovorov a tvári, napríklad z fotiek, oveľa presnejšie ako tí čo majú nižšiu hladinu oxitocínu, súvisí to hlavne s emočným naviazaním sa na dané osoby. Sú citlivejší a majú väčší záujem o sex. 

Človek dopamínový

Prevláda: Dopamín. Dopamín alebo 4-(2-aminoetyl) benzén-1,2-diol je chemická látka prirodzene vznikajúca v mozgu. Funguje ako neurotransmiter, aktivuje dopamínové receptory. Dopamín funguje aj ako neurohormón, ako taký je vytváraný v hypotalame.

Dopamín hrá významnú úlohu v motorických funkciách mozgu. Má rozhodujúci význam pri spracovaní informácií v čelovom laloku mozgu v kognitívnych funkciách mozgu. Zvyšuje krvný tlak a napomáha prietoku krvi v organizme.

Dopamín je spájaný so systémom príjemných vnemov, a s motiváciou k rôznym aktivitám. V určitých častiach v mozgu sa uvoľňuje pri prirodzených príjemných aktivitách, ako je napríklad príjem potravy, sex alebo fyzická aktivita. O tejto teórii sa často diskutuje v súvislosti s mechanizmom pôsobenia drog, ako sú kokaín alebo amfetamíny, ktoré vedú priamo alebo nepriamo k zvýšenej hladine dopamínu v súvisiacich častiach mozgu. Teória je súčasťou neurobiologického výkladu mechanizmu vzniku drogovej závislosti.

Ale teória, podľa ktorej je dopamín jednoducho „motivujúca chemikália,“ ktorá bola v raných fázach výskumu bežná, je teraz pokladaná za príliš zjednodušenú. Dopamín sa totiž v mozgu uvoľňuje aj pri nepríjemných podnetoch. Súčasný výskum naznačuje význam dopamínu skôr ako mechanizmus predvídania odmeny. Ako taký by mohol byť spájaný skôr s túžbou ako s potešením.

Vlastnosti: Bohatá fantázia, nevyspytateľnosť, emočné výkyvy. Títo ľudia balancujú na hranici geniality a šialenstva.

Človek acetylcholinový

Acetylcholin je prvý objavený neurotransmitér. V rámci periférnej nervovej sústavy je jedným z mnohých neurotransmitérov vo vegetatívnom systéme a jediným neurotransmitérom v somatickom systéme. V centálnej nervovej sústave ovláda vylučovanie mnohých ďalších neurotransmiterov ako napríklad glutamát, glycín, dopamín. Pri jeho nedostatku má človek problém s pamätťou a učením. Porucha acetylcholinových dráh v mozgu spôsobuje Alzheimerovú chorobu. 

Vlastnosti: Zamyslenosť, svedomitosť, vyrovnanosť a sexuálna zdržanlivosť. 

Človek adrenalínový

Prevláda adrenalín a testosterón. Adrenalín (iné názvy epinefrín, suprarenín) je hormón a neurotransmiter, ktorý sa tvorí v dreni nadobličiek. Patrí do skupiny látok zvaných katecholamíny. Základným stavebným kameňom pri jeho syntéze je aminokyselina tyrozín. Adrenalín sa tiež označuje ako "stresový hormón". Vylučuje sa v stavoch zvýšenej záťaže organizmu. Po vylúčení do krvi a naviazaní na príslušné receptory má veľké množstvo biologických účinkov: 

- zvyšuje hladinu glukózy a mastných kyselín v krvi
- zrýchľuje činnosť srdca
- zvyšuje krvný tlak
- rozširuje priedušky
- spôsobuje mydriázu (rozšírenie zreničky)
- spomaľuje pohyblivosť tráviacej trubice a vylučovanie tráviacich štiav

Celkový účinok je teda príprava organizmu na zvýšenú aktivitu (útek alebo útok).

Pri abnormálne zvýšenej hladine tohto hormónu, napríklad v prípade jeho zvýšenej sekrécie nádorom nadobličky, sú najčastejšími príznakmi hypertenzia (zvýšený krvný tlak), búšenie srdca, bolesť hlavy a nadmerné potenie.

Vlastnosti: Optimizmus, pracovitosť, rýchlosť, ale aj hektickosť, úzkostlivosť a agresivita. Muži s vysokou hladinou adrenalínu nie sú len sexuálne výkonnejší, ale majú aj lepšie vyjadrovacie schopnosti. 

Človek noredrenalínový

Prevláda noredrenalín. Norepinefrín, tiež nazývaný noradrenalín, alebo 4,5-β-trihydroxy fenethylaminu je katecholamín s viacerými úlohami. Pôsobí ako neurotransmiter zodpovedný za kognitívnu bdelosť.

Z lekárskeho hľadiska sa používa u pacientov s ťažkou hypotenziou. Zvyšuje cievny tonus (napätie hladkého svalstva ciev) a zvyšuje tlak krvi. 

Vlastnosti: Priateľské a optimistické správanie, v prípade nedostatku, nedostatok energie a neschopnosť sa sústrediť. Znížená motivácia k bežným úkonom, depresie, zlá pamäť.

-Múdrosť na dnes

„Omyl je bez chyby."

Čítali ste už ?