Vysedávate pri počítači a FB je váš favorit?

V každej voľnej chvíľke, každý deň milióny ľudí hľadajú na Facebooku nových priateľov či komunikujú so starými, overenými kamarátmi. Zdieľajú intímne aj menej intímne udalosti svojho života. Dnes stačí, ak si niekto vymaže vašu fotografiu a vy už viete, na čom ste. Viac si nemusíte volať, písať, faxovať, stretávať sa.
Horšie je, že podľa psychológov môže byť takéto správanie náhradou za plnohodnotný rodinný život. Ale naopak aj prevenciou proti sociálnej izolácii, ktorá môže v konečnom dôsledku viesť k mnohým psychickým poruchám. Každodenné vysedávanie a udržiavanie virtuálnych vzťahov môže byť nebezpečné. Aspoň podľa uznávaného anglického psychológa Davida Smallwooda. Tento odborník na liečbu závislostí tvrdí, že veľa užívateľov sociálnej siete so znakmi závislosti má potrebu získavať množstvo priateľov, aby pred sebou aj pred druhými vytvárali dojem populárnych, obľúbených a úspešných ľudí. Takúto závislosť si ľahšie vytvoria psychicky labilnejší ľudia, so sklonom k nízkemu sebahodnoteniu a so závislosťou na vzťahoch. Ženy sú v tomto prípade ohrozenejšie, ako muži.
Mnohí mladí ľudia vysedávajú pri FB, lebo sa cítia byť doma nedocenení, nepochopení, strádajú nedostatkom pozornosti od príbuzných, alebo naopak, zdá sa im, že nároky na ne kladené sú už neúnosné. Facebook má približne 60 miliónov užívateľov. Smallwood si myslí, že najmenej 10% je chorobne závislých.
Ostražití by mali byť najmä ľudia, ktorí už majú vlastnú skúsenosť so závislosťou akéhokoľvek druhu, aby napokon neprežili svoj život vo virtuálnom svete bez skutočných vzťahov a emócií. O závislosti sa však dá hovoriť až v prípade, že by kvôli Facebooku človek zanedbávala svoje povinnosti a prestáva sa stretávať s priateľmi v reálnom živote.
-
Natália Krížová
Múdrosť na dnes
„Pre vyrovnanú myseľ je smrť len ďalším dobrodružstvom."