Nebojte sa, píšte...

Včera sa mi kamarátka priznala, že sa rozhodla, už neviem po koľký raz, napísať román o svojom živote. Keďže sa s tým zveruje každému, dostala kopec odborných i neodborných rád. Asi jej nepomohli, keďže ešte stále nemá napísaný ani riadok. Vraj si nevie pomôcť s tým, keď sa bude chvíľu vracať do minulosti a potom bude v prítomnosti a niekedy aj v budúcnosti.
Odporučila som jej mať na začiatku aspoň zopár kapitol jasne pomenovaných a do nich si pre začiatok písať nesúvisiace deje. Ešte si nevedela pomôcť so začiatkom. A podľa mňa práve v ňom tkvie sila celého diela. Netreba nad tým priveľa premýšľať, stačí sa naladiť na tvorbu, na múzu, na písanie, na kreatívne cítenie – pomenujte ako chcete ten slávnostný stav „prvého výkopu“, ale hlavne otvorte srdce a napíšte prvú vetu. Tie ďalšie už privolá ona sama. Tá veta môže byť úplne obyčajná, hoci: Eva sedela na stoličke a v ruke držala nôž..., musí však mať tú silu prvého korálika na niti. Náhrdelník bude narastať postupne a jeho tvar, dĺžku a farby si budete určovať podľa svojej nálady. Najmä, ak píšete román o sebe.
Na otázku prečo chce písať, odpovedala, že kdesi čítala, že písanie je psychoterapia. Myslím si, že je to fakt. To však neznamená, že všetko napísané je automaticky literatúra. Žiaľ, dnes je trend myslieť si, že každý písomný prejav je hodný vlastnej knihy. A taká je často aj úroveň kníh mnohých vydavateľstiev. Našťastie tých dobrých je v poslednom čase čoraz viac. Tak sa nehanbite a začnite písať aj vy. Do konca roka 2015 vám ponúkam bezplatné konzultácie a pomoc pri tvorbe. Žiadosť o pomoc zasielajte na moju adresu – erika.vincourekova@gmail.com.
P.S. A ešte pridávam desatoro z knihy On Writing od známeho autora mnohých bestsellerov Stephena Kinga aj vlastnými poznámkami z praxe..
Viem, že rovnako ako ja aj on vie, že bestseller je najpredávanejšia kniha, to však neznamená, že najlepšia. S knihami je to ako s ľuďmi, každému sa páči niečo iné. Niekto miluje Bukowského, niekto Kinga a niekto Puškina. Rozdiel je obrovský, ale jedno majú spoločné, kvalitu literárneho prejavu a silnú osobnosť. Hneď prvý bod z rád S. Kinga jasne hovorí o tom, že niekto má rád „holky a iný vdolky“.
1. King vraví: Nemárnite čas snahou potešiť iných. Píšte predovšetkým pre seba.
Erika: A nemyslite si, že práve vzniklo svetové dielo, na to je Slovensko príliš malá krajina.
King: „Robil som pre radosť a ak niečo robíte pre svoje potešenie, môžete to robiť večne.“
2. King: Nemárnite čas! „Ak máte v úmysle písať tak pravdivo ako len viete, vaše dni ako člena slušnej spoločnosti sú zrátané.“
Erika: Každý deň váhania je zbytočný, buď máte talent, alebo nie. Kým nezačnete písať, to aj tak nezistíte. Nedokážete potešiť všetkých, preto sa neznepokojujte.
3. King: Keď píšete, odrežte sa od zvyšku sveta.. „Píšte s dverami zatvorenými, prepisujte s otvorenými.
Erika: Odrežte sa najmä od rodiny, lebo pre nich „iba píšete“ tak vás môžu rušiť.
Ďalší nepriatelia sú televízia, telefón, neohlásené návštevy, choroby a zamilovanosť.
4. King: Pripravte sa na viac zlyhaní a kritiky ako si myslíte, že znesiete. „Ak niečo robíte, všetci lenivci a snílkovia nájdu silu odrádzať vás a kritizovať.“
Erika: Rovnako nepríjemné sú falošné nekonečné chvály a povzbudzovania. Ťahajú ego do výšin pýchy. Z Olympu pýchy sa nedá napísať nič, čo by stálo za to.
5.
King: .Nebuďte
prešpekulovaní
„Jednou
zo skutočne zlých vecí, ktoré môžete
svojmu písaniu urobiť je, že ho vyobliekate do slovnej
zásoby a budete vyhľadávať dlhé slová,
pretože sa zrejme trošku hanbíte za tie krátke.“
Erika: Ak nebude za vašimi slovami srdce a príbeh, je škoda každého riadku a premárneného času, ktorý ste mohli venovať tomu, čomu dokážete dať svoje srdce.
6.
King: Nenechajte
sa spútať gramatikou
„Jazyk
nemá vždy kravatu a vyleštené topánky.
Cieľom fikcie nie je ukážka gramatickej správnosti,
ale vyrozprávať čitateľovi príbeh.“
Erika: Každé vydavateľstvo má svojho redaktora a jazykového korektora. Kým si premyslíte aké tam patrí i/y, môže vám ujsť nádherná súvislosť posúvajúca dej dopredu. Nebojte sa nebudete jediní, nad kým korektor zalomí ruky.
7.
King: Zvládnite
umenie opisu
„Opis
sa začína v spisovateľovej fantázii, ale skončiť by
sa mal v čitateľovej.“
Erika: Niet, čo dodať. Toto si treba neustále uvedomovať.
8. King: Pozor na príliš mnoho informácií.
„Uvedomte si, že je rozdiel medzi prednáškou o tom, čo viete a používaním informácií na obohatenie príbehu. Kým prvé je v poriadku, druhé nie.“
Erika: Tvorba literárneho diela nie je o tom, aby ste sa prezentovali ako mudrc a filozof (ak nejde o filozofickú rozpravu), ale o tom, aby ste zdieľali živé príbehy, živých ľudí.
9. King: Nekopírujte nikoho štýl.
Erika: Ale ani sa nesnažte byť za každú cenu originálny, často to hrozne škrípe a je cítiť ako nasilu sa prebíja nevtipný humor do riadkov a namiesto úsmevu, vyvoláva ľútosť.
10. .Majte odvahu škrtať.
King: „Zabite svojich miláčikov, zabite svojich miláčikov, aj keď to láme vaše egocentrické srdce malého pisárika, zabite svojich miláčikov.“
Erika: Vedieť škrtať je ešte dôležitejšie než vedieť písať. Ak z celého diela napokon urobíte aforizmus, dostali ste sa na vrchol spisovateľského umenia :D
King ešte odporúča: Veľa čítajte, pripravte sa na kritiku, pripravte sa na to, že niektoré veci sa píšu naozaj ťažko, ak majú zodpovedať pravde a hanba vás nemá mlátiť zo strany na stranu. nepíšte dlhé odseky, nepoužívajte príslovky, nemajte strach, rozohrajte všetky noty. Strach je pôvodcom zlého písania, rovnako ako všetkého zlého. Berte svoje písanie vážne, ale len natoľko ako vážne beriete svoj život.
-
Erika Vincoureková
Múdrosť na dnes
„Jediné čo môžete zmeniť, je zmeniť seba. Ale niekedy tým zmeníte úplne všetko."