Piatok 4. apríl, meniny má Izidor

Dovolenka pre radosť a zmenu

Pre tých, ktorí aj na dovolenke potrebujú „ísť dopredu k vyšším métam“ mám pár jednoduchých návrhov, ktoré môžu urobiť z dovolenky zážitok na celý život. Prinášajú totiž zmenu životného štýlu.

Dýchajte pre radosť

Práve pobyt pri mori alebo v horách môže u vás naštartovať návyk prečistiť si „systém“ pomocou dýchania. Je to jednoduché. Sadnete si do pohodlnej polohy, môžete sa aj opierať, uvoľníte sa, to znamená, že si vnútorným zrakom skontrolujete, či nemáte nejaký sval alebo skupinu v napätí a začnete veľmi pomaly zhlboka dýchať. Pri nádychu musíte cítiť, že vám prichádzajúci vzduch ide až pod pupok (v ideálnom prípade až k palcu na nohách), brucho sa vždy poriadne nafúkne ako balón a pri výdychu spľasne, pľúca sú plné a cítite ako sa krásne roztiahli. Vydýchnuť musíte tiež pomaly a posledné kvapky dychu doslova vytlačte zo seba. Takto dýchajte 14 nádychov a výdychov. O chvíľu pocítite mravenčenie v hlave, môže sa vám aj zakrútiť hlava, lebo toľko kyslíka si pri plochom, nezdravom dýchaní neužila. Potom si pravým palcom chyťte pravú nosnú dierku a hlboko nasávajte vzduch ľavou nosnou dierkou. Tri razy nádych, výdych. Pri štvrtom nádychu vymeňte palec, chyťte si ľavou rukou ľavú nosnú dierku a vydýchnite vzduch pravou nosnou dierkou. Takto striedajte dýchanie sedem razy, neskôr (po mesiaci, po dvoch) štrnásť a potom až dvadsaťjedenkrát. Po skončení opäť dýchajte zhlboka oboma dierkami. Toľko, koľko vám dovolí čas alebo vaša vôľa.

Po takomto štarte budete plní energie, začnú sa liečiť vaše skryté zdravotné problémy, zvýši sa vaša schopnosť vnímať a posilní sa vaša intuícia. Mnohí začnú vnímať pránu a budú mať menej chuti do jedla.

Posilňujte vôľu

Vôľa je ako sval, vravia vedci. V praxi to znamená, že ju môžeme trénovať, ale aj to, že lenivosťou ju môžeme utlmiť. Ako na všetko aj na toto budete potrebovať trocha času a energie. Začať trénovať treba zľahka a neskôr nároky stupňovať. Trojfázový tréning sa neodporúča, mohol by vás odradiť.

Začnite jednoducho – napríklad si uvedomte, že sa trebárs hrbíte, dávate si špičky nôh nepekne ku sebe, jedno rameno máte vďaka noseniu kabelky vyššie, máte problémy s komunikáciou, neovládate spisovný jazyk, pri vstupe do cukrárne sa vám zatají dych a najradšej by ste ju celú vyplienili. To isté je so zmrzlinou. Urobte si vlastný zoznam nedostatkov. Rozhodnite sa, ktoré vás najviac štvú a tým sa vedome venujte. Napríklad si neustále dávajte pozor, aby ste sa nehrbili, myslite na to, naprávajte to pri každej vhodnej príležitosti, poproste rodinu, priateľov, aby vás neustále upozorňovali. Po mesiaci už bude vaša vôľa tak posilnená, že budete vedome sledovať svoj postoj a to sa prenesie aj do vášho rozhodovania, teda prijímania postoja v živote. V tom istom čase môžete posilňovať vôľu v tom, že si skontrolujete svoj slovník a vyberiete si slová, ktoré tam už nechcete mať, pričom máte vo zvyku často ich používať. Postup je rovnaký ako v prvom prípade, ale vôľa sa už dva razy posilnila. A vaša schopnosť rozhodovať sa narástla. So zmrzlinou a zákuskom je to rovnaké. Rozhodnite sa, že si dáte iba jeden kopček, aj keď v all inclusive jej môžete zjesť plnú misu a zákusok tiež iba jeden, určite si aj počet drinkov. Takto sa posilní vaša vôľa a trávenie si oddýchne.

Z dovolenky sa vráti iný človek. So silnejšou vôľou a teda posilnenou schopnosťou zobrať život do vlastných rúk, čo sa samozrejme nie vždy dá, ale rozhodný človek, ľahšie prijme, čo mu život postaví do cesty a nezlomí sa.

Pozrite sa do seba

Na dovolenke je času dosť a tak si z nej môžete priniesť ako darček schopnosť meditácie. Aj keby som to tak nepomenovala. Nerozoberajme, čo je a čo nie je meditácia, ale poďme na to. Osho aj Eckhart Tolle a nielen oni zhodne tvrdia, že skutočne žijeme iba v tých okamihoch medzi slovami a myšlienkami. V tých okamihoch ticha, vtedy sme v spojení so všetkým a sme vo všetkom. Vtedy napĺňame naše poslanie. Ako na to?

Vezmeme budík a nastavíme si ho na istý čas. Zo začiatku stačí desať minút maximálne štvrť hodinka. Pohodlne sa posadíme, dáme si také oblečenie, aby nám v nehybnosti nebola zima, skontrolujeme, či nie sme v prievane, či nás niečo v okolí, alebo v polohe neruší. Všetko sa začína hlbokým nádychom a výdychom, ktorý zopakujeme desať razy. Máme pritom zatvorené oči a svet vnímame vnútorným zrakom, ako keby boli veci napísane, alebo sa odohrávali na našich zatvorených viečkach. Našou snahou bude, nepustiť do hlavy žiadne myšlienky, nebudeme nič riešiť, nebudeme pripúšťať nijaké emócie. Jednoducho len budeme. Úplne uvoľnení ako súčasť vzduchu okolo nás, ako súčasť dňa, života. Keďže myšlienky sú zákerné mrchy a neustále nás obťažujú a snažia sa pripísať si význam, čo znamená jasne, že ich produkuje naše ego, vytiahneme proti nim zbrane srdca. Ja osobne, keď prichádzajú myšlienky, zalejem ich žiarou slnka na pláži, kde len tak ležím a som. More mi omýva nohy a som v stave: Bože, ďakujem. Niekto, aby zahnal myšlienky sleduje svoj dych, mne to nepomáha, niekto ráta, najlepšie iba jeden, dva, jeden, dva stále dookola až tá monotónnosť zahluší myslenie. Niekto potrebuje k úplnému uvoľneniu trebárs vôňu ruží, či divokého pomaranča. Využite dovolenku na to, aby ste si našli svoj spôsob vyradenia mysle. Podarí sa to vždy iba na chvíľočku, ale majstrovstvo meditácie spočíva v tom, predlžovať tieto chvíľky. Takáto pozornosť skutočnému bytiu oslobodí človeka (aspoň na chvíľu) naučí ho nebrať všetko príliš vážne. Naučí ho uvedomovať si, že všetko sa vyvíja a mení. A v prvom rade si človek uvedomí naplno svoj vnútorný svet, ktorý nie je o nič jednoduchší ako ten okolo nás. V meditácii však zistíte, že vo vnútri vládne ticho a pokoj. Chaos a nepohoda sú za dverami nášho chrámu bytia.

Pozor na lipnutie. Na meditáciu sa dá tak zvyknúť, že sa stanete na nej závislí. Vtedy na pár mesiacov prestaňte meditovať.

brain_color_imagination_creativity_colourfulart_brainstorm_7c6fc3d21551e01f7804e2e675f2a63e_hVyrovnávajte pravú a ľavú mozgovú hemisféru

Už som na našej stránke písala o tabačikovom rituáli, ktorý okrem iného pomáha vyrovnávať pravú a ľavú mozgovú hemisféru. Dnes si povieme inú fintu na vyrovnanie. Používajte počas dňa čo najčastejšie vašu nedominantnú ruku. Vedci zistili, že v prípade riešenia prichádza mozgový signál vždy najskôr do dominantnej, teda zväčša pravej ruky. Znamená to, že veľa vecí robíme automaticky, čím sa vlastne zbavujeme možnosti vymyslieť niečo nové, byť kreatívnejší a to nielen vo využívaní našich rúk, ale aj všeobecne, pretože telo je nástroj, v ktorom všetko so všetkým súvisí. Napokon, tak je to aj v celom vesmíre.

Takže vedome a sústredene sa snažte všetko robiť ľavou rukou a vymýšľajte ako to urobiť najlepšie, najľahšie, najzložitejšie, podľa zadanej úlohy, ktorú si určíte. V prvom rade tým trénujete váš mozog.

Tému môžete preniesť aj na nohy. Všetci máme tendenciu vykročiť vždy tou istou nohou, alebo jednu nohu trošička odľahčiť. Skúsme to teraz tak, že vykročíme inou nohou ako obvykle. Výborne v tomto smere pomáha, postaviť sa na jednu nohu, druhú pokrčiť v kolene a zatvoriť oči. Kto v tejto polohe vydrží čo najdlhšie, ten bude dlho žiť. Aj keď to vyzerá ako detská hra, vedci tvrdia, že to platí a súvislosť medzi dĺžkou života a udržaním rovnováhy so zatvorenými očami tu je. Dobrá správa: dá sa to trénovať. Na brehu mora, s nohou v dobre pridŕžajúcom piesku sa dajú lámať rekordy.

Spojenie pravej a ľavej mozgovej hemisféry nám prináša spojenie logiky a emócií, hlavy a srdca, teda rovnováhu a harmóniu nielen nám, ale pre celý svet.

Denník vám ukáže

Denník je lepšia spomienka na dovolenku ako pohľadnica, kamienok, nové šaty, či iný suvenír. Aj po rokoch nám ukáže, lepšie ako fotografia v mobile, kto a kde sme boli v tom čase. Pomôže nám pozrieť sa triezvo na seba alebo zhodnotiť naše ciele. Na rozdiel od fotky, na ktorej sa všetci neustále usmievame, aj to stále rovnako, je denník opisom reality, nie jej skreslením. Dnes je dostať celý rad krásnych malých zápisníkov, ktoré potešia vaše oko a texty v nich vaše srdce. Cez rok len málokto dokáže opisovať svoj deň, myšlienky, pocity. Dovolenkový denník vám prinesie radosť aj po rokoch, keď už pre zmenu sveta nebudeme tak často cestovať za zábavou a oddychom. Každý lekár vám potvrdí, že písanie denníka je terapia a súčasne vytvára mapu radostí, sklamaní a snov.

Pohyb je život

Ešte stále sú na dovolenke, ale j doma u nás vo veľkej menšine tí, čo vsadili na každodenný pohyb. Dôsledok? Narastajúce náklady na zdravotníctvo, bolesti a utrpenie, telá plné toxínov. Náš lymfatický systém nás bez pohybu nedokáže zbaviť toxínov, ktoré si vytvárame stravou, spôsobom myslenia a spôsobom životného štýlu. Čoraz viac starých ľudí je odkázaných na pomoc pri pohybe, je to dôsledok toho, že odmietali svojmu telu poskytnúť jeho prirodzenú potrebu – pohyb. Alebo vykonávali jednostranný pohyb.

Tak si na dovolenke zatancujte, prechádzajte sa veľa pod hviezdnatým nebom, urobte si malú túru, alebo aspoň lovte v obchodných centrách, len neležte celý deň na pláži alebo neseďte pri pive.

Vaše telo sa vám odvďačí za každý pohyb zdravým trávením, myslením a energiou, ktorú môžete premeniť na všetko, čo milujete.

-

Krásnu dovolenku.

Erika Vincoureková


Múdrosť na dnes

„Jediné čo môžete zmeniť, je zmeniť seba. Ale niekedy tým zmeníte úplne všetko."

Čítali ste už ?