Utorok 28. máj, meniny má Viliam

Hara - fyzický a psychický stred človeka. Rozhovor so Zunou Vesan

Všetko na Zemi má svoj rovnovážny bod, rovnako aj človek. Má ho umiestnený v oblasti pupka, kde sa nachádza fyzické ťažisko. Táto oblasť je však aj silným energetickým miestom, v Japonsku zvaným „Hara“, v čínskej terminológii nazývaným „spodný dantien“.

Hara má v japonskej kultúre a východnom chápaní „Ja“ nesmiernu dôležitosť. Nielen tú na fyzickej úrovni. Orientálny názor kladie do miesta Hara aj ťažisko našej osobnosti, je základom nášho fyzického „Ja“, v ktorom sa môže ukotviť náš duch. Hara je našim stredom, centrom našej životnej energie, zdrojom vitality, sídlom životnej sily a intuície. Sila Hara je univerzálnym zdrojom. Používajú ju ako zdroj svojej sily a stability majstri bojových umení, ale na druhej strane aj umelci kaligrafie, či iných jemných umení. Potenciál Hara sa dá využívať aj pri riešení pracovných záležitostí, pri činnostiach, kde sa treba viac otvoriť intuícii, ale aj pri každodenných bežných činnostiach, ako napríklad varenie, či prenášanie ťažkého nákladu.

PRáve o našom strede sme sa počas Kongresu čínskej metafyziky porozprávali so známou česko-slovenskou tanečníčkou, pohybovou lektorkou, masérkou a terapeutkou Zunou Vesan Kozánkovou.

Zuna vyštudovala Tanečné Konzervatórium a Vysokú školu múzických umení v Bratislave, školu Shiatsu KI a odbor akupunktúry a moxibuscie na Univerzite Guang Ming Beijing v Prahe. Má za sebou niekoľko študijných pobytov v Európe a Ázii. Intenzívne sa venuje štúdiu čínskej medicíny, qigongu a taoizmu a ich interaktívnemu prepojeniu s pohybom ľudského tela. Je praktikantkou japonskej terapie Shiatsu, 9 rokov vedie vlastnú „Školu shiatsu“ na Slovensku. Viac sa dozviete v tomto milom rozhovore:

---

Hara - fyzický a psychický stred človeka. Rozhovor so Zunou Vesan

---

Image1_5

-

Image8_4

-

Image4_8

-

Image3_7

-

Image5_5

-

Image2_7


Múdrosť na dnes

„Kto chce hýbať svetom, musí pohnúť najskôr sám sebou."

Čítali ste už ?