Streda 19. jún, meniny má Alfréd

Gazdovská obroda je zdravá náhrada supermarketov

Na prvé celoslovenské zhromaždenie prírodných hospodárov s hosťami z Čiech a Moravy - Gazdovská obroda - prišlo okolo 250 gazdov, gazdov v príprave a gazdovaniu nápomocných. Na sobotnej konferencii boli prednášky s premietaním o pestovaní ľanu, konopy, strukovín, kupovaní rozdrobených pozemkov, obnovovaní spustnutých gazdovstiev, o starých odrodách, o predaji z dvora, o výzve Mladý poľnohospodár a o ďalších zaujímavostiach.

V Gazdovskej obrode predpokladáme, že pravidelný odberateľ má možnosť zhovárať sa s prírodným hospodárom a navštíviť jeho hospodárstvo. Prírodný hospodár, ktorí spravidla využíva predaj z dvora a iné jednoduché spôsoby, teda nemusí v pote tváre vybehávať osvedčenie „bio“, ktoré ešte nemusí byť zárukou najväčšej možnej prirodzenosti, ale môže svoje potraviny označiť ako „prírodné“ a podobu prirodzenosti svojho hospodárstva môže vysvetliť a ukázať zákazníkom. Pritom nejde len o použitie, či nepoužitie chemikálií, ale ide napríklad aj o spôsob chovu zvierat. Aj tu môže mať prírodnosť rôzne podoby a je aj na spotrebiteľovi, aby si vybral, aká prirodzenosť mu najviac vyhovuje. Je teda jasné, že vajíčka z chovu sliepok väznených na najmenšej možnej ploche, či syr zo zvierat, ktoré sa ani v lete nepasú na tráve, či výrobky z mlieka a iné získavané vyhnaním s použitím rastových hormónov, preventívnych antibiotík, hormonálnych dopingov a iných chemických urýchlovačov ako prírodné určite označovať nemôžeme. Tiež domáci lekvár s chemickými pektínmi by sme slovom „prírodné“ označovať nemali. A keď má chovateľ zviera po celý čas na reťazi, tak to tiež bežne ľudia nepovažujú za prírodný chov.

Viac o tejto zaujímavej iniciátíve nám povedal hlavný organizátor Gazdovskej obrody známy spisovateľ, hudobník a v neposlednom rade aj gazda Žiarislav. Príjemné a poučné sledovanie:

-

Gazdovská obroda je zdravá náhrada supermarketov. Rozhovor so Žiarislavom


-Image6_4

-

Image2_6

-

Image4_7

-

Image5_4

-

Image1_4

-

Image7_5Múdrosť na dnes

„Kto chce hýbať svetom, musí pohnúť najskôr sám sebou."

Čítali ste už ?