Piatok 4. december, meniny má Barbora, Barbara

Chcete vedieť kto ste a kam kráčate?

S Enneagramom som sa zoznámila v čase, keď ma životné udalosti donútili zastaviť sa začať hľadať odpovede na otázky typu: PREČO PRÁVE JA? PREČO SA TO PRÁVE MNE NEUSTÁLE DEJE? PREČO...? V tom čase som princíp Zrkadlo už ako tak chápala, ale prijať a pochopiť všetko, čo mi iní zrkadlili, sa mi veľmi nedarilo, píše Jarka Bakerová – konzultantka, poradkyňa, terapeutka na svojom webe.

Keď som ju uvidela vo dverách centra rozvoja osobnosti Svet možností, spomenula som si ako sme drali lavice u našej „guru“ v Škole nového veku. Naučili sme sa tam veľa o sebe a o ľuďoch okolo nás, ale stále to nebolo dostatočné. Tak sme sa ešte všetci doučovali kade-tade. Skúšali sme šamanizmus, psychoterapie, liečbu mandalami, čínsku, tibetskú, ajurvédsku medicínu, naladenie cez minerály, óm... -skvelé veci, ale nie všetky ťa posunú v odpovedi na otázku: Kto som a aké je moje poslanie. Jarka sa dala na enneagram a nedávno som bola na jej prednáške. S enneagramom som sa zoznámila aj ja, už pred rokmi, priznám sa, neoslovil ma. Kniha, ktorú som študovala bola pochmúrna, ťažká a komplikovane sa v nej vysvetľoval význam jednotlivých typov osobnosti. U Jarky to bolo naopak. Od prvej sekundy bolo všetko jasné, otvárala sa pred nami mapa nášho vnútra, našich zrkadiel aj posolstvá. Jej výklad enneagramu je jedinečný a jednoduchý. Nabáda pracovať na sebe. Ihneď, alebo čo najskôr .

Prečo Jarku zaujal enneagram? Zoznámila sa s ním na základe inej knihy (enneagramu sa venuje viac autorov) –tej od Helen Palmer s názvom Veľká kniha Enneagramu. Pre Jarku to bol štart na štúdium, ktoré sa nikdy nekončí a každý klient iba doplní niečo do mozaiky, tak aby sa jemná pavučina vedomostí neustále rozrastala a prepletala teóriu s praxou. Zrazu všetko do seba zapadá, všetko dostáva ten správny rozmer a svoje miesto. Potom nasledoval worshop s Helen Palmer. A láska na celý život - Enneagram - dynamický a veľmi silný nástroj v oblasti rozvoja osobnosti. Systém popisuje deväť rôznych a od základu odlišných vzorcov a stratégií myslenia, emočného prežívania a správania. Enneagram prekračuje tradičné prístupy k chápaniu osobnosti tým, že nám pripomína, že až príliš žijeme v iluzórnom svete vďaka obranným mechanizmom, ktoré už nepotrebujeme a nútia nás zamieňať myšlienky a city vzťahujúce sa ku skutočnosti za skutočnosť samotnú.

Základný Enneagram popisuje deväť emocionálnych a mentálnych vzorcov a stratégií, ktoré sa stali naším zvykom v časoch nášho detstva. Vytvoril ich obranný mechanizmus, ktorým sme sa snažili chrániť sa pred vonkajším svetom a jeho nástrahami, lebo dieťa do šiestich rokov žije iba emóciami, takže je ľahko zraniteľné „logicky“ mysliacim okolím. Dieťa nevie vysvetliť prečo na neho nejaká situácia takto pôsobí, ale už sa ukladá do jeho mozgu a potom pri podobnej situácii pôsobí ako poplašný systém. Keď sa tieto situácie opakujú, vytvára sa obranný mechanizmus - taktika. Cieľom taktiky je, ochrániť jedinca pred nepríjemnosťami, lebo človek má v sebe zabudovanú túžbu po príjemných pocitoch, udalostiach. Po láske. Taktika sa stáva neskôr návykom. Tie informácie máme hlboko v podvedomí, ale ako dospelí ľudia ich už nepotrebujeme. Naopak sú pre nás zbytočné a zaťažujúce, lenže zbaviť sa ich vôbec nie je jednoduché. A práve to sa človek naučí na seminároch a prednáškach s Jarkou Bakerovou. Enneagram umožňuje popisom jednotlivých typov pozrieť sa na svoj základný vzorec a cez jeho pochopenie dosiahnuť zmenu. Najskôr človek pochopí a identifikuje svoj typ, potom sa naučí vytvárať vzťahy na základe svojho typu a neskôr využívať, čo najproduktívnejšie tento typ v prospech harmonického a šťastného života. Inak povedané, človek zistí ako enneagram ovplyvňuje jeho podvedomé vzorce. Naučí sa, ako ho dostať do vedomej roviny, čo je prvý krok k možnej zmene. Ako urobiť zmenu podľa svojho typu je ďalší krok. Ako sa naučiť chápať aj inak zmýšľajúce typy, čiže žiť bez zranení, je cesta, ktorá poteší každého.

Stručný popis typov:

Jednotka - Mám veľa nedostatkov, ale urobím všetko pre to, aby som nespravil nijakú chybu

Perfekcionista - je len dobrý a zlý spôsob, ako niečo urobiť. Nič medzi tým. Pozornosť zameriava na to, čo je správne a čo nesprávne, dobré a zlé. Porovnáva podľa svojich jasných a tvrdých pravidiel. Usiluje sa o dokonalosť. Veľmi silná sebakontrola, neustále kontroluje, či postupuje správne. Puntičkár - všíma si detaily. Najviac ho motivujú okamžité impulzy, aby urobil tú „správnu“ vec. Môže byť kritický k sebe aj k iným. Jeho vnútorný kritik nikdy nespí. Má veľký zmysel pre zodpovednosť, veľmi pracovitý, svedomitý. Má rád poriadok a pravidlá (písané aj nepísané) najmä tie svoje. Často potláča zlosť, najmä keď sa tieto pravidlá porušujú. To spôsobuje jeho výbušnosť. Neustále očakáva, že ľudia si prečítajú jeho vnútorné pravidlá a budú sa nimi riadiť. Nechápu, že ak oni niečo zvládli, prečo to nedokážu aj iní.

Dvojka - Oplatí sa žiť pre niečo iné ako pre službu iným?

Darca - veľmi ochotne pomáha a je vždy pripravený pomôcť druhým. Veľmi empatický, urobil by čokoľvek, len aby potešil druhých. Potrebuje, aby ho potrebovali. Pomáha druhým aj na úkor seba, pácha dobro, zabúda na svoje vlastné potreby. Je pyšný na to, že dáva. Sám nevie požiadať o pomoc a preto keď je príliš unavený, je extrémne nepríjemný. Jedná ako neriadená strela. Ak nemá naplnenú potrebu potrebovania, stáva sa manipulátorom a väzniteľom.

Trojka - Snažím sa byť najlepší, nesmiem zlyhať.

Herec - cieľavedomý, ambiciózny, vytrvalý – chce vyhrávať. Jeho kľúčové slovo je úspech. Túžba po úspechu môže byť až prehnaná a kvôli svojim cieľom máva málo času na priateľov, rodinu a často zanedbáva aj sám seba. Imidž je pre neho veľmi dôležitý. Dokáže byť prirodzený vodca, ktorý vie nadchnúť, motivovať ostatných v zmysle hesla, chcete, aby som bol najlepší a viedol vás? Ja to zvládnem. Títo ľudia sú zväčša emocionálne chladní. Kvôli úspechu a postupu sú ochotní opustiť hocikoho. Jedného dňa však zistia, že sa v svojich úlohách a maskách načisto stratili. Sami už nevedia, kto sú a potom sa v zúfalstve krútia v bludnom kruhu ilúzií.

Štvorka - Čo mi chýba, to ostatní majú

Tragický romantik- individualista, rodený mysliteľ, ktorý hľadá spôsob sebavyjadrenia a hĺbku citov. Zväčša zažil v detstve silné, hlboké spojenie s nejakou osobou. Keď ten človek odíde z jeho života, návyk na harmonické spojenie ostáva a on ho celý život hľadá. Zdá sa mu, že bol dopriaty všetkým iba jemu nie. Má zmysel pre krásu, často máva umelecké sklony a ak do nich pretaví svoje hľadanie, je to pre neho terapia a šťastie. Mimoriadne empatický a vnímavý voči emóciám druhých. Má sklon k melanchólii a pocitom, že iní sú na tom lepšie ako on. Svoje emócie žije veľmi intenzívne, ostatní môžu mať pocit, že to preháňa. Keď sa vedome naučí žiť tu a teraz, prinesie mu to do života vyváženosť a radosť.

Päťka - Potrebujem mať svoj pokoj, aby som mohol byť sám sebou

Pozorovateľ - veľmi vnímavý voči informáciám, schopný chápať informácie v nových súvislostiach. Miluje vedomosti, znalosti, informácie. Potrebuje veľa súkromia a veľmi si ho chráni. Má vecný pohľad na svet, dokáže hodnotiť veci z nadhľadu, s odstupom. Býva citovo uzavretý, nedáva najavo svoje emócie. Nedať najavo emócie znamená, že ma nikto nebude riešiť. Päťka je ochotná vzdať sa vzťahov z obavy, že jej narušia súkromie. Chýba jej sloboda vo vzťahu, má rada všetko dopredu určené. Potrebuje mať program, ktorý dodrží. Jej kľúčová emócia je strach.

Šestka - Svet ma ohrozuje, ale snažím sa prežiť

Lojálny skeptik - veľmi opatrný a ostražitý voči okolitému svetu a ľuďom. Potrebuje si overiť, kým začne dôverovať, pretože je v neustálom strehu a obrannom postoji. Keď dôveruje, je srdečný, priateľský, tímový hráč. Ak zaujme prehnane skeptický postoj, môže to v ňom vyvolať pochybnosti o sebe a nerozhodnosť až pasivitu. Ak začne dôverovať a cíti sa bezpečne, stane sa z neho absolútne lojálny partner. Miluje spravodlivosť a neznáša, ak je niekto nespravodlivý z pozície svojho postavenia. Vtedy sa pustí do boja bez ohľadu na dôsledky svojho činu.

Sedmička - Žijeme len raz, preto si to musíme užiť

Pôžitkár - nadšenec, veľmi kreatívny, má neustále množstvo nových nápadov. Miluje všetko pozitívne, čo život prináša, dychtivý po skúsenostiach. Môže sa nechať natoľko ovládnuť vždy novými a novými podnetmi, že nie je schopný dotiahnuť začaté veci do konca. Nemá rád presne stanovené pravidlá a záväzky, potrebuje voľnosť. Prílišný optimizmus môže zakrývať obavy z bolesti alebo z nudy. Často ulieta do sveta fantázie. Neznáša nepríjemné situácie. Vtedy sa snaží ujsť, alebo ich potlačiť. Byť v blízkosti sedmičky je úžasné, lebo dokáže veci odľahčiť a spríjemniť.

Osmička - O právo sa nežobre, o právo sa bojuje

Bojovník- vodca. Bojuje za spravodlivosť. Má rád jasnú, otvorenú a priamu komunikáciu. Prejavenie emócií pokladá za slabosť, preto ho okolie často môže vnímať ako prísneho a neprístupného. Má však veľmi zraniteľné a citlivé srdce, čo ukáže iba vtedy, keď sa neobáva zranenia. Je rád dominantný, ale aj ochranársky (najmä, keď sa deje nejaká nespravodlivosť). Miluje konflikty, jeho komunikácia je značne bojová. Ak to preženie, je krutý a direktívny, ale sám si to vôbec neuvedomuje. Veľmi ho raní, keď ho na to niekto upozorní. Z obavy , že ho niekto poníži, potrebuje mať všetko pod kontrolou.

Deviatka - Mám rád pohodový a harmonický život

Mediátor, mierotvorca – potrebuje vo svojom okolí a najmä vo vzťahoch harmóniu. Nemá rád konflikty, vyhýba sa priamej konfrontácii. Akceptuje rôznosť ľudí, preto dokáže vidieť všetky súvislosti a rôzne pohľady na svet. Rodený mediátor. Môže pôsobiť veľmi nerozhodne a váhavo, lebo neustále zvažuje jednu aj druhú stránku veci. Ak ho okolie do niečoho núti, môže sa „zaťať“, vtedy je tvrdohlavý a neústupčivý. Deviatka nepotrebuje veľa, netúži po prepychu ani po kariére. Nemá rád zmeny, ak ho nejaká zmena čaká, najskôr sa musí na ňu pripraviť.

Žiaden z typov nie je lepší ani horší, iba iní sú iní. Enneagram je jedna z ciest, aby sme pochopili PREČO. A to predstavuje základ pre lepšiu komunikáciu a vytváranie harmonických vzťahov.

Ak vás téma zaujala Jarka Bakerová bude opäť prednášať v centre Svet možností v Bratislave na Kukučínovej ulici. 2.6.2015

Teší sa na vás Erika Vincoureková


Múdrosť na dnes

„Obávame sa smrti nie preto, že sme príliš milovali život, ale preto, že sme príliš málo milovali ľudí."

Čítali ste už ?