Štvrtok 24. október, meniny má Kvetoslava

Ordinujete si lieky sami?

Škriabe vás v hrdle a niečo na vás lezie? Pokiaľ to nie je vaša obľúbený „kocúrik“, budete sa brániť a tak siahnete do domácej lekárničky, ktorá obsahuje niekoľko záchrancov, ktorých mená ste získali pre sledovaní televíznych reklám. Sú zaručené a účinkujú spoľahlivo. Za pár sekúnd. Žiaľ, iba v TV reklame, ktorej jediným cieľom je donútiť vás vytiahnuť peňaženku a míňať. Skutočnosť je iná. .Niekedy celkom nebezpečná.

Nikto vás totiž v reklame neupozorní na to, že kombinácia týchto „zázračných ľahko dostupných a stopercentne účinkujúcich“ liekov môže byť pre  vás veľmi nebezpečná. Nepodceňujte toto nebezpečenstvo v prípade, že krátko po užití liekov pocítite nevoľnosť, budete zvracať, padne na vás neuveriteľná únava a budete sa veľmi potiť.  Na druhý deň nastane prechodné zlepšenie, aby ho na tretí deň vystriedali bolesti v oblasti žlčníka a pečene, teda vpravo pod rebrami a opätovná nevoľnosť.  Keď problémy na štvrtý deň neustúpia, treba vyhľadať lekársku pomoc, inak by mohlo byť neskoro a vaša pečeň by mohla začať zlyhávať. Poškodiť sa môžu aj obličky. Ak nedôjde k liečbe, nastane zmätenosť a strata vedomia. Na príčine týchto problémov je paracetamol. Presnejšie jeho predávkovanie. Paracetamol tlmí bolesť v prípade miernych a stredne silných bolestí hlavy, zubov, menštruačných bolestí alebo bolestí kĺbov. Odporúča sa aj v prípade už spomínanej chrípky a horúčky. Problémom je, že ak si liek ordinujete sami, zabúdate, že sa nachádza aj v iných  bolesti tlmiacich prostriedkoch, ktoré si v záujme rýchleho vyliečenia pridáte. V prípade, ak máte chorú pečeň, či obličky môže byť už aj jeho malé množstvo nebezpečné. Reklama a príbalové letáčiky vravia, že  nezhoršuje žalúdočné ťažkosti, môžu ho užívať aj chorí s vredmi žalúdka a dvanástnika. Lenže ako vo všetkom okolo zdravia aj tu je reakcia absolútne individuálna. Neužívajte preto lieky z reklamy, alebo voľne dostupné lieky svojvoľne.  

Pečeň si môžete ohroziť, ak popri liekoch s paracetamolom užívate súčasne lieky na spanie, niektoré antidepresíva, antibiotiká alebo alkohol. Ak užívate akékoľvek lieky na predpis, o vhodnosti paracetamolu sa rozhodne porozprávajte so svojím skúseným lekárnikom alebo lekárom, ak na to bude mať čas. Rovnako sa informujte o vedľajších účinkoch ibuprofénu alebo kyseliny acetylsalicylovej, ktorá môže spôsobiť problémy v prípade, že máte žalúdočné alebo vredy dvanástnika vredy, vysoký krvný tlak, astmu, krvácavosť, poruchy krvotvorby. Nevhodná je aj pre deti do pätnásť rokov, nemá sa užívať ani vtedy, ak máte predpísané kortikoidy alebo ste tehotná. Ak máte citlivý žalúdok môže sa pri jeho užívaní tento stav zhoršiť. Táto kyselina dráždi žalúdočné steny.

Všeobecne sa dá povedať, že si treba dobre rozmyslieť a poradiť sa s odborníkmi, ak kombinujete, alebo zo zdravotných dôvodov musíte brať viac liekov.  Dnes už nie je tajomstvom, že na poprednom mieste v počte úmrtí sú vedľajšie účinky a kombinácie liekov. Ak dokážete akceptovať prírodnú medicínu a nehnusia sa vám spôsoby liečby našich babičiek možno nevyzdraviete tak rýchlo z chrípky, ale nevnesiete do svojho života problémy s chorou pečeňou alebo jedmi zaneseným organizmom, ktorý už nedokáže využiť svoje samoozdravné a samočistiace mechanizmy.

Erika Vincoureková


Foto: www.tOrange.us


Múdrosť na dnes

„Nič neprekvapí ľudí viac ako zdravý rozum a jasné jednanie."

Čítali ste už ?