Ajurvéda v praxi
Ajurvéda je najkomplexnejší systém trvale udržateľného zdravého a spokojného života. Dodržiavanie jej múdrosti je prospešné telu, duchu aj duši. Dodržiavaním jej odporúčaní a zásad ovplyvňujeme aj svoje okolie a celú planétu. Jednou z veľmi zaujímavých, prospešných a doteraz naplno neobjavených techník sú mudry. Ich podstata spočíva vo využití energie, ktorá prúdi v nás a mimo nás a jej prepojenie je ešte stále veľkým tajomstvom. Pôsobenie mudier je praktickým využitím toho prepojenia a dôkazom, že narušenie energetickej rovnováhy v tele sa týka vždy nielen fyzického tela, ale aj psychiky. Ak na vás nepôsobí sila mudier, znamená to, že ste ešte priveľmi zakuklený v hmotnom svete a potrebujete ešte hľadať iné metódy liečenia.
V ajurvéde má všetko svoj význam a niekoľko hlbších vrstiev, takže je jasné, že prsty sú, okrem iného, symbolmi. Jednotlivé prsty- symbolizujú živly. Oheň, vzduch, nebo, zem a vodu. Mudry – akási gymnastika prstov – predstavujú spojenie energií a ich rôznym cvičením dosiahneme harmonizáciu jednotlivých orgánov, uvoľnenie a zbavenie sa bolestí. Je to lacné, jednoduché účinné, netreba k tomu špeciálne miesto, vzdelanie alebo náradie, tak prečo to neskúsiť? Na obrázkoch a knihách o mudrách sedia zväčša „cvičenci“ v jogínskom sede – lotosového kvetu, ale vôbec to nie je pre účinnosť mudry dôležité. Pokojne môžete sedieť na stoličke, na lavičke, v aute, vo vlaku, kde len chcete. Dôležité je mať rovnú chrbticu, ale to je dôležité, aj keď sa práve nevenujeme mudrám. Tu je prehľad základných mudier.
Mudra poznania
Používa sa:
Pri depresiách, nespavosti, zábudlivosti, slabej koncentrácii, vysokom tlaku. Posilňuje celkovú psychiku a vôľu, uvoľňuje.
Postavenie prstov:
Posledné články palca a ukazováčika ľahko pritisneme k sebe. Ostatné prsty ostávajú voľne vztýčené a nedotýkajú sa. .
Pôsobí proti bolesti. Čistí telo od toxínov, upokojuje žalúdok a lieči močové cesty. Celkove harmonizuje organizmus.
Postavenie prstov:
Posledné články prostredníka a prstenníka zľahla pritisneme k palcu. Ostatné prsty ostávajú zodvihnuté.
Revitalizuje, posilňuje oslabenú psychiku, pomáha udržiavať fyzickú rovnováhu a je dobrým pomocníkom pri liečbe anémie.
Postavenie prstov:
Posledný článok prstenníka a palca sú ľahko pritisnuté. Ostatné prsty sú vyrovnané a nedotýkajú sa.
Táto mudra zlepšuje zrak, pomáha liečiť unavené oči, dodáva energiu celému telu, odstraňuje únavu, ospanlivosť a nervozitu.
Postavenie prstov: Brušká prstenníka, malíčka a palca zľahka tisneme k sebe. Ostatné dva prsty zostávajú vztýčené.
Pomáha pri nedoslýchavosti a všeobecne pri problémoch s uchom a so sluchom.
Postavenie prstov:
Prostredník sa dotýka druhým článkom vnútornej strany palca. Palec mierne tlačí na prostredník, ostatné prsty sú vzpriamené
Odstraňuje problémy s krkom, hrdlom, s hlasivkami, spevňuje hlas, ak pri cvičení spievate tiahle óm.
Postavenie prstov:
Toto držanie pripomína mušľu. Štyri prsty pravej ruky objímajú palec ľavej ruky. Bruško palca pravej ruky sa dotýka bruška ukazováčika ľavej ruky. Ostatné prsty ľavej ruky sú položené na pravej ruke.
Posilňuje imunitu, pomáha pri kašli a nachladnutí. Urýchľuje liečbu pľúcnych onemocnení. Odporúča sa najmä alergikom a astmatikom. Taktiež je účinná v boji s nadváhou.
Postavenie prstov:
Ruky sú spojené a prsty prepletené ako pri modlitba a to tak, že jeden palec vyčnieva a objíma palec a ukazováčik druhej ruky.
Odstraňuje problémy so žalúdkom a pečeňou. Účinná je pri zahlienených prieduškách a pľúcach.
Postavenie prstov:
Malíček pravej ruky skrčíme tak, aby sa dotýkal koreňa palce tej istej ruky, ktorý zľahla pritisneme na malíček. Ľavá ruka jemne objíma pravú, pričom palec ľavej ruky položíme na palec pravej ruky.
Má pozitívne účinky pri liečbe ischiasu a reumatizmu. Pri zlepšení, odporúčame cvičenie ukončiť.
Postavenie prstov:
Na vonkajší článok ukazováčika ľahko pritisneme bruško palca. Ostatné prsty sú prirodzene vztýčené.
Pomáha pri liečbe reumy a zápalových ochoreniach kĺbov a bolestiach spojených s týmto ochorením.
Postavenie prstov:
Malíček ľavej ruky sa dotýka prstenníka pravej ruky a súčasne je spojený prostredník pravej ruky s ukazováčikom ľavej ruky a prostredník ľavej ruky s ukazováčikom pravej ruky. Palce sú vztýčené.
Je vhodná pri srdcovom záchvate a pri problémoch s krvným obehom. Pôsobí ako nitroglycerín.
Postavenie prstov:
Ukazováčik skrčíme tak, aby sa bruškom dotýkal koreňa palca a súčasne ľahko pritisneme k sebe brušká prostredníka a prstenníka a ľahko ich oprieme o bruško palca. Malíček zostáva vystretý
Súvisiaci článok:
Múdrosť na dnes
„Kto z hrdosti neprizná chyby, nemá hrdosť."