Streda 20. november, meniny má Félix

Jar - očista a imunita

Mnoho sa v súvislosti s príchodom jari každoročne hovorí o očiste organizmu. Metód je viac, nech už si vyberiete, ktorúkoľvek, nestačí to, vraví Dr. Čínskej medicíny Boris Subotić. Nemôžeme počítať s tým, že keď očistíme organizmus, budeme ihneď vyliečení zo všetkých porúch a chorôb. Môžeme rátať len s tým, že sa dostaneme na štartovaciu dráhu boja proti zdravotným problémom, ktoré máme. Keď očistíme svoj organizmus, získame možnosť koncentrovať sa na očistu a liečenie vnútorných orgánov a meridiánov pomocou taoistických cvikov, akupunktúry, moxibustie, shiatsu, bankovaním a inými technikami ako sú joga, thajská masáž, chi gong, tai chi, bylinné prípravky, výživové doplnky, lieky, stravovanie, bioenergia, prístroje na najvyššej technickej úrovni, fyzická manipulácia atď.

Na začiatku cesty za zdravím je pochopenie imunity. Ak nemáme dostatočne silnú imunita, všetky vyššie vymenované techniky sú nám nanič. Ak si budeme umelo zvyšovať imunitu, ohrozíme svoje zdravie.  

Hneď na začiatku treba zdôrazniť, pripomína Dr. Subotić, že tí, ktorí v strachu pred  nedostatočnosťou svojho imunitného systému ho chcú vyhnať rôznymi spôsobmi na maximum, si vlastne škodia. Naša obranyschopnosť nemôže byť dlhodobo vyštvaná na maximum. Škodí nám aj to, keď sa ju snažíme „povzbudiť“ rôznymi  „imunoposilňovačmi“ vtedy, keď si my myslíme, že je to vhodné. Imunita musí byť primeraná vlastnostiam organizmu, s ktorými sme sa narodili. Je jasné, že raz je vyššia inokedy nižšia. Imunita musí plynúť, rovnako ako celý náš život. Násilnými zásahmi našej vôle jej iba škodíme. To znamená, že sily jin a jang musia byť v dynamickej rovnováhe. Keď imunita „ujde“ kontrole nášho organizmu a stane sa príliš silnou, môže odmietnuť transplantovanú obličku, na ktorú sme čakali pár rokov, ale to je extrém, môže však zapôsobiť negatívne aj pri „banálnych chorobách“ ako je chrípka. Môže vyvolať horúčku, ktorá potom spôsobí problém so štruktúrou nášho tkaniva a môže sa to v mnohých prípadoch skončiť fatálne. Zásahmi zvonka – užívaním rôznych  „posilňovačov“ môžeme pomýliť našu prirodzenú aj adoptívnu imunitu. Tak isto môžeme nezmyselným zvyšovaním imunity začať reagovať alergicky na tie druhy potravín, na ktoré sme nikdy nemali alergickú reakciu. Aj v tomto prípade  to znamená veľké nebezpečenstvo pre naše zdravie.  Môže nastať tzv. anafylaktický šok. Ak bez vážneho dôvodu, jeho potrebu vie určiť iba odborník, posilníme náš imunitný systém, môže sa stať, že náš imunitný systém sa naruší a nedokáže potom rozoznať niektoré vlastné bunky, čoho dôsledkom sú autoimunitné ochorenia.  

Je dosť nebezpečné, že ešte stále sú lekári oficiálnej medicíny, ktorí vravia, že imunita sa nedá zlepšiť stravou, ale výlučne imunomodulátormi.

Základ imunity totiž určuje kvalita krvi. Kvalita krvi a pH krvi. Preto neustále hovorím o očiste organizmu a krvi, lebo to je základom všetkého, zdôrazňuje Dr. Subotić.  Krv putuje po celom tele a dáva energiu všetkým systémom v tele. Imunitný systém má niekoľko komponentov. Tieto komponenty bojujú so všetkým, čo považujú za život ohrozujúce. Úlohou tohto systému je ochrániť nás od infekcie a chorôb. Hlavné komponenty imunitného systému sú: kostná dreň, slezina, lymfatické uzliny, thymus, pečeň, tenké črevo a žalúdok. Dobrý zdravotný stav týchto orgánov zaručuje kvalitný imunitný systém. Činnosť týchto orgánov je ohrozená viacerými faktormi. Životný štýl, myslenie, prostredie, v ktorom žijeme, schémy myslenia, ktoré sme doma získali. Najjednoduchšie vylepšíme svoj imunitný systém, ak pochopíme význam stravy v našom živote.  

V prvom rade je škodlivá prílišná konzumácia mäsa, ktoré obsahuje priveľa bielkovín. Tie prekysľujú krv. Kyslá krv vytvára vhodné prostredie pre rozvoj rôznych mikróbov. V čase zníženej obranyschopnosti organizmu vytvárajú tieto mikróby rôzne choroby. Okrem toho aj dusík, ktorý sa transformuje do moču a tiež síra a fosfor z mäsa priamo ovplyvňujú činnosť pečene, obličiek, tenkého čreva a obzvlášť hlavy pankreasu. Keď mäso, tak primerané množstvo.

Druhý nepriateľ sú sladkosti, ktoré znižujú zásoby minerálov. A aby toho nebolo dosť, ešte jedna informácia; dlhodobo konzumovaný cukor znižuje teplotu tela a tým pádom ho unavuje a telo si vytvára túžbu jesť mäso. Mnohí impotentní muži a ženy bez libida zázračne „vyzdravejú“, ak na dlhšiu dobu vylúčia sladkosti zo svojho jedálneho lístka. Cukor navyše veľmi rád „kradne“ kalcium z krvi. Krv potom nemá dostatok vápnika na stavbu a posilnenie kostí, zubov, reguláciu pH a biochemických procesov. Keďže existuje silný vzťah medzi krvou, orgánmi, telesnými tekutinami a energiou jasne z toho vyplýva, že znečistená krv neovplyvňuje iba našu imunitu, ale aj našu psychiku. Ak sa k tomu pridá ako dôsledok znečisteného, nervózneho, nepokojného organizmu nespavosť, je tu ďalší problém, ktorý účinne ohrozuje naše zdravie.

Nespavosť je jeden zo zásadných problémov, ktorý zanecháva ľudí vyčerpaných, v zlej nálade, neschopných sa zorientovať, hádavých, agresívnych, ospanlivých, ľahko manipulovateľných, práceneschopných... Pre kyslosť krvi automaticky zníži aj ich imunitu. Prečo ľudia nemôžu spať? Príčin je samozrejme viac, zostaňme však pri strave. Niektorí ľudia jedia večer veľa mäsa a pijú alkohol. Ak už musíte jesť večer, jedzte radšej uhľohydráty. Keď sú telo aj duch rovnako unavení, spánok príde rýchlo. Ak ste ich neunavili počas dňa, spánok nepríde rýchlo. Nerovnováha medzi duchom a telom vám neprinesie rýchly spánok. Naopak. Ak pijete veľa kávy, energetických nápojov alebo máte starosti, ktoré neustále omieľate v hlave, úspešne odháňate spánok. Aj pri silných bolestiach je spánok vylúčený. No aj keď pomerne rýchlo zaspíte, to ešte neznamená, že ste vyhrali. Kto sa budí polámaný, unavený má určite nejaký skrytý alebo otvorený problém. Po dobrom spánku by ste sa mali cítiť čerství, vitálni a dobre naladení. Ak to nie je tak, niečo nie je v poriadku.

Opäť zdôrazňujem, že pre  dobrú imunitu je veľmi dôležitá dobrá cirkulácia telesných tekutín a energie a ich kvalita. Ak jeme priveľa potravín, ktoré zaťažujú organizmus, dochádza k nahromadeniu nečistôt v organizme a tie brzdia kvalitnú činnosť buniek a vnútorných orgánov. Bunky sa časom prispôsobia takejto nekvalitnej činnosti, ale zmenia svoju kvalitu. A takéto nekvalitné bunky predsa nemôžu zaručiť zdravie celého organizmu. Napokon ešte chvíľu vyzerá všetko vďaka zotrvačnosti v poriadku, ale potom nastane tu nejaká porucha, tam bolesť, tam enormná únava, rôzne poruchy, alergie...napokon poriadna choroba. A čo je najhoršie, všetko to vedie k trvale zníženej imunite. Na konci aj lymfa prestáva pracovať tak dokonale, ako predtým. A deň bez bolesti je už iba snom. Z celého jasne vyplýva, že strava a životný týl má priame a omnoho väčšie účinky na náš organizmus ako rôzne imunoposilňovače, lieky alebo doplnky výživy.

A ako rozoznáte včas nesprávnu činnosť vášho imunitného systému? Príznaky sú: únava, malátnosť, strata hmotnosti, horúčka, zimnica, bolesti hlavy a pomätenosť, nedostatočný dych, nočné potenie, bolesti svalstva a zápal hrdla, opuchnuté lymfatické uzliny, neprirodzené krvácanie, vyrážky na koži, stále hnačky, rany v nose, ústach a anuse. Ak vy, ktorí čítate tento článok zistíte, že máte viacero týchto príznakov, pohľadajte odborníka a požiadajte o pomoc, pokiaľ nie je neskoro. Čím skôr začnete s očistou, tým máte väčšie šance ochrániť vašu imunitu, ktorá je v dnešnej dobe veľmi potrebná. Sme svedkami situácií, že každý deň pribúdajú noví ľudia, ktorí sú alergickí na bežné potraviny, ako sú chlieb, múka, vajcia, jahody, cukor, ryba, bravčové mäso. To je preto, lebo my chceme pekné ružové mäso, tak nám ho priemysel zafarbí podľa nášho želania a povie: to ste chceli, nech sa páči. Rovnaké je to so všetkými potravinami. Ak chceme paradajky, ktoré k nám prichádzajú zo západu absolútne nezrelé a zelené predať, zavrieme ich do miestnosti, do ktorej napustíme plyn. Sme vystavení takejto komickej situácii, lebo sme pažraví a rozmaznaní.

Zapísala E. V. informácie sú od Dr.Ac. Boris Subotič


foto: https://pixabay.com/sk/


Múdrosť na dnes

„Jediné čo môžete zmeniť, je zmeniť seba. Ale niekedy tým zmeníte úplne všetko."

Čítali ste už ?