Nedeľa 15. december, meniny má Ivica

Koloidné minerály

Blíži sa jar a naše telo, napriek tomu, že zima nebola krutá, túži po zvýšenej dávke vitamínov. Okrem toho by potrebovalo po zimnej strave trocha detoxu. Možností je viac ako dosť. Internet poskytuje množstvo zázračných detoxikačných metód a aj rôznych spôsobov prílevu vitamínov. Ani pulty kníhkupectiev nie sú v tejto oblasti panenské. Ako sa v tom všetkom vyznať?  Tak, že nebudete čítať omáčky, ale fakty a budete si ich dávať do súvislosti so svojimi skúsenosťami a svojim zdravím.

Mnohí ľudia vsadili na potravinové doplnky. Ak sú anorganické je zjavné, že  nepomôžu. Ich vstrebatelnosť je žalostne malá - takže sa dajú zaradiť do kategórie – drahé cikanie. Iní odkyslujú a odkyslujú, ale napokon si môžu ublížiť, lebo napríklad hrubé črevo potrebuje pre zdravú činnosť kyslé prostredie. Ďalší vsadili na črevné sprchy- nekomentujem...

Ponúkam na zamyslenie jeden z jednoduchých a účinných spôsobov udržiavania zdravia a čistoty. V tele ako aj v duši. Pretože duša a telo sú spojené nádoby. Môžete odkyslovať, detoxikovať, prepierať, keď telo zanesiete nízkymi energiami z večnej nespokojnosti, neprajnosti, hnevu, závisti, lakomosti, chamtivosti, posudzovania...A naopak môžete byť dobroprajný anjel, ak ste nepochopili, že telo je chrám duše a potrebuje rovnako silnú starostlivosť ako duša.

Moje odporúčania som získala od odborníka na čínsku medicínu Dr. Borisa Subotića. Najskôr sa treba, a to nielen na jar, zbaviť všetkých chemických kozmetických prípravkov: telové mydlá, šampóny, kondicionéry, pleťové vody, telové mlieka,  parfémy,  laky na vlasy, laky na nechty... všetky kozmetické prípravky plné chémie. Stačí si vždy prečítať zloženie a vec je jasná. Po druhé si treba osvojiť zásadu: to čo nemôžem zjesť, to nemôžem ani na seba natrieť. Ďalšia zásada je zdravý pohyb. Nie každý pohyb prospieva celému telu. Sú také druhy pohybu a športu, ktoré spevňujú isté partie na úkor iných. Výsledok je celková nerovnováha a s tým spojené problémy s pohybovým ústrojenstvom.

No a v neposlednom rade je to strava. Príroda je odjakživa naša liečiteľka, len musíme s ňou spolupracovať a nekomplikovať si veci. 

Hudbou budúcnosti, ak nám ju dopraje farmaceutický priemysel, budú koloidné fytominerály. Nie je nijakým tajomstvom, že rastliny obsahujú obrovské množstvo človeku prospešných látok. Väčšine z nás vďaka civilizácii chýbajú stopové prvky, enzýmy, vitamíny... Často práve tieto chýbajúce „doplnky“ sú príčinami závažných ochorení. V poslednom čase veda dodáva mnoho príkladov. Známe sú príbehy vyliečených ľudí, ktorí namiesto lekára použili kvapky od babiek bylinkárok a vodu z prameňa. Na chvíľu odbočím. Priatelia sa odsťahovali do nového domu, kde čerpajú  vodu z vlastnej 11 metrov hlbokej  studne. Výsledok? Za pol roka majú nechty, vlasy aj pokožku neporovnateľne lepšej kvality. Každý však také šťastie nemá. Hoci všetci vieme, že voda je zázračná liečiteľka, nie vždy máme možnosť získať na každodenné používanie najkvalitnejšiu vodu.  Pokiaľ voda, ktorú pijete, nie je zo zdroja plného stopových prvkov a minerálov, tak sa nezaobídete bez koloidných  bioaktívnych látok. Čo znamená koloidný?

Sú to mikrokryštalické komplexy prírodných látok v iontovej forme.  V tejto forme sú maximálne vstrebatelné cez membrány buniek (až 98%).  Väčšina  multiminerálnych preparátov na našom trhu obsahuje tzv. chelátovú väzbu, pričom ich vstrebatelnosť je najviac 40%. V anorganickej forme, čiže syntetické sú na tom ešte horšie. Ich vstrebatelnosť je od 3% do 10%.

Výhoda koloidných minerálov spočíva aj v tom, že pomáhajú telu udržať dokonalú bioelektrickú rovnováhu, čo je pre dlhodobo udržateľné zdravie a mladosť veľmi dôležité. Okrem toho pomáhajú pri tvorbe enzýmov, vsrebatelnosti živín a vitamínov, pomáhajú regulovať činnosť žliaz s vnútornou sekréciou, čím pôsobia aj na tvorbu hormónov. Významne sa podieľajú na syntéze RNA a DNA. A čo to má s detoxom spoločné?  Jednu z ďalších vlastností koloidných minerálov. Je to ich schopnosť vylučovať z tela anorganickú formu prvkov – konkrétne ťažké kovy. Podľa viacerých vedeckých výskumov sú práve ťažké kovy ukladajúce sa v mozgu príčinou takých ochorení ako sú Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba, ale aj mnohé ďalšie. 

Dostatočný prísun minerálov a stopových prvkov v koloidnej podobe nás môže v budúcnosti pre svoje regeneračné schopnosti zbaviť únavy, anémie, rednutia kostí, paradentózy, cukrovky, depresií, problémov so srdcom, zníženej fyzickej a intelektuálnej výkonnosti. Oplatí sa im preto venovať zvýšenú pozornosť a zaradiť si ich užívanie medzi zdraviu prospešné aktivity. 

Erika Vincoureková


foto: wikipedia.com  


Múdrosť na dnes

„Vyhráva vždy ten, kto miluje, nie ten, kto vie viac."

Čítali ste už ?