Utorok 12. november, meniny má Svätopluk

Vytrhnuté z denníka - Čo je to vlastne láska?

Je to už pár rokov, čo viem, že nielen máj je láskou živý. Posledné príbehy svetových hviezd ma presviedčajú, že zamilovávanie a odmilovávanie, preto, aby sa človek mohol znova zamilovať, je celoročná záležitosť, s letnými akútnymi záchvatmi. Týka sa kráľov aj chudákov. Maďarov i Slovákov, rovnako ako ostatných menšín. Nielen Madonny, ale aj naše starej upratovačky, ktorej zo žartu, vyveštil môj priateľ, že vo štvrtok ju neminie dobrý sex. Dnes nás na schodoch takmer zmrzačila, tak sa vrhla na neho. „Dodenko, jak ste to vjedzeli, presne ve štvrtek to bolo a nebyl to starý panáček.“ Dodenko vedel len to, že baba je  ochotná je ísť aj za pivo. A ako skúsený chlap vedel aj to, že niet škaredých žien, len vodky je málo. Neznie to príliš romanticky, ale nie každá láska je romantická.

Láske sa nevyhli ani bohovia. Apolóna raz prebudila z božských driemot Daphné. Zostúpil z Parnasu a ponúkol jej svoje srdce. Ich láska bola priveľká, nedokázali ju uniesť ani dvaja. Namiesto toho, aby prizvali priateľa, premenila sa Daphné na večne zelený veniec, ktorý dodnes zdobí čelá víťazov. Ja ho dávam bežne do kyslých omáčok, ale vtedy sa volá bobkový list. Vavrín či bobkový list, to je jedno, podstatné je, že tu šlo o diskrimináciu. Prečo sa na niečo nepremenil Apolón a Daphné by si namiesto neho užívala ešte pár rokov. Ten Apolón mal dvojnásobné šťastie. Nie všetkým chlapom sa podarí získať večne zelenú manželku. Zelené sú najmä vtedy, keď závidia úbohej upracovanej mladej manželovej sekretárke parfém za 300€. Vtedy by svojim zeleným ženuškám všetci dopriali, aby sa premenili  na ropuchy. (Tí sviniari by ich bozkom určite nevrátili naspäť).

Legendy, ságy, skutočné príbehy - to všetko sú lásky odeté do slov. Orfeus a Euridika, Tristan a Izolda, Rómeo a Júlia, úsmev Mony Lízy, smrť Marilyn Monroeovej a Natálie Woodovej sú tiež spojené s láskou. Edith Piaf, Mata Hari, Woody Allen, ale aj Elton John. Ich príbehy sú víťazstvom lásky. Rovnako ako príbeh pána Marhuľu, na ktorého parohy si vešia celá Petržalka bielizeň, ale on je smrteľne vážne presvedčený o tom, že jeho žienka, Anička Marhuľová , ešte nikoho okrem neho nemala. To, že z podpory by si len ťažko mohli kúpiť Hunday, mu ešte nedošlo. A kým mu to nedôjde, bude Anička jazdiť neohrozene ďalej.

Čo je to vlastne láska? Manželstvo duší? Nebezpečné osýpky v dospelosti? Prvý vzdych nad posledným výdychom múdrosti? Začiatok svetla? Hra erotiky a falošnosti? Pozostatok čohosi, čo postupne zdegenerovalo a bolo na začiatku veľké? Premožiteľka smrti? Barbarstvo? Nedeľa vo všedný deň? Strata rozumu? Všetko a nič? Neistota? Istota? Prostriedok proti starnutiu? Večnosť? Kupčenie? Návratná investícia? Najnovšia súkromná svetová udalosť? Odmena od bohov, či trest Boží. Možno je to toto všetko dohromady. Možno menej a možno omnoho viac. Na každý pád jediná láska, ktorá vás nikdy nesklame je tá, ktorá sa nedočká naplnenia. Ja však súhlasím s Benjaminom Franklinom, ktorý povedal, že kto je zamilovaný do seba, nemá súpera. Idem sa pozrieť do zrkadla, či som rovnako krásna ako včera, napriek tomu, že som na večeru zjedla, tortu a päť toastov.   

P.S.

Želám všetkým veľa, veľa lásky a nielen na Valentína.


Múdrosť na dnes

„Keby sme sa vytrvalo a pohotovo venovali tomu málu, čo vieme urobiť, čoskoro by sme s prekvapením zistili, ako málo je toho, čo nedokážeme."

Čítali ste už ?