Štvrtok 20. február, meniny má Lívia

Klebietka

Čítam si bulvárne správičky pre radosť z toho, že aj iní sa trápia, tešia, milujú, rozchádzajú sa, aby sa zasa našli... niekde s niekým..Kdesi som čítala, že opice, ktoré ískajú v svojich kožúškoch navzájom, vlastne nehľadajú „slané lupiny“, aby maškrtili, ale prejavujú si navzájom pozornosť. Socializujú sa. V dnešnej dobe, aspoň to tvrdia vedci, sa socializujeme pomocou bulváru. Fajn. Lenže, čo v prípade, že bulvár niekoho poškodí a my škodoradostne pridáme svoju energiu na kopček neprajnosti. Zrejme sa to stáva denne. Tu by som radila vziať si na pomoc Sokratov test.

Jedného dňa veľký filozof narazil na známeho, ktorý ku nemu vzrušene pribehol a povedal, “Sokrates, vieš, čo som práve počul o jednom z vašich študentov?”

“Počkaj chvíľku,” odpovedal Sokrates. “Predtým, než mi to povieš rád by som ti ukázal malý test. Hovorí sa mu Test troch otázok.”

“Test troch otázok?”

“Áno,” pokračoval Sokrates. “Než so mnou budeš hovoriť o mojom študentovi poďme to na chvíľu vyskúšať. Prvý test je pravda. Si si úplne istý, že to, čo sa chystáš povedať, je pravda?”

“Nie,” odpovedal muž, “vlastne som to len počul.”

“V poriadku,” povedal Sokrates. “Takže naozaj neviem, či je to pravda, alebo nie. Teraz poďme skúsiť druhý test, test dobra. Je to, čo sa mi chystáš povedať, niečo dobré? ”

“Nie, naopak …”

“Takže,” Sokrates pokračoval, “chceš mi povedať niečo zlé, aj keď si si nie istý, že je to pravda?”

Muž trochu v rozpakoch pokrčil ramenami.

Sokrates pokračoval: “Možno ešte prejsť, na tretí test – filter užitočnosti. Bude to, čo mi chceš povedať pre mňa užitočné? ”

“Nie, fakt nie…”

“No,” “keď to, čo mi chceš povedať nie je ani pravda, ani dobré, dokonca ani užitočné, tak prečo mi to chceš vôbec povedať?”…

-


Múdrosť na dnes

„Nesnaž sa prevyšovať ostatných, ale sám seba."

Čítali ste už ?