Pondelok 25. január, meniny má Gejza

Vytrhnuté z denníka - Vďaka ti Bože za jogu

Niečo o chrbtici viem. V roku 1988 sa mi zrútila chrbtica. Manžel pracoval v zahraničí a na všetko som bola sama. Vraví sa, že skôr ako vás začne bolieť chrbát, oslabí sa pod vplyvom udalostí života vaša psychika a potom to vypukne. Platničky si robia čo chcú a vy máte problém chodiť, sedieť, ležať. O bolesti nevraviac. Zrejme je to pravda. Najskôr som nosila na krku taký hrubý obojok. Obojok mi držal krk, aby mi neovísala hlava na tele, ako zlomený kvet, potom sa lekári rozhodli dať ma na pár mesiacov do korýtka. Po tejto radostnej správe, že si ja matka dvoch detí na pár mesiacov bez pohybu oddýchnem, som stratila reč. Najskôr od šťastia a potom od hrôzy. Keď som ju našla, začala som plakať. Tieklo zo mňa, ako by som bola sestra vodníka Čľupka. Keď už hrozilo, že vyplavím ordináciu, doktor sa nado mnou zľutoval.. Povedal mi, že vlastní jeden exemplár knihy o jóge od André Van Lysbetha. Nech len nikomu neprezradím, že mi odporúčal západnú literatúru a alternatívne liečenie.

Knihu som si prepísala, prefotila a neskôr som ju v knižnici istej kasárne, kde zrejme prešla ťažkou socialistickou cenzúrou ako nezávadná, ukradla. Najskôr som ju síce chcela zaplatiť, ale keďže „knižnica nie je obchod a kasáreň nie je holubník“, som sa rozhodla pod vedením rozumného knihovníka absolventa bohosloveckej fakulty, ku krádeži. Neľutujem! Zachránila nielen môj chrbát, ale aj zdravie mojej širokej rodiny. V prvom rade však zachránila moje deti pred pobytom v Detskom domove, kde už aj v tom čase, boli hlavne deti Rómov, ktorí ich tam dodnes pravidelne a s radosťou ukladajú pod heslom: My budeme rodiť, vy budete robiť. 

Manžel mal v zahraničí nevypovedateľnú zmluvu, ja som bola chorá. Babička – moja matka - socialisticky pracovala, lebo z vdovského dôchodku sa nedalo vyžiť, prababička a pradedo sa už pominuli a súrodencov sme ja, moja mama a otec nemali, manželova matka pomáhala švagrinej s trojtýždňovým bábätkom a dedko Rudko bol neprakta. Nedal sa použiť na nič, okrem hry na akordeón, ale to by mohlo po troch mesiacoch priviezť moje deti do hrobu. Takže je jasné, že keby som ja bola v korýtku, deti by boli v opatere štátu. Drahý pán doktor zabránil katastrofe a joga môjmu skonu. Cvičila som denne ráno aj večer pol hodiny dva a pol roka. Stal sa zo mňa nový človek. Môžem na svoje svedomie a česť odporúčať cirkevným hodnostárom cvičiť jogu. Možno im napraví pokrivené chrbtice. Ak sú dobrí kresťania, Pán Boh ich neopustí. Nestretla som sa s gurum, nikto mi neukradol dušu, nestal sa zo mňa vyznávač hinduizmu ani budhizmu, nezmenila sa moja osobnosť. Naučila som sa však veľa o dýchaní, o zdravej výžive, o orgánoch s vnútornou sekréciou a o tom, ako ovplyvňujú moje zdravie. O pokoji v duši. Odvtedy môžem s rovnou chrbticou večer, čo večer v tichej modlitbe ďakovať Bohu za jogu. A za pozdrav slnku, ktoré nám dáva chuť žiť.

-

ŽIVOT JE TO, ČO NÁM DOVOLÍ UŽÍVAŤ SI DOBA, ŠTÁT A MANŽELKA.

G.LaubMúdrosť na dnes

„Nesnaž sa prevyšovať ostatných, ale sám seba."

Čítali ste už ?