Utorok 4. august, meniny má Dominik, Dominika

Vytrhnuté z denníka

Pred 15-timi rokmi som začala písať denník pre časopis Story, časy sa od vtedy dosť zmenili, najmä v politike a rozkrádaní, ale človek ostal človekom. Takže vám pravidelne budem prinášať nové aj staršie pohľady na svet, v ktorom žijeme. Rozdelené sú na Denník a Nočník, pričom Nočník je trocha pikantnejší. Toto dielo si nerobí nárok na Pulitzerovu cenu a Svätú pravdu. Je tu pre radosť, úsmev, pohodu a nadhľad.

DENNÍK AJ NOČNÍK

Dočítala som sa, že psychiatra pravidelne navštevujú mnohé známe osobnosti: Woody Allen- je neurotik a navštevuje ho od nepamäti, Robin Williams- ten ich pravidelne striedal, Maculay Culkin- nezvládol závratný úspech, prvý raz sa liečil ako desať ročný. Dnes má viac rokov a napriek pravidelným návštevám nezvláda viac vecí... napríklad manželstvo. Poviem vám moja súkromná štatistika vraví, že najťažšie je zvládnuť rodičov. Dnes už existuje aj terminus technicus- toxickí rodičia, to sú všetci tí, čo chcú svojim deťom len to najlepšie (ale z ich pohľadu) - tak top je fakt na psychiatra. Nezvládnutie úspechu je asi celosvetový trend. Ani hlavná hrdinka kedysi úspešného československého seriálu Padla z oblakov, nezvládla slávu. Jej dve neuveriteľne krásne a múdre dcérky som našla v v detskom domove. To je fakt na prášky. Aby som uniesla ťarchu týchto smutných osudov, vymyslela som si televíznu reláciu V tieni. Vtedy som ešte šéfovala publicistike v súkromnej televízii... Ukradli mi ju... no a čo, hádam sa nepôjdem vyplakať k psychiatrovi. Vymyslím si ďalšie, a že existuje čierna listina a nebudem ich mať kde vysielať? Cha-cha. Aspoň v tomto sa svet zmenil. Neexistuje iba mainstream. Robím si svoje veci na internete. Tam nájde každý kto chce priestor pre realizáciu. Len naozaj musí chcieť a prijať do svojho života aktivitu podľa hesla nezáleží na tom koľko razy padnem, ale dôležité je, koľko razy vstanem. Padla som dosť razy, ale vždy ma zachránili slová mojej babičky: Kto ublíži mojej vnučke, dostane to vždy naspäť, aj keď nie hneď. Boh je spravodlivý, moji nepriatelia sa liečia a ja som zatiaľ nenavštívila psychiatra.

Zo závislosti na sexe sa liečil dlhé roky Michael Douglas. To je dar mladosti, dnes sa lieči z rakoviny. Kim Basingerová, zasa drela kreslo psychiatra preto, že nemohla uniesť ťarchu toho, že je sexsymbol. Ak si to všimol aj jej psychiater, musela to byť príjemná liečba. Nech skúsi pribrať vďaka stresom, prechodu a chuti do jedla 25 kíl, a uvidí, čo to s ňou spraví. Hneď sa prestane cítiť ako Venuša a bude si musieť nájsť iný dôvod na návštevu psychiatra. Jim Carrey si liečil depresie. To sú paradoxy. Nick Nolte má sklony k samovražde a ja asi niekoho zavraždím..., opäť mám plnú schránku účtov a všetky sú s vyššou sumou ako minule. Apropo, John Travolta preležal na gauči u psychoanalytika celé osemdesiate roky, keď jeho kariéra klesla na nulu. Je načase, aby som si šla ľahnúť aj ja. Musím už iba vyprať, vyžehliť, synovi dať čistú posteľnú bielizeň, upratať si skriňu, nakúpiť, napísať 6 článkov, odpovedať na listy, napiecť vnúčatám koláč, zavolať matke, aby sa nezbláznila v penzióne..., nakúpiť, navariť rodine, zohnať žrádlo pre psa a mačku, stretnúť sa reklamným agentom a kúpiť si pleťové mlieko. Od dlžníkov vyžobrať aspoň 0,1 percento vlastných peňazí, zrušiť pevnú linku... Škoda, že nijaký psychiater neordinuje nad ránom, hádam by som si k nemu odskočila. Možno by sme si mohli dať aj nejaký NOČNÍK, keď už budem ležať na tom gauči. Veľkú nádej tomu nedávam. Videla som v živote asi 10 psychiatrov, niektorí dokonca boli aj hypnotizéri, ale nadobudla som dojem, že svoj odbor študovali najmä preto, že si nemali s kým za...súložiť. S psychologičkami je to iné. Poznám tri. Zdá sa mi, že študujú preto, aby sa presvedčili, že muži sa dajú používať aj na niečo iné ako na sex. Keď sa to tak vezme, je to stále o tom istom. To som nevymyslela ja, ale istý pán Freud ...

SEX JE MYSTIKA VESMÍRU

J.Billings

-

Erika Vincoureková


foto: https://pixabay.com/


Múdrosť na dnes

„Každý má práve toľko samoľúbosti, koľko mu chýba rozumu."

Čítali ste už ?