Štvrtok 24. október, meniny má Kvetoslava

Tabletka to nevyrieši

Viete, kto je Gábor Lenkei? Maďarský lekár, internista a gynekológ, ktorý sa snaží ľuďom otvoriť oči, aby sa ihneď nestávali obeťami chorôb a pacientmi z vlastnej neznalosti.

Vraví, že dnešný človek - moderný človek konzumuje nebezpečne málo tekutín, málo sa pohybuje a vďaka mediálnej dezinformácii konzumuje málo soli a tuku. Dôsledkom toho je, že  telo mu dáva isté signály, aby sa spamätal. Moderný človek ich vyhodnocuje ako choroby a ihneď sa vyberie vyhľadať pomoc u lekárov. Tí sa snažia situáciu liečiť potláčaním syndrómov. Predpíšu mu tabletky, ktoré majú vždy aj vedľajšie účinky. Väčšinou by stačilo poznať svoje telo a vedieť doplniť vitamíny a stopové prvky. Všetko by bolo zasa v harmónii. Ako lekárovi mu samozrejme nejde o to, aby bojoval proti užívaniu liekov. Chce iba upozorniť na ich zbytočné užívanie. Niekedy samozrejme je nevyhnutné liečiť sa aj pomocou tabletiek, ale  vo väčšine prípadov  by sme si mohli lieky odpustiť a tým sa vyvarovať poškodeniam, ktoré spôsobujú.

Všetko sa začalo pred 100 rokmi – hovorí Gábor Lenkei, vtedy v USA vstúpili na trh so zdravím ako investori vlastníci farmaceutického a chemického priemyslu. Je jasné, že záujmy farmaceutického priemyslu sú jasne v rozpore so snahou o zdravie ľudí. Zdravý človek im peniaze neprinesie. Túžba majiteľov týchto odvetví priemyslu už dnes nehľadí na človeka ako na objekt liečenia, ale ako na zdroj príjmov. Dnes už nie je nič čudného na tom, že niektorí ľudia užívajú aj desať druhov liekov. Reklama nás v posledných dňoch nabáda dávať svojim rodičom alebo deťom pod stromček lieky. Lieky na tlmenie bolesti dnes mnohí jedia ako cukríky, bez toho, aby si uvedomili ich škodlivosť. Pritom existuje veľa prírodných a prirodzených možností tlmenia bolesti, ale hlavne treba si uvedomiť, že bolesť je signál upozorňujúci na to, že niečo s nami nie je v poriadku. Potlačenie  bolesti zabráni, aby sme zistili príčinu bolesti a tú odstránili. Dôsledok takéhoto myslenia a správania sa je, že dnes už ľudia na celom svete v miliónoch zomierajú na choroby spojené s vedľajšími účinkami liekov. Z celosvetového hľadiska je takáto smrť na treťom mieste v rebríčku príčin úmrtia.

Ak pridáme trvalý nedostatok kyslíka a zdravej vody vznikne nám obraz človeka, ktorý  si dobrovoľne kope hrob, hoci by mohol pokojne užívať krásy života ešte mnoho rokov.

Dr. Lenkei upozorňuje, že nepotrebujeme žiadnu vedu ani zázraky, aby sme si zachovali zdravie. Potrebujeme iba vodu, kyslík a živiny. V ľudskom tele sa nachádza 60% vody, 19% bielkovín, 15%tuku, 5% minerálov a 1% sacharidov. Pre dnešného človeka je však charakteristický nedostatok tekutín, stravuje sa s nedostatkom tuku, lebo uveril,  že tuky sú škodlivé, hoci škodlivý je práve ich nedostatok. Navyše nie je škodlivý len pre naše fyzické, ale aj pre psychické zdravie. Potrebné množstvo vody, kyslíka, tukov a vitamínov sú neoddeliteľnou súčasťou zdravého fungovania organizmu.

Z nedostatku vody, napríklad, môžeme odvodiť veľa príznakov, okrem iných aj bolesti hlavy, náhlu slabosť, závrate, svalové kŕče, vysoký krvný tlak, zníženú koncentráciu. Mnoho ľudí, ktorí pravidelne trpia migrénami, hlce pravidelne lieky s vedľajšími účinkami, ktoré ohrozujú pečeň, alebo môžu spôsobiť onkologické ochorenia. Dr. Lenkei  zdôraznil, že najčastejšou príčinou bolesti hlavy je nedostatok tekutín a soli v tele. Ak niekoho bolí hlava, mal by si dať 4-5 gramov soli a zapiť s litrom čistej vody, takmer určite sa mu uľaví.

Náprava chrbtice a pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu sú tiež dobrými bojovníkmi proti bolesti hlavy. Od dlhotrvajúceho stresu alebo od veľkého množstva toxínov v tele máme napäté svaly okolo krčnej chrbtice a to je ďalší z dôvodov bolesti hlavy.

Čakajú nás sviatky hojnosti. Zasa si dobre vykŕmení a doliaty alkoholom sadneme k televízii a budeme sa čudovať, že nás bolí trebárs chrbát, kolená, máme migrénu, sme nesmierne unavení a nechce sa nám ani pohnúť. Nič to, poľutujeme sa, pripíšeme problémy starnutiu, vplyvu počasia, alebo inej banalite.

Je načase pozrieť sa pravde do očí. Sme pohodlní, rozmaznaní a plní výhovoriek. Ak sa máte naozaj radi, ak vám záleží na tom, aby ste v zdraví prežili život. Zaraďte aj teraz, ale už navždy do svojho života vodu, zdravé tuky, vitamíny a každodenný nestereotypný pohyb. No a samozrejme kyslík. Tí lenivejší  si vyberte trebárs zdravé dýchanie. Keby sa vám podarilo aspoň hodinu pozitívne myslieť a trénovať všeobjímajúcu lásku, krajší darček si k Vianociam ani nemôžete darovať.  

--- 

Irma Hozzánková


Múdrosť na dnes

„Ako sa zlato a striebro vážia v priezračnej vode, duše sa vážia v mlčaní. Vyslovené slová zavážia iba vďaka tichu, v ktorom sú ponorené."

Čítali ste už ?