Štvrtok 24. október, meniny má Kvetoslava

Aká je cena luxusu a neinformovanosti?

Je luxusná kozmetika naozaj kúsok luxusu, ktorý potrebujete a robí vám dobre? Pre tých, ktorí nechcú žiť v ilúzii a sú ochotní pozrieť sa pravde do očí, prinášame zloženie kozmetických prípravkov obyčajných, ale aj tých najluxusnejších a najuznávanejších značiek. Mnohé prísady, žiaľ, nie sú priaznivé ani pre vaše zdravie ani pre životné prostredie. Na čo by ste tiež mali brať ohľad, ak nechcete, aby ďalšia generácie žila v ohrození, že voda a vzduch sa stanú ešte jedovatejšími.

Rozhodnutie či dáte prednosť luxusu alebo biokozmetike závisí, samozrejme od vás. My prinášame iba informáciu. Nehodnotíme. Nákup vianočných darčekov v podobe kozmetiky je však bežná prax, preto zbystrite pozornosť.

Skôr ako sa rozhodnete, pozrite si zloženie výrobkov od Lancome, Dior, Shiseido, Estee Lauder ... Nájdete tam rôznu chémiu. A prečo obsahuje luxusná kozmetika škodlivé chemické látky a silikónové akryláty? Hlavne kvôli efektu. Ľahko roztierateľný krém, ktorý sa dobre vstrebáva, považujú spotrebiteľky za vynikajúci, a rady ho kupujú. Pleť je jemná, vyžiarená, ženy sú spokojné. Nedbajú na škodlivosť silikónových olejov. Silikónové oleje nevsiaknu do pokožky, ale ostávajú na povrchu. Tento film na pokožke má síce vyhladzovací účinok a možno subjektívne dáva dobrý pocit, ale v konečnom dôsledku jej škodí, lebo bráni prirodzenému dýchaniu pokožky a vylučovaniu toxínov cez pokožku.

Všetko je o peniazoch. Rovnako vo farmaceutickom ako aj v kozmetickom priemysle. Kozmetický priemysel používa akryláty, hoci existujú aj prírodné zdroje s podobnými vlastnosťami. Nevýhodou prírodných zložiek je, že vyhladzovací film má omnoho kratšiu trvanlivosť, rýchlo sa môže zmazať. To, že neupcháva póry, nikoho nezaujíma..

Okrem akrylátov predstavujú hlavné nebezpečenstvo pre zdravie kozmetické suroviny, ktoré patria do halogénovaných organických zlúčenín. Ak sa dostanú hlboko do tkaniva, môžu ho poškodiť. Je tam aj značný potenciál na vyvolanie alergickej reakcie. Do tohto radu patria chloroform, alebo rôzne dioxiny. Je ich veľa a všeobecne sa ich vlastnosti nedajú opísať. Dokázaná je zatiaľ iba ich toxicita na životné prostredie, najmä na vodné zdroje. Keď uvážime v akých ťažkých podmienkach žije takmer štvrtina 2,7 miliardy populácie so sťaženým prístupom k vode, mali by sme si viac vážiť to, čo zatiaľ máme. Voda je ten pravý luxus a nie kozmetický priemysel, ktorý ju znečisťuje. A my sme ochotní za to ešte platiť nemalé peniaze a tráviť veľa času ich zarábaním.

Vráťme sa k zloženiu kozmetických výrobkov. Aj tie najluxusnejšie značky používajú zvlhčovadlá, ako sú glycerín, alebo propylén glykol , ktoré nájdeme aj v lacnej kozmetike. Konzervačné látky zahŕňajú fenoxyetanol, parabény (etylparabénom, metylparabén), benzoan sodný a chlórfenezín. Chlórfenezín je tiež činidlo zo skupiny halogénovaných organických zlúčenín. V kozmetickom priemysle sa využívajú ako zmäkčovadlo rôzne ftaláty. Nachádzajú sa v parfumoch, vo všetkých látkach s arómou. Je zaujímavé, že spoločnosti nemusia uvádzať zložky, ktoré ich výrobku dodávajú vôňu, pretože sa pokladajú za obchodné tajomstvo. Ďalej sú ftaláty súčasťou ústnych vôd, lakov na nechty, nachádzajú sa v poťahoch tabliet a liekov, či v doplnkoch výživy. Sú súčasťou takmer všetkých plastov. V súvislosti s nimi sa doteraz hovorilo najmä o ich škodlivosti na pečeň  a obličky. Ich negatívne účinky sa spájajú aj s vyšším výskytom astmy, alergií a dokonca obezity u detí. Francúzski vedci nedávno dokázali, že majú priamy vplyv aj na mužskú plodnosť. Okrem toho sú obviňované aj z účasti na vzniku viacerých druhov rakoviny. Vedci odporúčajú úplne zakázať ich používanie. V horšom prípade nahradiť ich vhodnejšími látkami.

Našťastie žijeme v dobe, kedy ešte nie je obmedzený prístup k informáciám a každý z nás má možnosť ich vyhľadať a rozhodnúť sa podľa seba.

Takže na záver ešte pár informácií o škodlivých zložkách kozmetických výrobkov, ktorým by ste sa mali vyhýbať. Opisujeme aj názvy, pod ktorými sa skrývajú. Dostupnej literatúry, ktorá obšírne informuje o tejto téme je už na pultoch kníhkupectiev dosť.

Formaldehyd- pravdepodobný karcinogén (laky na nechty, farba na vlasy, šampóny. Na štítkoch hľadajte: formaldehyd, formalín, metanal, metylaldehyd, oxometán, oxymetylén, DMDM hydantoín, diazolidinylmočovina, imidazolidinylmočovina.

Olovo- na štítkoch sa neuvádza, ak tak ako octan olovnatý. Vyskytuje sa najmä v rúžoch a farbe na vlasy. Je to karcinogén, má neurotoxické vlastnosti, zasahuje do hormonálneho systému, čiže je endokrinný disruptor.

Ortuť- poškodzuje nervovú sústavu, mozog embryí, je silný alergén. Hľadajte ho za týmito názvami: timerosal, oxid ortuťnatý, fenyloctan ortuťnatý, fenylbenzoát ortuťnatý, merkurochróm.

Minerálny olej- Je to vedľajší produkt spracovania nafty. Obalí kožu ako potravinová fólia, čím bráni jej dýchaniu a vylučovaniu toxínov. Napriek tomu je hlavnou zložkou olejov pre bábätká. Používa sa aj v mnohých hydratačných prípravkoch, leskoch na pery, rúžoch a vlasových géloch.

Parabény- narúšajú hladinu hormónov, dráždia kožu a vyvolávaj jej zápal, sú toxické pre pohlavnú sústavu, nervovú sústavu a imunitný systém. Súvisia s rakovinou prsníka. Na štítkoch hľadajte: metylparabén, etylparabén, propylparabén, butylparabén, ako aj kyselinu 4-hydroxybenzoovú, propylester, propyl-4-hydrobenzoát, kyselinu benzoovú a 4-hydroxybutylester. Výskyt: hydratačné prípravky, holiace krémy, čistiace gély, lubrikanty, šampóny, zubné pasty.

Tých škodlivín čo si denne na seba natierame je naozaj dosť. Napríklad každodenná kozmetika obsahuje ešte arómy, decht, hydrochinón na zosvetlenie pleti, mastenec, ktorý nájdete pod pekným názvom talk, talkum, steatit.. Súvisí s rakovinou vaječníka a poruchami dýchaniu. A ďalšie...

Čínska medicína má v tomto prípade jasno. Čo nemôžeš zjesť, to na seba nenatieraj.

-

Spracovala Natália Krížová


Múdrosť na dnes

„Omyl je bez chyby."

Čítali ste už ?