Streda 25. november, meniny má Katarína

To by bolo, keby...

Nie som veľký priaznivec takmer ničoho amerického, ale to, čo im rozhodne závidím sú súdy. Najmä, ak sa súdite pre klamlivú reklamu. Keby sa to dalo aj u nás, prestalo by také množstvo ľudí podliehať nezdravým návykom a spoločné peniaze zo zdravotnej poisťovne by sa nemíňali na naivných, lenivých a oblbovaných pacientov.

Blbnutie s chudnutím je zrejme celosvetová mánia. Všetko, čo dáva nádej na štíhlu líniu sa predáva ako teplé rožky. Iróniou je toto príslovie. Pre harmóniu vo vesmíre sa teplé rožky predávajú naozaj tak dobre ako rôzne diéty. Ich účinok je však práve opačný. Guľatučké ženy sa páčili práve pekárom a iným vyrovnaným typom mužov, anorektičky vždy priťahovali mužov, ktorí chcú vládnuť, mať veci pod kontrolou, mať vždy pravdu, riadiť svet. A ešte mužom s latentným gay syndrómom a skutočným gayom, ktorí vládnu módnemu,  filmovému  mediálnemu svetu. Preto stvorili ženu s mužskými líniami, veľkou šľapou a naložili na ňu anatomicky nevhodné umelé prsia. Médiá už potom rozšírili tento príkaz krásy a robili to tak dlho až sa zdá všetkým normálne, ak má žena úzke boky, krehké kosti, tenké nohy a obrovské prsia. Keďže nie všetky ženy majú odvahu a chuť ľahnúť pod nôž kvôli umelým prsiam, túžia aspoň po štíhlosti, na ktorej šaty lepšie vyniknú. Keby sa počet žien, ktoré by korigovali najradšej každú časť svojho tela porovnal s tými, ktoré by rady korigovali svoju povahu a charakter, asi by sme zaplakali nad stavom sveta. Ako keby si plastikové krásky neuvedomili, že pod natiahnutou kožou rovnako starnú a za peniaze si šťastie ani radosť nekúpia. Niekoľko pionierok, ktoré uprednostňujú vylepšenie charakteru pred telesnou schránkou tu už je, zatiaľ sa im mediálnej slávy nedostáva.

Uvidíme ako to pôjde ďalej. Isté je, že u nás sa do väzenia za klamlivú reklamu nedostanete a tak vám kopa herečiek a telebrít radí, čo máte užívať, aký potravinový doplnok vám pomôže, v tom, či onom, ktorá diéta vám zaistí postavu ako Barbie, aký matrac vám prinesie sladké sny, v ktorom aute sa od radosti rozplyniete, aký krém vás omladí o dvadsať rokov, ktorý za noc vyžehlí vaše vrásky.

Ak máte len štipku rozumu zistíte, že jediné, čo pomáha udržať si mladosť, krásu, radosť je mať sa rada, žiť spokojne, nikomu nič nezávidieť, nehnevať sa na nikoho, jesť striedmo, pohybovať sa pravidelne a nejsť proti prúdu života.

A teraz príbeh, pre ktorý som si sadla k počítaču, aby som sa s vami podelila o radosť z amerického práva.

Herečka Kirstie Alley sa stala tvárou kampane chudnutia podľa Jenny Craigovej. Nebola to jej prvá spolupráca na reklamách o chudnutí. Vždy načas zhodila, potom pribrala a jej popularitu si kúpila iná firma vyrábajúca produkty na chudnutie alebo propagujúca diéty. Posledná bola Jenny Craigová. Propagovala, že najskôr chcela schudnúť iba 13 kíl, napokon schudla 25, taká je skvelá táto metóda a tentoraz je to už navždy. Šesť porcií predpísaného jedla na deň, doplnené zeleninou a primeraný pohyb jej zaručia trvale peknú postavu aj v jej veku po šesťdesiatke.

Lenže padla kosa na kameň a jedna Kalifornčanka ju zažalovala, že jej rady sú klamlivé a prípravky nefungujú. Súd rozhodol, že herečka schudla najmä vďaka enormnému tancovaniu, pretože v tom čase prijala účasť v tanečnej šou a nie vďaka diéte. Kirstie Alley musela zaplatiť dva a pol milióna dolárov. Nie som presvedčená, že od hnevu priberie svoje kilá naspäť.

-Múdrosť na dnes

„Keď sa budete snažiť porozumieť celému vesmíru, nepochopíte nič. Keď sa pokúsite porozumieť sebe, pochopíte celý vesmír."

Čítali ste už ?