Pondelok 25. január, meniny má Gejza

Informačná skladačka. Toto ste asi netušili

Mamička mala pravdu

Rybí tuk prichádza do módy. Vedci z Southampton University zistili, že tento „nechutný“ produkt, ktorým kŕmili celé generácie matiek svoje deti, je veľmi zdravý. Podieľa sa na výraznom odbúravaní usadzovania tuku na cievach. Podľa vedúceho výskumného týmu profesora Philipa Caldera musíme za znovuobjavenie blahodárneho účinku rybieho tuku na naše zdravie poďakovať Eskimákom. Je všeobecne známe, že práve oni takmer nepoznajú choroby ciev a srdca a majú najvyššiu spotrebu rybieho tuku.

Med - oslaď si svet

Ani pravda o liečivých účinkoch medu, nebola výmyslom ľudových liečiteľov. Vďaka precíznej meracej metóde tím vedcov na čele s chemičkou Nicki Engesethovou zistil, že antioxidanty v mede sa zhodujú s tými v ovocí a zelenine a tiež majú schopnosť tlmiť aktivitu agresívnych molekúl - voľných radikálov. Najmä tmavý med spomaľuje oxidáciu lipoproteínov s nízkou denzitou (LDL), ľudovo nazývaných zlý cholesterol, informuje časopis Journal of Agricultural & Food Chemistry. Tento proces zapríčiňuje ukladanie artériosklerotických povlakov na stenách ciev. Povlaky sú výsledkom reakcie cholesterolu s kyslíkom. Ak by napríklad človek zjedol rovnaké množstvo melónov a medu, prijal by identický objem antioxidantov. V praxi je to samozrejme nereálne, ale štúdie podľa Engesethovej ukázali, že med je zdravšou náhradou cukru. Takže si aspoň toto leto uvarte čaj s medom. Ochlaďte ho a pite namiesto Coca Coly a iných sladkých limonád.

Toto nie je dobré riešenie

Doktor Graeme Whitfield z Glasgowskej univerzity tvrdí, že ak trpíte depresiami, siahnite po odbornej literatúre len v prípade, že máte samovražedné sklony. Zhustené informácie, ťažká odborná terminológia, dlhé a ťažko pochopiteľné súvetia v čase keď máte problémy so sústredením sa aj na jednoduché veci, vašu depresiu iba prehĺbia. Knihy, ktoré by naozaj pomohli, sa musia vyznačovať optimizmom a jednoduchosťou.

Fúúúj

Tisíc Európanov sa zúčastnilo štúdie, ktorá potvrdila, že v našich krajoch sa príliš nedbá na ústnu hygienu. Viac ako tri štvrtiny opýtaných prezradili, že práve zápach z úst, zrušil v ich domácnosti bozkávanie. Až 21% opýtaných sa sťažovalo na nevábny dych svojich partnerov. Horšie s hygienou sú na tom muži, ako ženy. Iba výnimočne si umývajú zuby viac ako dva razy denne. Najviac šetria na paste a kefkách Škóti, najmenej sa pri francúzskych bozkoch sťažujú Francúzi a najmenej sa chcú bozkávať Londýnčania, ktorí špeciálne neznášajú bozk na krk. A ako je to na Slovensku štatistika neuvádza. Hlavne, že je to u vás doma v pohode.

Objavujú objavené

Vedci z Massachusetts zistili, že Tongkat ali rastlina z malajzijskej džungle, ktorú domorodci používali ako afrodiziakum pomáha pri liečbe nádorových ochorení a dokonca aj AIDS.

-

evi


Múdrosť na dnes

„Každý má práve toľko samoľúbosti, koľko mu chýba rozumu."

Čítali ste už ?