Streda 25. november, meniny má Katarína

ZELENÝ ČAJ

Znalci obľubujú zelený čaj hlavne pre jeho originálnu, lahodnú a ničím nezameniteľnú arómu. Odborníci však zistili, že tento čaj môže poskytovať aj ochranu pred nádorovými ochoreniami kože.

V laboratóriu toto ochorenie umelo vyvolali u poranených zvierat tak, že im natierali kožu silnými rakovinotvornými látkami. Výsledok? Koža zvierat ošetrená lístkami zeleného čaju, pôsobeniu týchto látok tvrdošijne odolávala. Zaujímavé na tom je, že im popri tom zmizli niektoré kožné útvary ako napr. bradavice.

Túto ochrannú vlastnosť zeleného čaju vedci pripisujú tzv. polyfenolom, ktoré zelené lístky obsahujú. Zvieratá, ktoré ich počas pokusu prijímali v potrave, boli chránené dokonca aj proti škodlivým účinkom UV – žiarenia. Nezabudnite si preto aj na dovolenku pribaliť pár lístkov zeleného čaju.

Pri jeho kúpe buďte ostražití. K čaju sa nesmie dostať kyslík, ktorý ho znehodnocuje, musí byť krásne zelený aj v sušenom stave.Väčšinou u nás predávajú zelené čaje takmer hnedej farby, čo svedčí o ich veľmi nízkej kvalite. Keď si kúpite dobrý zelený čaj, skladujte ho na tmavom suchom mieste v porcelánových alebo plechových škatuliach. Lepšie sú plechové, lebo sa cestou na dovolenku nerozbijú. Inak zelený čaj sa často predáva v krásnych škatuliach, do ktorých si potom môžete odkladať trebárs gombíky alebo cukríky.

Príprava zeleného čaju sa od prípravy čierneho čaju líši tým, že voda po zovretí sa nechá pár minút ochladiť a až potom sa čaj zaleje. Inak je postup rovnaký. Do horúceho džbánu nasypeme čaj, približne jednu lyžičku na šálku a až keď sa lístočky zohrejú, zalejeme ich vodou. Necháme ho lúhovať najviac tri minúty, inak môže škodiť zdraviu.

Ak vám trocha studeného čaju zostane, urobte si zábal na oči. Namočte dva vatové tampóny a na desať minút si ich dajte na privreté oči. Pomáha aj proti opuchom. Dobré je umývať si tvár aspoň raz do týždňa zeleným čajom. Zistilo sa dokonca, že odvar zo zeleného čaju je významným pomocníkom pri boji proti plesniam. Niekedy stačí preventívne si v ňom máčať nohy.

(evi)


 

Múdrosť na dnes

„Veľké osobnosti vždy narážali na odpor priemerných ľudí. Priemerná osobnosť nie je schopná rozumieť človeku ktorý odmietol slepo sa držať konvenčných zvyklostí a namiesto toho sa rozhodol vyjadrovať svoj názor odvážne a úprimne."

Čítali ste už ?