Streda 20. november, meniny má Félix

Alergia na slnko

Slnečné lúče nás v poslednom čase nielen šteklia a zohrievajú, ale často už aj pália a prehrievajú. O nebezpečenstve opaľovania sa toho už popísalo dosť. O alergii na slnko o trochu menej. Zaujímavé je najmä to, že ak ste vlani nemali takúto alergiu, tento rok sa môže pokojne objaviť. Pokožka vám odrazu pri pobyte na slnku sčervenie, nastúpia pupáčiky, fľaky,bude páliť, šúpať sa a objavia sa na nej niekedy aj pľuzgieriky. Prečo? Špecialisti tvrdia, že príčiny čoraz častejších alergií na slnko sú dve: znečistenie ozónovej vrstvy, ktorá nás už nechráni tak, ako kedysi a oslabenie našej odolnosti. Prudkú reakciu na ultrafialové žiarenie niekedy urýchľujú aj vnútorné činitele, či nesprávna kozmetika.

Náladový organizmus

Precitlivenosť na žiarenie UV môže byť vrodená, alebo môže vzniknúť v dôsledku porúch látkovej výmeny. Ľudia so znečistenou pečeňou, či „lenivému“ lymfatickému systému sú obzvlášť ohrození. Veľký význam zohráva aj sila, či skôr slabosť nervového systému. Alergia na slnko niekedy prejde sama od seba, ale omnoho častejšie ostane naším trvalým sprievodcom. V tom prípade nám ostáva jediné, navždy sa vyhýbať slnku alebo sa pred ním veľmi dôkladne chrániť. Spôsobov ochrany je samozrejme viac.

Nebezpečné lieky

Často môžu takúto alergiu spôsobiť lieky. Takmer každý liek môže zvýšiť citlivosť pokožky na slnko, ale najčastejšie sú to: sulfonamidy, tetracyklíny, lieky na vysoký krvný tlak, proti padúcnici, masti a krémy proti plesniam, niektoré antikoncepčné a hormonálne lieky! Ak užívaný liek spôsobí podráždenie, musíme v čase liečby bezpodmienečne rezignovať na opaľovanie.

Opatrne s kozmetikou

Podráždenie môže byť vyvolané aj každodenne používanými kozmetickými prípravkami – krémami alebo parfumami. Niektoré ich zložky môžu počas opaľovania vyvolať alergickú reakciu, preto je múdre počas pobytu na slnku používať výlučne špeciálne kozmetické výrobky, určené na opaľovanie. Mimoriadne nebezpečné sú krémy s kyselinou retinovou. Pri kombinácii retinu-A a slnka môže dôjsť k spáleniu pokožky.

Zradné rastlinky

Pôvodcami alergickej reakcie na slnko môžu byť aj niektoré trávy a rastliny. Reakcia najčastejšie nasleduje po bezprostrednom kontakte s nimi (na pokožke sa objavia červené pásiky). Takéto vlastnosti majú o.i. kôpor, zeler, mrkva, arnika, chryzantéma, šalát, slnečnica, istý druh trávy.

Nepríjemné dôsledky môžu mať aj oleje pripravené z kvetín, ktoré majú ako vedľajší účinok prehrievanie organizmu.

Hlavné zásady v boji proti alergii na slnko

- Klobúk, šiltovka a zahalené telo sú najlepšími opaľovacími prostriedkami.
- Neverte, že existuje zdravé opaľovanie.
- Medzi 11- 15 hodinou je pobyt na slnku absolútne zakázaný.
- Treba vedieť, že UV žiarenie preniká tak hlboko, že poškodzuje DNA, RNA, bielkoviny v bunkách a cievne steny.
- Počet ochorení na rakovinu kože v dôsledku opaľovania každoročne narastá
- Zväčšuje sa aj ozónová diera.

K prostriedkom na opaľovanie s vysokým ochranným faktorom sa radšej vyjadrovať nebudem.

---

Erika Vincoureková


Múdrosť na dnes

„Krásni mladí ľudia sú hračka prírody, ale krásni starí ľudia sú umelecké diela."

Čítali ste už ?