Streda 25. november, meniny má Katarína

Nalaďte sa dovolenkovo

Vybrala som sa na dovolenku. Neplánovanú. Len tak nečakane. Kamarátka z cestovky mi zavolala, že tam má skvelý last minute, ale má to háčik, odlet je zajtra. Čakala sklamanú odpoveď, ale ja som radostne vykríkla, že to beriem. Pre takéto prípady mám doma spísaný zoznam vecí, ktoré zvyknem baliť na letnú dovolenku. Pobaliť sa, mi preto netrvalo dlhšie ako pol hodinku. Najskôr som si prečítala zoznam, zistila som, že mi nič z neho doma nechýba, okrem sódy bikarbóny. Tú považujem za súčasť lekárničky. Keď mi jedlo nesadne a to sa prvé dni v cudzom prostredí stáva bežne, nalejem si do pohára horúcu vodu, alebo požiadam v reštaurácii o pohár vriacej vody, vytiahnem jedlú sódu do dvojdecového pohára dám kávovú lyžičku sódy, zamiešam a ešte horúce srkám po lyžičkách, stačí pol deci. O chvíľu sa žalúdok upokojí. Zvyškom nápoja si utriem spotené čelo a tvár. (Na letnej dovolenke to nie je nič nezvyčajné). Slnkom znavená pleť zásaditú vlahu s vďakou prijme.

Keď bolo všetko pobalené, nastal čas pravdy, hodila som kufor na váhu. Nechce sa mi platiť za nadváhu, radšej to skontrolujem a nechám rezervu, tak štyri - päť kíl. Človek nevie, čo ho cestou späť čaká. Zväčša som zvykla platiť nadváhu za kamienky, či kamene. Ten je zo sopky, ten od mora, ten z bubnovačky, ten je jednoducho tak krásny, že tam nemôže zostať, po tom som stúpala na prvom večernom rande, ten som našla pri meditácii na brehu mora, to je jasné znamenie a takto to šlo roky. Až sa náš byt zmenil na jaskyňu. Ako stavebný materiál kamienky neboli vhodné, tak som ich začala rozdávať, ale čo je dôležitejšie, prestala som ich zvláčať. Tento rok už viem na čo využijem tú plánovanú rezervu. Majú tu nádherné keramické panvice o každý kus priemerne o desať eur lacnejšie ako u nás. No a nekúp to!

Keďže som práve ušetrila, kúpila som si krásnu plážovú tašku. Nie preto, že by som sem prišla bez nej, ale tak veľmi mi farbami pripomínala Grécko. Beriem to ako spomienkový predmet.

No dobre! Som zbalená a nocou sa rútim na letisko. Priskoro. Nočné odlety nepotrebujú celé dve hodiny pred odletom, nebol tam ešte ani delegát, ani personál.

Konečne sme odbavení, je nad ránom a ani káva nepomáha, každý z nás je poskrúcaný ako sa dá. Nasadila som si čierne okuliare, zistila som, že rozmazané šminky a opuchnuté oči sú v nich decentne ukryté a keď sa podarí neotvoriť ústa dokorán, je to ešte vcelku prijateľné. Pohľad na chrápajúcich mužov je predsa len horší.

Odlietame z Bratislavy a nie z Viedne, ak by ste to mali aj vy tak, nečakajte, že v lietadle bude nejaký zdvorilý personál. Samé musíte, nesmiete, nedá sa. Nič to, nebudem si kaziť prvé dovolenkové ráno. Pozdravujem slečnu, či pani „ochotnú“, ktorá nám pri vstupe do „gate“ prísne oznámila, že nie je zvedavá na náš dialóg a máme ho hlavne urýchliť, nahnevalo ju, že som sa spýtala priateľa, či nevie, kam som si dala pas a či ho náhodou nemá on. Nevrlá pani prísna, ešte pridala, že je v práci už od predpoludnia. Neviem koho to zaujíma, ani my sme sa nechválili, koľko sme už na nohách. Mohla robiť dojičku a vstávala by o tretej a predpoludním by si pospala.

Letíme, kapitán nás víta, má pekný hlas a tak verím, že si rozlúčku vypočujeme v zdraví. Cestou bolo zopár turbulencií, ale nezaznela veta: Upokojte sa, všetko máme pod kontrolou. To sú vraj posledné slová pred leteckou katastrofou. Pani pred nami let niesla dosť ťažko. Vraj má strach z lietania. Nemusí, dnes už existujú kurzy aj terapie, aj rôzne techniky ako túto traumu prekonať. Jednou z možností je napríklad hypnóza, alebo regres, čo je návrat do minulosti, aby sa zistilo, kde je príčina takejto traumy. Dvaja cestujúci sa nezmestili do sedadiel pre nadváhu. Ak je to aj váš prípad nebojte sa, existujú bezpečnostné pásy pre tehotné a s tými sa to dá zvládnuť. Niekedy treba spojiť dva. To by ale mohol byť jasný signál, že je načase zamyslieť sa nad svojím životným štýlom. Pomohla by aj kuchyňa z nášho letu. Podávali rožok so šunkou, keď som povedala, že som vegetarián, jednoducho mi ho odňali. Nekašlali sa príliš s mojimi zásadami zdravej výživy.

Prileteli sme do Grécka, cesta do hotela trvala cca dve a pol hodiny, čo jednu rodinku tak nahnevalo, že ihneď volali delegátke. Vraj ich oklamali, šofér šiel určite nejakou dlhšou cestou, oni už boli unavení a on sa vliekol za kamiónom. Takýchto skvelých sťažností bolo hneď prvý deň dosť. Ako to, že nefunguje elektrika? Stačilo vložiť kľúč do centrálneho zdroja. Netečie teplá voda. Stačilo chvíľu počkať. Chýba ovládač k televízoru. Bol v zásuvke. Najkurióznejšia bola pani, ktorá sa sťažovala, že nemá citrón do čaju na stole, ale má si ho vypýtať. Oznámila, že ona sa predsa nikomu nebude doprosovať, a do Grécka už viac nepríde. Takmer sme všetci umreli od žiaľu a v Grécku zrejme vyhlásia štátny smútok.

Tieto príbehy nepíšem pre to, akí rôzni sme my ľudia, chcem len upozorniť, že dovolenku si môžeme pokaziť hocikedy a na vine nebude nikto iný iba my. Nalaďte sa preto dovolenkovo. Nehľadajte problémy, nekritizujte, ale hľadajte pozitívne riešenie. Pani pri našom stole volala delegátke, že má špinavý tanier. Delegátka vzdialená 50 kilometrov mala riešiť tento problém, keď stačilo vziať si iný tanier. Čistý. Mnohí boli sklamaní z hotela, je maličký, ale pritom veľmi čistý a útulný. Sklamania prichádzajú do nášho života iba vtedy, keď máme očakávania. Kto žije tu a teraz, nemôže byť sklamaný. Vraj je tu malý výber jedál. Iba päť šesť...Úprimne, kto z nás má na obed alebo na večeru doma výber zo šiestich teplých jedál, dve polievky, zákusky, ovocie, zmrzlina. Nuž, kto chce psa byť, palicu si nájde. Určite poznáte aj príbeh, ktorý nás učí, že keď sú dva psy jeden dobrý a jeden zlý, bude rásť rýchlejšie ten, ktorého budete kŕmiť. Dobre nakŕmený zlý pes bude po čase nebezpečný aj pre svojho majiteľa, preto kŕmte radšej toho dobrého. Sám život sa vám za to odvďačí. Budete stretávať čoraz krajších ľudí a budete sa nachádzať v mnohých príjemných situáciách. Najmä na dovolenke je najlepšou devízou dobrá nálada a otvorené srdce, určite sa okolo vás vyskytne niečo nedokonalé, ale uznajte, je niekto z nás dokonalý? Zasmejme sa a hľadajme okolo seba krásu a tej je všade v prírode dosť.

-

Erika Vincoureková


Súvisiaci článok:

Dovolenková melódia. Pripravte sa vopred na pohodovú dovolenku

Dovolenková melódia. Pripravte sa vopred na pohodovú dovolenku

Všetci už isto máte predstavu o tom, kde prežijete tých pár chvíľ oddychu, ktoré ste ukradli tomuto roku. Už teraz vás však straší pomyslenie na cestovnú horúčku.

-


Múdrosť na dnes

„Radosť, ktorá nie je zdieľaná, zomiera mladá."

Čítali ste už ?