Nedeľa 25. október, meniny má Aurel

Čo keď vám preskočilo?

Naše životné tempo je vražedné. Sme pohltené tisíckami povinností aj záujmov a času na oddych a psychohygienu ostáva minimum. Nečudo, že pri takomto spôsobe života sa človek prichytí pri pocite, že život sa mu vymkol z rúk a začína reagovať nenormálne. Túžite niekedy utiecť od ľudí, alebo po nástupe do električky zakikiríkať? Začínate sa niekedy obávať, že vaše pocity sa príliš vzdialili od normálu a začínate uvažovať, že ste zo všetkého chaosu, ktorý panuje všade okolo – načisto zošaleli? Skúsme si spolu prebrať, ktoré príznaky sú takmer bežné a kedy už treba uvažovať o návšteve odborníka

Rozprávate sa sami so sebou?

Môžete byť v pohode. Ak sa so sebou zhovárate len v duchu, znamená to, že si urovnávate myšlienky. Ale ak vás okolie začne taktne upozorňovať, že sa so sebou rozprávate nahlas, vzchopte sa. Ak navyše z hlbín hlavy počujete hlasy, ktoré vás navádzajú k čudným úkonom a neprístojnostiam, potom by ste mali vedieť, že za nejaký čas sa pridajú trhavé pohyby a príbuzní vám začnú vybavovať protekciu na psychiatrickej liečebni v oddelení schizofrenikov.

Máte chuť utiecť čo najďalej od priateľov?

To má niekedy každý. Ak nie ste práve nevyliečiteľní, veční optimisti, máte právo niekedy zatúžiť po samote. Neznamená to samozrejme, že svojich blízkych neznášate, ale nikde nie je napísané, že musíte mať každý deň náladu na ich prítomnosť, poprípade sťažnosti a náreky.

Ale ak sa priateľ na vás pozerá skúmavo a vy ho zajakavým hlasom prosíte, čo by vám neobjednal jedlo v reštaurácii alebo nekúpil pečivo, pretože zo seba neviete dostať súvislú vetu a ak máte hrôzu zo skupiny väčšej, ako dvoch ľudí, prestaňte si rýchlo nahovárať že sa iba hanbíte. Pravdepodobne trpíte sociálnou fóbiou.

Veríte, že štvorlístok vám prinesie šťastie?

Len pokojne vybehnite do polí a odierajte si pri hľadaní štvorlístkov kolená. O to nejde, ale keď veríte, že v každom výťahu sa musíte prežehnať, aby sa nezrútil, že z dverí musíte vykročiť ľavou nohou, aby sa vám nepokazil deň, že bez červeného náramku ste vystavená negatívnym želaniam okolia...Prejavy neuróz môžu byť aj nenápadnejšie. Rituálom môže byť aj dokonale uprataný stôl, na ktorom má všetko svoje presné a nemenné miesto. Neustále umývanie rúk v strachu pred bacilmi, zbieranie neexistujúcich omrviniek zo stola, prehnaná úzkostlivá čistota – podstata ostáva tá istá. Ak ste sa ocitli v zajatí súkromných obradov, ktoré vás majú ochrániť pred nedokonalým svetom a ľuďmi v ňom, vitajte vo svete neuróz!

Máte pocit, že vás každý muž(žena) zvádza?

Ak sa na vás usmieva, hovorí vám komplimenty a pozýva vás na večeru, asi o vás naozaj stojí. Ale ak ste to usúdili len podľa toho, že sa pozrel vašim smerom, keď prechádzal okolo vášho stola, hodil prázdny kelímok od kávy do vášho koša, pochváli vám šaty, mali by ste pribrzdiť a ubrať niečo zo svojej fantázie. Keď sa nad sebou zamyslíte a budete k sebe úprimní, najskôr dospejete k záveru, že vás podobným spôsobom ,,balí“ každý – od smetiarov na vašej ulici, či pani za priehradkou na pošte, poisťovák, aj predavač, až po najvyššieho šéfa. Ľudia, ktorí trpia erotomanickým bludom, tieto pocity poznajú veľmi dobre. Nepochybne ste krásni a zvodní, ale ste si istí, že vás chcú zvádzať bez výnimky všetci okolo vás?

-


Múdrosť na dnes

„Pre vyrovnanú myseľ je smrť len ďalším dobrodružstvom."

Čítali ste už ?